Apple wkrótce uruchomi indyjskie fabryki iPhone’ów

Apple wkrótce uruchomi indyjskie fabryki iPhone’ów17.02.2017 12:16
Apple wkrótce uruchomi indyjskie fabryki iPhone’ów
Łukasz Skałba

Tim Cook celuje w rynki dynamicznie rozwijające się. Przyrost sprzedaży w Chinach powoli zaczyna zwalniać, więc na celowniku giganta znalazły się Indie.

Jakiś czas temu pisałem o tym, że Apple poważnie interesuje się rynkiem indyjskim. Zyskanie na nim większych udziałów nie jest jednak takie proste. Bardzo mało mieszkańców Indii decyduje się bowiem na urządzenia z wyższej półki cenowej. Ponad 70 proc. osób zadowala się tam smartfonem kosztującym poniżej 600 złotych. Apple, mimo wszystko, chciałby dostarczać do Indii większą liczbę iPhone’ów.

W jaki sposób Cook tego dokona? Po pierwsze, oficjalna sieć dystrybucji. Koncern planuje otwarcie pierwszego indyjskiego salonu Apple Store. Wbrew pozorom nie jest to jednak takie proste. Prawo indyjskie mówi, że minimum 30 proc. sprzedawanych na ojczystym rynku smartfonów, powinno być wyprodukowane w Indiach. Gigant z Cupertino oczywiście nie spełniałby tego wymogu.

Rozwiązanie problemu jest jedno - utworzyć sieć produkcyjną w Indiach. Plotki o niej pojawiają się już od dawna, ale teraz znamy już więcej szczegółów. W ciągu kilku miesięcy ma powstać fabryka iPhone’ów. Będzie się ona mieściła w południowych Indiach, w technologicznym zagłębiu Bengaluru. Za produkcję będzie odpowiadał partner Apple’a odpowiedzialny za fabryki na Tajwanie - Wistron Corp.

iPhone SE
Źródło zdjęć: © Apple
iPhone SE

The Economic Times podaje, że ma być w niej produkowany wyłącznie najtańszy model z oferty Apple, czyli iPhone SE. Dotychczasowe plotki głosiły, że na start firma złoży 300-400 tysięcy urządzeń, czemu jednak przeczą źródła Reutersa. Według niego, wartości te są raczej zawyżone i inicjalna produkcja będzie znacznie niższa.

I w sumie nic dziwnego, biorąc pod uwagę cenę najtańszego iPhone’a. Równowartość ponad 2000 złotych może okazać się w Indiach ceną zaporową. Chyba że koszty produkcji uda się obniżyć do tego stopnia, że i cena detaliczna ulegnie obniżeniu. Już wcześniej w Indiach pojawiały się okrojone iPhone'y z 8 GB pamięci.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)