Apple wprowadza płatności w złotówkach. Wbrew pozorom to bardzo zła wiadomość

Apple wprowadza płatności w złotówkach. Wbrew pozorom to bardzo zła wiadomość

Apple wprowadza płatności w złotówkach. Wbrew pozorom to bardzo zła wiadomość
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Karol Wojtasik
19.05.2017 17:39, aktualizacja: 21.05.2017 16:54

Do tej pory Polacy mogli płacić za zakupy w App Storze jedynie w euro. Teraz możliwe będzie dokonywanie płatności w złotówkach. Niestety przelicznik nie jest korzystny.

Lokalne waluty w App Storze to zła wiadomość

Apple zapowiedział, że wkrótce, bo w ciągu 7 do 10 dni, wprowadzi w App Store'a system rozliczeń uwzględniający lokalne waluty Polski, Bułgarii, Czech, Rumunii oraz Węgier. Może wydawać się, że to dobra wiadomość, gdyż gigant zrobił ukłon w stronę polskiego klienta. Tak jednak nie jest. Dlaczego?

Gigant z Cupertino ujednolicając wycenę aplikacji w App Storze wprowadził różne jej poziomy (z ang. tiers). Pierwszy, ten najniższy poziom, oznaczał do niedawna, że za aplikację użytkownicy w Europie będą musieli zapłacić 0,99 euro, ale teraz cena wzrosła do 1,09 euro. Nie to jest jednak najgorsze.

Apple nie będzie nas już rozliczał w euro, a złotówkach. Firma przygotowała więc nowe poziomy dla naszej waluty. Według nich za aplikacje będziemy płacić nieco więcej niż dotychczas.

Ile zapłacimy teraz za aplikacje w sklepie Apple'a?

Podstawowy poziom wyceny dla Polski to teraz 4,99 zł. Oznacza to, że na najtańsze aplikacje wydamy jakieś 40 groszy więcej. Różnica rośnie wraz ze wzrostem poziomu wyceny danej pozycji:

  • Tier 5 w Polsce to 23,99 zł - do niedawno wynosił 4,99 euro, a obecnie jest warty 5,49 euro, co po przeliczeniu daje 23,06 zł (wg kursu euro z 19 maja);
  • Tier 10 w Polsce to 47,99 zł - do niedawno wynosił 9,99 euro, a obecnie jest warty 10,99 euro, co po przeliczeniu daje 46,14 zł (wg kursu euro z 19 maja).

Dokładne informacje na temat wyceny aplikacji w złotówkach możecie znaleźć na []stronie Apple'a](https://itunespartner.apple.com/en/apps/news/60582581). Teraz dodam, że zmiany nie dotkną tylko wyceny aplikacji, ale także wewnętrznych mikropłatności i planów subskrypcyjnych.

Apple ma je automatycznie przenieść na lokalne poziomy wyceny. Firma ostrzega jednak przy tym, aby w nadchodzącym tygodniu nie aktywować automatycznie odnawianych subskrypcji, gdyż może wprowadzić to błędy przy przenoszeniu na poziomy wyceny w złotówkach.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)