Wyniki kwartalne Apple'a: sprzedaż iPhone'ów spada po raz pierwszy w historii!

Sklep Apple'a
Sklep Apple'a
Źródło zdjęć: © Jorge Láscar/flickr (na lic. CC)
Mateusz Żołyniak

27.04.2016 09:53, aktual.: 27.04.2016 12:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Gigant z Cupertino ujawnił wyniki finansowe za pierwszy kwartał tego roku. Odpowiedzią na nie był spadek cen akcji firmy poniżej progu 100 dolarów.

Historyczny spadek sprzedaży iPhone'ów

Apple ujawniło sprawozdanie finansowe za pierwszy kwartał tego roku. Od stycznia do końca marca firmie udało się sprzedać 51,2 mln iPhone'ów. Wynik ten jest o 10 mln gorszy niż w roku ubiegłym, kiedy to sprzedano 61,2 mln smartfonów z nadgryzionym jabłuszkiem na obudowie. Należy zauważyć, że sprzedaż iPhone'ów rok do roku spadła po raz pierwszy w historii.

16,3-procentowy spadek sprzedaż smartfonów Apple'a jest i tak lepszym wynikiem niż prognozowali analitycy z Wall Street, którzy uważali, że liczba rozprowadzonych do klientów iPhone'ów spadnie o 20 proc. Eksperci rozczarowani są jednak spadkiem średniej ceny sprzedaży (ASP) telefonów, która wyniosła 641 dol. (oczekiwano ASP na poziomie 658 dol.).

Gigant z Cupertino w raporcie poinformował również o 19-procentowym spadku sprzedaży tabletów - w pierwszym kwartale w ręce klientów trafiło 10,25 mln iPadów. Firma nie ujawniła jednak żadnych danych dotyczących sprzedaży zegarków Apple Watch.

Spadają przychody firmy i ceny jej akcje

Apple w drugim kwartale finansowym wygenerował przychód na poziomie 50,55 mld dol., do czego przyczyniła się głównie sprzedaż iPhone'ów (32,86 mld dol.), a firma na czysto zarobiła 10,52 mld dol. W ubiegłym roku zanotowano odpowiednio - 58 mld dol. (spadek przychodów o 13%) oraz 13,57 mld dol. Rozczarowujące - jak na Apple'a - wyniki finansowe przełożyły się na spadek cen akcji poniżej 100 dol. Te wynoszą obecnie 97,25 dol. (spadły o 7,10 dol.).

Tim Cook stwierdził, że ostatni kwartał był dla firmy sporym wyzwaniem. Apple ujawniło, że na spadek sprzedaży w ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku wpłynęło szybsze niż zwykle przechodzenie użytkowników na nową generacją iPhone'ów (6s i 6 s Plus) oraz gorsze wyniki na rynku chińskim, gdzie przychody ze sprzedaży urządzeń spadły aż o 26% (wyniosły 12,49 mld dol.).

Apple się kończy?

Kwartale przychody Apple spadły po raz pierwszy od 13 lat. Dla wielu jest to sygnał, że od teraz będzie tylko gorzej. Poniekąd potwierdzać mają to spadki sprzedaży na ważnym rynku chińskim, gdzie firma boryka się z coraz większą konkurencją ze strony tamtejszych producentów.

Wziąć należy jednak pod uwagę, że Apple nawet przy gorszym kwartale notuje zyski o jakich inni producenci smartfonów mogą tylko pomarzyć. Prędko się to nie zmieni. Warto pamiętać do tego, że gigant dopiero niedawno wprowadził iPhone'a SE, nowego iPada Pro i odświeżone MakBooki, co zauważalnie wpłynie na sprzedaż urządzeń z jabłuszkiem na obudowie w drugim kwartale tego roku.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)