Apple ujawnia wyniki finansowe. Przychody i sprzedaż iPhone'ów w dół

Apple ujawnia wyniki finansowe. Przychody i sprzedaż iPhone'ów w dół

Apple ujawnia wyniki finansowe. Przychody i sprzedaż iPhone'ów w dół
Miron Nurski
01.05.2019 13:29, aktualizacja: 01.05.2019 15:30

Tim Cook ujawnił przed inwestorami wyniki finansowe za drugi kwartał roku fiskalnego i pierwszy roku kalendarzowego. Liczby z jednej strony są do pozazdroszczenia, ale z drugiej Apple zanotował spore spadki.

Apple od kilku kwartałów nie ujawnia dokładnej liczby sprzedanych iPhone'ów, ale wiadomo, że nie jest z tym najlepiej.

Zainteresowanie klientów iPhone'ami wyraźnie spadło

iPhone od stycznia do końca marca 2019 wygenerował 31,05 mld dolarów przychodu. To oczywiście ogromna kwota, ale w analogicznym okresie roku 2018 było to 37,56 mld. Mówimy o ponad 17-procentowym spadku przychodów rok do roku.

Warto mieć na uwadze, że w ostatnich miesiącach do oferty dołączył iPhone XS Max, czyli najdroższy smartfon w historii Apple'a. Z kolei najprzystępniejszy iPhone XR jest droższy niż iPhone 8 rok wcześniej. Skoro mimo wzrostu średniej ceny sprzedaży Apple zanotował spadek przychodów, to oczywiste, że jego smartfony nie sprzedają się najlepiej.

Z analiz firmy IDC wynika zresztą, że od stycznia do marca Apple dostarczył 36,4 mln iPhone'ów. Rok wcześniej miało to być 52,2 mln, więc mówimy o ponad 30-procentowym spadku. Ciężko więc powiedzieć, by linie XS i XR skradły serca konsumentów.

Wzrosty w innych kategoriach nie zdołały uchronić Apple'a przed spadkiem przychodów

Oczywiście nie samym iPhone'em Apple żyje. W ostatnim czasie do oferty firmy trafiły m.in nowe iPady, a prezentacji doczekał się cały arsenał nowych usług.

Gigant zdradza, że względem analogicznego okresu w roku 2018:

  • iPad wygenerował ponad 20-procentowy wzrost przychodów (z 4,01 do 4,82 mld dolarów);
  • usługi wygenerowały niemal 20-procentowy wzrost przychodów (z 9,55 do 11,45 mld dolarów);
  • inteligentna galanteria, urządzenia domowe i akcesoria wygenerowały ponad 30-procentowy wzrost przychodów (z 3,94 do 5,13 mld dolarów);
  • Maki wygenerowały prawie 5-procentowy spadek przychodów (z 5,78 do 5,51 mld dolarów).

Choć w przypadku większości kategorii Apple zanotował wzrosty, łączne przychody spadły o ponad 5 procent z 61,14 do 58,02 mld dolarów.

Choć Apple robi co może, by zdywersyfikować źródła przychodów, chociażby coraz mocniej inwestując w usługi, iPhone wciąż pozostaje najważniejszym produktem, od którego uzależniona jest kondycja całej firmy.

Apple nie ma więc wyjścia. iPhone 11 musi skraść serca klientów

Apple jako firma zobligowana do pomnażania pieniędzy akcjonariuszy nie ma innego wyjścia niż zwiększenie zainteresowania nowymi iPhone'ami. Zwłaszcza że od popularności jego telefonów uzależniona będzie baza potencjalnych odbiorców jego usług, w tym platformy dla graczy Apple Arcade, w którą gigant miał zainwestować gigantyczne pieniądze.

iPhone 11 Pro ma być dostępny w dwóch rozmiarach
iPhone 11 Pro ma być dostępny w dwóch rozmiarach© twitter.com/OnLeaks / CashKaro.com

iPhone XS nie radzi sobie na rynku, na którym podobnie wyglądające i zbliżone funkcjonalnie smartfony można kupić za ułamek jego ceny. Wygląda na szczęście na to, że iPhone 11 dogoni rynkowe standardy chociażby obecnością potrójnego aparatu z obiektywami o różnych ogniskowych czy bezprzewodowym ładowaniem zwrotnym. Kto wie, może Apple pokusi się nawet o zaoferowanie przystępniejszych cen. Przekonamy się we wrześniu.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (90)