Apple ujawnia rewelacyjne wyniki finansowe. Jest lepiej, niż przypuszczano

Apple ujawnia rewelacyjne wyniki finansowe. Jest lepiej, niż przypuszczano

iPhone 4
iPhone 4
Źródło zdjęć: © Shutterstock
Konrad Błaszak
28.04.2015 08:25, aktualizacja: 28.04.2015 11:27

Apple przedstawił wyniki za ostatnie trzy miesiące i jest to najlepszy drugi kwartał roku fiskalnego (styczeń - marzec) w historii firmy. Motorem napędowym są oczywiście iPhone'y, które nadal sprzedają się znakomicie.

Wczoraj mogliśmy przeczytać przewidywaną sprzedaż urządzeń Apple'a, a dziś możemy zobaczyć oficjalne informacje, które prezentują się jeszcze lepiej. Jedynie iPady poradziły sobie gorzej w tym kwartale.

Zacznę oczywiście od iPhone'ów, ponieważ to one są aktualnie najważniejsze dla Apple'a. W ciągu ostatnich trzech miesięcy ponad 61 milionów osób zdecydowało się na zakup iTelefonu. Jest to wynik o 18% gorszy w stosunku do poprzedniego kwartału (74 miliony sztuk), co nie jest dziwne, ponieważ pierwsze 3 miesiące nowego roku są zawsze słabsze. Porównując ten rezultat do tego samego kwartału roku poprzedniego, Apple poprawił się o 40% (w pierwszych trzech miesiącach 2014 sprzedano 43 miliony urządzeń). Przychody ze sprzedaży smartfonów w tym czasie przekroczyły imponujące 40 miliardów dolarów.

Wyniki Apple
Wyniki Apple© informacja prasowa

Na przeciwległym biegunie są tablety Apple'a, które w ciągu ostatniego kwartału trafiły do ponad 12,5 miliona klientów i wygenerowały prawie 5,5 miliarda przychodu. Jest to oczywiście znakomity wynik, którego mogą pozazdrościć inne firmy, ale nie wygląda on tak optymistycznie jeśli porównamy go z poprzednimi rezultatami. Sprzedaż okazała się gorsza o 41% w stosunku do poprzedniego kwartału oraz o 23% słabsza niż rok temu w analogicznym okresie.

Firma z Cupertino w ostatnich trzech miesiącach osiągnęła 58 miliardów dolarów przychodu, co jest wynikiem lepszym niż roku temu (o 27%) oraz słabszym niż w poprzednim kwartale (-22%). Przychody w przyszłym kwartale mają według Amerykanów oscylować w granicy 46-48 miliardów dolarów. Ciekawie prezentuje się również sprzedaż produktów Apple'a w ujęciu geograficznym. W Amerykach i Europie widać dość duży wzrost (odpowiednio 19 i 12%), ale to Chiny wyrosły na drugą kolebkę firmy z Cupertino. W Państwie Środka sprzedaż skoczyła aż 71% co pozwoliło wyprzedzić Europę jeśli chodzi o udziały na świecie.

CEO Apple'a - Tim Cook oraz CFO - Luca Maestri skomentowali już aktualne wyniki firmy.

Tim Cook:

Jesteśmy podekscytowani wzmacniającą się pozycją iPhone'a, Maca oraz App Store'a, co pozwoliło osiągnąć nam najlepszy kwartalny wynik marcowy w historii firmy.Obserwujemy większą ilość osób zmieniających swoje urządzenia na iPhone'a niż w poprzednich cyklach i jesteśmy podekscytowani kwartałem, w którym wystartowała sprzedaż Apple Watcha.

Luca Maestri :

Ogromne zainteresowanie klientów naszymi produktami i usługami w poprzednim kwartale doprowadziło do wzrostu przychodów o 27% oraz zysku na akcję o 40% (w ujęciu rocznym).

Na czysto w ostatnim kwartale Firma Tima Cooka zarobiła 13,6 miliarda dolarów, co jest świetnym podsumowaniem tego tekstu. Firma z Cupertino radzi sobie świetnie i aktualnie jedynym problemem jest spadające zainteresowanie iPadami. Zapewne Amerykanie mają już pomysł jak temu zaradzić, ale nawet bez tego radzą sobie znakomicie. Bardzo ważna będzie kolejna generacja iPhone'ów, która może osiągnąć jeszcze lepszy wyniki oraz sprzedaż Apple Watcha, który nie załapał się do tego zestawienia.

Źródło: informacja prasowa

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)