Apple zakopuje topór wojenny z Imagination. Jest nowa umowa licencyjna

Apple zakopuje topór wojenny z Imagination. Jest nowa umowa licencyjna

archy13 / Shutterstock.com
archy13 / Shutterstock.com
Patryk Korzeniecki
02.01.2020 15:22, aktualizacja: 02.01.2020 16:22

Apple zacieśnia współpracę z Imagination - firmą, która kiedyś dostarczała układy graficzne do iPhone'ów. Pojawiły się też informacje o nowym procesie litograficznych w nadchodzących telefonach firmy z Cupertino.

Imagination zamieściło na swojej stronie informację na temat współpracy z firmą Apple. Okazuje się, że Imagination zmienił formę umowy licencyjnej.

Co to daje? Ano to, że Apple będzie miał teraz dostęp do szerszej własności intelektualnej. Oczywiście firma będzie musiała uiszczać stosowne opłaty licencyjne.

Imagination wytwarza układy PowerVR, które dawniej były używane m.in. w iPhone'ach i iPodach Touch. Obecnie Apple sam projektuje układy graficzne i raczej nie odejdzie od swoich rozwiązań na rzecz Imagination, ale będzie mógł legalnie korzystać z jego ogromnego portfolio patentowego.

Przypomnijmy, że Apple już w 2017 roku został oskarżony przez Imagination o bezprawne wykorzystanie jego własności intelektualnej przy projektowaniu autorskiego GPU. Wygląda więc na to, że na mocy nowej umowy licencyjnej topór wojenny został zakopany.

Apple A14 może zejść do 5 nm

Pojawiły się też interesujące przecieki na temat iPhone'ów na rok 2020. Bardzo możliwe, że czeka nas kolejny duży skok wydajności procesorów serii A.

Według informacji serwisu DigiTimes Apple ma wyprodukować główne czipy do iPhone'ów 12 w procesie litograficznych 5 nm.

Produkcja ma rozpocząć się w drugim kwartale 2020 roku. Do wytwarzania procesorów A14 ma zostać wykorzystany proces 5 nm EUV. Co ciekawe, produkcja A14 ma pochłonąć aż dwie trzecie produkcji wszystkich układów w 5 nm.

412210099542164012

Im niższy proces technologiczny, tym więcej tranzystorów można zmieścić na określonej jednostce powierzchni. Rośnie wydajność i energooszczędność. Pozwala to na tworzenie urządzeń, które będą szybsze, ale jednocześnie nie będą pobierały niebotycznych ilości prądu. Kultura termiczna podzespołów także ulega poprawie. Laicy nie są takich rzeczy świadomi, ale na pewno to odczują. Ciekaw jestem, jak Apple wykorzysta potencjał procesu 5 nm.

Uważacie, że mocy nigdy za mało, czy jednak wolelibyście, żeby firmy skupiły się na energooszczędności? Dajcie też znać co myślicie o układach PowerVR w iPhone'ach, i czy waszym zdaniem powrót do rozwiązań Imagination byłby słuszną decyzją.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)