ARM Cortex-A35 to ultra energooszczędna architektura, która ma trafić do miliarda urządzeń
ARM zaprezentował nowy energooszczędny rdzeń Cortex-A35, który znajdzie zastosowanie nie tylko w smartfonach, ale również urządzeniach wearables.
ARM ma w swojej "ofercie" konstrukcje na każdą okazję. Są architektury o najwyższej wydajności, takie jak Cortex-A72 czy Cortex-A57. Są też rdzenie oferujące trochę niższą wydajność, ale za to pobierające mniej energii. Do tej grupy należy między innymi Cortex-A53. Producent wytwarza także układy najbardziej energooszczędne, które może nie imponują wydajnością, ale poborem prądu już owszem. Do tego ostatniego grona dołączył właśnie rdzeń wykonany w architekturze ARMv8 - Cortex-A35, który ma zastąpić stosowane do tej pory Cortex-A5 i A7 (ARMv7). Pobór prądu konstrukcji z tej kategorii nie przekracza 125 mW.
Zmiany względem jednostki A7 widoczne są głównie w architekturze pamięci L1 i L2. Jak wpływają one na ogólną wydajność? Rdzeń A35 zużywa 10% mniej energii będąc przy tym, w zależności od zastosowania, 6-40% wydajniejszy od A7. Najmniejszy skok wydajności widoczny jest podczas całkowitego obciążenia, a największy w przypadku operacji zmiennoprzecinkowych - aż 36%.
Bardziej imponujące jest jednak porównanie nowego Cortex-A35 z Cortex-A53. W większości testów wydajność obu konstrukcji jest bardzo zbliżona (szczególnie w tych obciążających pamięć). Nie byłoby w tym nic ciekawego, gdyby nie fakt, że A35 jest 25% mniejszy i zużywa 32% mniej energii. Gdy zwiększymy dodatkowo częstotliwość taktowania A35, to różnice w wydajności zatrą się całkowicie, a nawet zamienią się na korzyść nowej jednostki. Naturalnie jednak zmniejszą się wtedy także różnice w poborze prądu. Coś za coś.
Cortex-A35 może być stosowany w architekturze big.LITTLE. Porównując rdzeń do A53, możemy się domyślać, że w duecie z najwydajniejszymi rdzeniami (np. A72) będzie stosowany właśnie A35, a nie jak do tej pory A53. Prawdopodobnie nastąpi także wysyp czipów 3-klastrowych - składających się z rdzeni ze wszystkich trzech grup energetycznych.
Przedstawiciele ARM zaznaczają, że ich nowość jest najłatwiejszą w łączeniu i konfiguracji jednostką jaką kiedykolwiek zaprojektowali. Producent przewiduje, że chipy zawierające rdzenie Cortex-A35 znajdą w najbliższych latach zastosowanie w co najmniej miliardzie urządzeń. Pomóc w tym może fakt, że będzie on także wykorzystywany w smart zegarkach i innych urządzeniach niewymagających bardzo dużej mocy obliczeniowej. Pierwsze produkty wykorzystujące A35 pojawią się na rynku dopiero pod koniec 2016 roku.
Źródło: AnandTech