Asus Fonepad - czy potrzebujemy 7‑calowego smartfona? [pierwsze wrażenia]
Wczoraj odbyła się oficjalna polska premiera Fonepada, czyli nowego taniego tabletu Asusa, który na tle podobnych urządzeń wyróżnia się możliwością wykonywania tradycyjnych połączeń telefonicznych. Podczas prezentacji mieliśmy okazję sprawdzić, czy rzeczywiście potrzebujemy 7-calowego smartfona.
23.04.2013 | aktual.: 23.04.2013 21:00
Na tegorocznych targach MWC 2013 Asus pokazał Padfone'a Infinity i Fonepada, którym przyglądaliśmy się już w Barcelonie. Firma niestety nie planuje wprowadzenia na polski rynek tego pierwszego modelu, ale Fonepada owszem. Ten 7-calowy tablet pojawi się w sprzedaży już w maju.
Produkt Asusa ma obudowę o grubości 10,4 mm i waży tylko 340 g. Jego sercem jest jednordzeniowy układ Intel Atom Z2420 1,2 GHz, wspierany przez GPU PowerVR SGX540 i 1 GB pamięci RAM. 7-calowy panel IPS LCD o rozdzielczości 1280 x 800 obsługuje 10-punktowy multitouch. Na pokładzie są moduły GPS/GLONASS, Bluetooth 3.0, WiFi b/g/n i - co najważniejsze - HSPA+. Bateria o pojemności 4270 mAh ma wystarczyć na 9 godz. odtwarzania materiału wideo w HD. Sprzęt będzie dostępny w wersjach o pojemności 8 GB lub 16 GB, każda z nich ma czytnik kart pamięci microSD.
Fonepad został zapowiedziany przez przedstawicieli Asusa jako produkt mogący zastąpić smartfona i tablet. Adam Żelazko z firmy Asus Polska powiedział, że będzie to "idealny wybór dla użytkowników, którzy częściej wykorzystują telefon do przeglądania stron WWW, słuchania muzyki i grania niż rozmów telefonicznych". Ile w tym prawdy?
Rozmiarami i starannością wykonania Fonepad przypomina Nexusa 7. Oparty na Atomie tablet jest jednak zrobiony z lepszych materiałów (dobrze dopasowana aluminiowa obudowa), a na przednim panelu znajduje się wbudowany głośnik do rozmów telefonicznych. Fonepada można dość wygodnie trzymać w jednej dłoni podczas prowadzenia rozmów, ale nie ma możliwości, żeby obsługiwać go bez użycia drugiej ręki. Nie można więc liczyć na to, że na dłuższą metę zastąpi smartfona - jedną dłonią nie da się wykonywać nawet prostych czynności.
Możecie to zresztą zobaczyć na przygotowanym na wczorajszej konferencji materiale:
Asus Fonepad okiem Komórkomanii
Fonepad działa dobrze, ale nie można się spodziewać, że będzie tak wydajny jak Nexus 7 oparty na Tegrze 3. Poza tym niektóre aplikacje i gry wciąż nie są kompatybilne z układem Intela. Za to wielką zaletą dla wielu może okazać się wbudowany moduł 3G HSPA+, a także naprawdę niezły ekran, który nie ma problemów z responsywnością.
Nie wiadomo jeszcze, ile będzie kosztował w Polsce produkt Asusa (cena zostanie ujawniona w momencie wejścia do sprzedaży), ale od Adama Żelazki dowiedzieliśmy się, że cena wyjściowa będzie nieco niższa niż w przypadku wersji 3G Nexusa 7. Stawiałbym więc na około 1100-1200 zł, czyli całkiem nieźle jak na naprawdę dobrze wyposażony sprzęt.