Asus Tablet 600 i 810 - czy tanie tablety z Windowsem 8 pobiją iPada?
Wczoraj sporo działo się na targach Computex, a jednym z bohaterów dnia był Asus. Pisaliśmy już o kilku produktach Tajwańczyków z nadchodzącym Windowsem 8, w tym o high-endowej hybrydzie tabletu i utrabooka, czyli Transformerze Book. Teraz czas na dwa tańsze rozwiązania z nadchodzącym OS-em Microsoftu.
Wczoraj sporo działo się na targach Computex, a jednym z bohaterów dnia był Asus. Pisaliśmy już o kilku produktach Tajwańczyków z nadchodzącym Windowsem 8, w tym o high-endowej hybrydzie tabletu i utrabooka, czyli Transformerze Book. Teraz czas na dwa tańsze rozwiązania z nadchodzącym OS-em Microsoftu.
Mowa o urządzeniach Tablet 600 i Tablet 810. Pierwszy z nich oparty jest na czterordzeniowym układzie Nvidia Tegra 3 (4-PLUS-1) i 2 GB pamięci RAM. Tablet 800 to z kolei sprzęt bazujący na chipsecie Intel Atom Medfield. W odróżnieniu od poprzednika będzie on działał nie pod kontrolą Windows RT, ale zwykłej, pełnosprawnej ósemki. Do obu można będzie podłączyć charakterystyczne dla Transformerów stacje dokujące z klawiaturą i dodatkową baterią.
Pod względem specyfikacji Tablet 600 jest bardzo podobny do Transformera Prime: 10,1-calowy ekran Super IPS+ o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli, o bardzo dobrych kątach, świetnym odwzorowaniu kolorów i jasności na poziomie 600 nitów. Urządzenie ma główny aparat o rozdzielczości 8 Mpix z diodą doświetlającą oraz kamerkę przednią 2 Mpix. Nie zabrakło WiFi, Bluetooth 4.0, NFC, żyroskopu ani cyfrowego kompasu.
Tablet 810 to 11,6-calowa konstrukcja, która wykorzystuje tego samego typu ekran (Super IPS+ o rozdzielczości 1366 x 768) i ma niemal identyczne wyposażenie. Co ciekawe, współpracuje on z cyfrowymi piórami (np. Wacoma).
Główną różnicą między układami jest zastosowany chipset i wynikająca z tego wersja systemu Windows 8. Sprzęt oparty na czterordzeniowej Tegrze ma wersję RT, która pozwala tylko na instalację aplikacji Metro, ale za to użytkownicy w standardzie otrzymają pakiet MS Office. 810 opiera się na zwykłym Windowsie 8, który umożliwia korzystanie ze wszystkich aplikacji. W obu rozwiązaniach może pojawić się obsługa BlueStacks, co pozwoli odpalać na tabletach programy z Androida.
Mimo że na androidowym rynku tablety Asusa byłyby urządzeniami high-endowymi, w segmencie Windows 8 to najniższa półka. Topowe są produkty oparte na układach Intel iCore trzeciej generacji czy nowych AMD Trinity, reprezentuje je Transformer Book. Widać więc, że rynek szybko zaleje fala różnych konstrukcji z Win8, które będą znacznie się różnić w zakresie cen i możliwości.
Sprzęt z Windows RT będzie używany głównie do przeglądania stron, tworzenia prostych dokumentów i grania w tytuły mobilne, podobnie zresztą jak Tablet 810, ale w tym drugim dodatkowo można będzie korzystać z klasycznych aplikacji x86, w tym prostych gierek, alternatywnych edytorów tekstu czy programów graficznych.
Teoretycznie produkty na nowych i5 i i7 umożliwiają grę nawet w Diablo III, a w praktyce jest z tym różnie. iCore'y pod obciążeniem grzeją się również okropnie (ponad 90 stopni na CPU), co odbija się na komforcie użytkowania. Bardzo szybko może si ę okazać, że właśnie te tańsze urządzenia wcale nie będą miały dużo mniejszych możliwości i idealnie sprawdzą się jako sprzęt do pracy w terenie.
Tym samym z zapleczem dobrze zoptymalizowanych aplikacji tablety z Windows 8 mogą poważnie zagrozić iPadowi (nie wspominając nawet o androidowej konkurencji). Kluczem do sukcesu będzie oczywiście cena, ale o niej Asus nie wspominał. Z rozmów z przedstawicieli Intela mogę wnioskować, że będzie co najmniej nieźle.
Według nich nowe ultrabooki oparte na układach i3/i5 mają kosztować nawet 2600-2800 zł, zatem sprzęt oparty na Atomie czy ARM-ach powinien być zdecydowanie tańszy. Jeżeli więc Tablet 610 czy Tablet 810 pojawią się na rynku w cenie około 2000 zł lub niższej, powinny szybko zdobyć dużą popularność.
Źródło: Engadget • własne