Atomowa bateria w smartfonie. Chińczycy są gotowi do masowej produkcji

Nowatorski projekt baterii atomowej może być odpowiedzią na wyzwania związane z ładowaniem sprzętu elektronicznego. Chińscy innowatorzy dają nadzieję, że niedługo taka potrzeba może całkowicie zniknąć.

Smartfon z atomową baterią praktycznie nie będzie wymagał ładowania
Smartfon z atomową baterią praktycznie nie będzie wymagał ładowania
Źródło zdjęć: © Pixabay

19.01.2024 11:33

Firma Betavolt Technology, mająca swoją siedzibę w stolicy Chin, angażuje się w rozwój maleńkiej baterii atomowej. Ich głównym obszarem zainteresowania jest technologia betawoltaiczna. W tej baterii, półprzewodnikowa płytka pełni funkcję elektrody, gdzie następuje generacja par dziura-elektron (spowodowanych przez promieniowanie radioaktywne danego pierwiastka), prowadząc do wytworzenia siły elektromotorycznej.

Chociaż pomysł ten nie jest zupełnie nowy, to do tej pory żadna firma nie wdrożyła go w urządzeniach codziennego użytku. Powstrzymywało to zastosowanie pierwiastków takich jak tryt czy pluton, ze względu na ich potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. Eksperci z Chin przekonują jednak, że znaleźli sposób na te problemy.

Chińska bateria atomowa – nowa era w technologii?

Firma Betavolt Technology przedstawiła model baterii BV100 o wymiarach 15 x 15 x 5 mm. Ta bateria charakteryzuje się mocą 100 mikrowatów i napięciem 3 woltów. W jej konstrukcji zastosowano półprzewodnik z diamentu, a za proces rozpadu promieniotwórczego odpowiada izotop niklu, który stopniowo przekształca się w miedź.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Chińczycy zapewniają, że proces jest całkowicie bezpieczny. Nie generuje on szkodliwego promieniowania ani toksycznych substancji. Ponadto, wielowarstwowa konstrukcja baterii ma zapobiec jakimkolwiek zapłonom czy wybuchom. Bateria jest także odporna na skrajne temperatury, w zakresie od -60 do 120 stopni Celsjusza.

Długi czas transformacji niklu-63 w miedź sprawia, że bateria może pozostać naładowana nawet przez 50 lat. Mimo że aktualna wersja nie jest wystarczająca do zasilania telefonu, w teorii możliwe jest skonstruowanie takiej baterii, która pozwoliłaby na całkowite uniezależnienie użytkownika od ładowania przez cały okres użytkowania produktu.

"Ambitne plany Betavolt Technology" W obecnych planach firmy przewidziano, że do 2025 roku zostaną stworzone baterie o mocy 1 W. Przedstawiciele Betavolt Technology są zdania, że łączenie tych baterii szeregowo umożliwi zasilenie nowocześniejszych urządzeń. Prototyp jest już gotowy i czeka na uruchomienie masowej produkcji, choć nie jest jeszcze ustalona data jej rozpoczęcia.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)