Badacze sprawdzili do kogo dzwonimy. Potwierdziła się hipoteza Dunbara

Robin Dunbar
Robin Dunbar
Źródło zdjęć: © Wikipedia
Łukasz Skałba

02.05.2016 12:31, aktual.: 02.05.2016 14:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jest coraz więcej serwisów społecznościowych. Mamy również coraz więcej znajomych. Ludzkiego umysłu nie da się jednak tak łatwo oszukać. Ma on ograniczone możliwości społeczne.

Wiele osób ma w Internecie po kilkaset, a nawet tysiące znajomych. Według Robina Dunbara nie są to jednak nasi prawdziwi znajomi. Ich liczbę ogranicza bowiem budowa ludzkiego mózgu. Naukowiec wyróżnia kolejne piętra relacji. Im dalsze mamy z kimś relacje w tym większym kręgu znajduje się dana osoba.

I tak na przykład, prawdziwych przyjaciół możemy mieć maksymalnie pięciu. Gdy będziemy wciągać do tego grona kolejne osoby, to relacje z tymi, które od dawna w nim są, prawdopodobnie osłabną. Podobnie z kolejnymi piętrami. Bliskich znajomych możemy mieć maksymalnie 15, a dalszych 35.

Wszystkich znajomych (takich, których kojarzymy i wiemy kim są) człowiek może mieć maksymalnie 150.

Do pewnego czasu, była to tylko niepotwierdzona hipoteza... i w sumie nadal jest, ale dzięki telefonom komórkowym, wiemy, że ma z rzeczywistością dużo więcej wspólnego niż mogłoby się wydawać.

Obraz
© Applum

Naukowcy przeanalizowali aż 35 milionów telefonów (rozmów telefonicznych). Postanowili oni posegregować ludzi do których dzwonili "badani" na podstawie częstości wykonywanych połączeń. Mogłoby się wydawać, że to nie ma sensu we współczesnym świecie, w którym rozmowy telefoniczne coraz chętniej są zastępowane innymi komunikatorami internetowymi. Słusznie, ale jest jeden szkopuł.

Mowa bowiem o badaniu przeprowadzonym w roku 2007, kiedy to Facebook raczkował, a smartfony nie były tak popularne jak obecnie. W tamtych czasach częstotliwość rozmów telefonicznych była więc dobrym wskaźnikiem zażyłości relacji.

Okazało się, że liczby Dunbara mają pokrycie w rzeczywistości. Średnio w grupie ludzi z którymi kontaktowaliśmy się bardzo często (zakładamy więc, że to przyjaciele) liczyła 4 osoby. Bliscy znajomi to natomiast 11, a dalsi 30. Wygląda więc na to, że Robin Dunbar całkiem dokładnie wyliczył ile jakich relacji może tworzyć człowiek.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)