Federalna Administracja Lotnictwa przyjrzała się zagrożeniom związanym z przewożeniem baterii. Wnioski nie są pozytywne

Federalna Administracja Lotnictwa przyjrzała się zagrożeniom związanym z przewożeniem baterii. Wnioski nie są pozytywne

samolot
samolot
Źródło zdjęć: © shutterstock.com
Konrad Błaszak
10.02.2016 11:58, aktualizacja: 10.02.2016 12:58

Federalna Administracja Lotnictwa wzięła pod lupę przewożenie baterii w lukach bagażowych. Dla nikogo zaskoczeniem nie jest, że może być to niebezpieczne, ale już informacja, że samoloty nie są przystosowane do ewentualnych zagrożeń, może budzić obawy.

Nawet jeśli nie śledzicie zbyt uważnie rynku technologicznego, to na pewno słyszeliście o wybuchających bateriach w smartfonach. Dawno temu Paweł przygotował zestawienie kilku takich przypadków, ale od tamtych czasów nie zmieniło się wiele, ponieważ - jak informuje The Times of India - iPhone 6 jednego z mieszkańców Indii wybuchł niczym granat. W przypadku gdy tylko jeden telefon leży na biurku, straty mogą być niewielkie, ale co by się stało, gdyby kilkanaście takich baterii znalazło się w luku bagażowym? Federalna Administracja Lotnictwa wraz z Organizacją Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego postanowiły się temu przyjrzeć i wnioski nie nastrajają pozytywnie.

Nawet mała liczba ogniw może doprowadzić do tragicznego w skutkach pożaru

Według przeprowadzonych badań, baterie litowo-jonowe lub litowo-metalowe w luku bagażowym samolotów pasażerskich oraz towarowych powinny być przewożone ze szczególną ostrożnością. Nawet mała liczba ogniw koło siebie może doprowadzić do pożaru (wystarczy, że wybuchnie jeden z akumulatorów i uszkodzi inne), z którym - co istotne - nie poradzą sobie systemy przeciwpożarowe montowane obecnie w samolotach. Może doprowadzić to do wytworzenia nadciśnienia, przez które rozszczelnią się osłony luku i dojdzie do przeniknięcia dymu oraz gazów do innych części samolotu. Nie brzmi to optymistycznie, ale muszę was uspokoić: dotyczy to tylko baterii przewożonych "luzem" w luku bagażowym, a nie w urządzeniach.

To badanie nie wpłynie również na zmiany zasad dotyczących tego, co można zabrać ze sobą do samolotu. Federalna Administracja Lotnictwa uwzględniła w swoim raporcie zestaw rad i zasad, których trzeba przestrzegać przy przewożeniu baterii. Jeśli będą one transportowane odpowiednio, to nie ma się czego obawiać, ponieważ pojedyncza bateria nie jest zagrożeniem.

Warto wspomnieć również, że - jak donosi CNET - ze względu bezpieczeństwa amerykańskie linie lotnicze zabroniły ostatnio wnoszenia na podkład elektrycznych deskorolek. Film użytkownika BuleBritish pokazuje, jak może dojść do samozapłonu takiego gadżetu (1:53).

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)