Beats kończy współpracę z HTC

Beats kończy współpracę z HTC

HTC bez Beatsów | fot. engadget.ocm
HTC bez Beatsów | fot. engadget.ocm
Michał Brzeziński
28.09.2013 09:00, aktualizacja: 28.09.2013 11:00

Współpraca między firmami Beats Electronics i HTC nie przyniosła obu firmom planowanych efektów, a o jej zbliżającym się końcu mówiło się już od kilku miesięcy. Teraz stało się to faktem - największy producent słuchawek premium w USA wykupił wszystkie swoje udziały, które miało HTC.

Szczerze kibicuje tajwańskiemu producentowi. Szkoda, że ostatnie (i nie tylko) wyniki kwartalne znowu są nie najlepsze, bardzo udany HTC One nie pomógł zmienić sytuacji. A teraz słabą pozycję rynkową dobija jeszcze Beats Electronics.

Przygoda obydwu producentów rozpoczęła się ponad dwa lata temu, w sierpniu 2011 r. Wtedy to HTC wykupiło połowę (dokładnie 50,1%) udziałów Beats za 300 milionów dolarów. Producent smartfonów, który wtedy miał swój najlepszy okres, dodał do swoich urządzeń ustawienie Beats Audio, a kupcy najdroższych modeli mogli także liczyć na słuchawki Beats w zestawie.

Szybko się okazało, że ta druga decyzja nie była opłacalna. W kwietniu 2012 r. HTC zaprzestało dodawania słuchawek Beats do smartfonów, aby - niespodzianka - zarabiać więcej na każdym sprzedanym high-endzie. Przyszły gorsze czasy dla Tajwańczyków, więc w lipcu Beats postanowiło odkupić 25% swoich udziałów za 150 milionów dolarów. Dla HTC to było na rękę - dostało duży zastrzyk gotówki, a jednocześnie ciągle było największym udziałowcem i mogło stosować technologię audio amerykańskiego producenta. Profitem dla Beats była większa elastyczność w kontekście globalnej ekspansji, chociaż pewnie słaba kondycja HTC miała tak naprawdę większe znaczenie.

Aż do dzisiaj współpraca nie zaowocowała nowymi projektami i pewnie już nigdy nie zaowocuje. Beats Electronics odkupiło pozostałe 25,1% swoich udziałów za 265 milionów dolarów. HTC oświadczyło, że firma Dr. Dre ciągle będzie ważnym partnerem, ale prawdopodobnie to bardziej dyplomatyczne słowa niż prawda.

Czemu współpraca się rozpadła? Żadna ze stron nie podała oficjalnych powodów, ale prawdopodobnie chodzi o kondycję finansową HTC. Beats nie miało pokaźnych zysków z udostępniania swojej technologii, a taki duży udziałowiec, który jest w coraz gorszej sytuacji nie napawa optymizmem. Amerykanie twierdzą, że posiadają 59% rynku USA w segmencie słuchawek premium - finansowo trzymają się bardzo dobrze. Ich decyzja nie jest też niespodzianką, już wielokrotnie pojawiały się podobne plotki.

Jednocześnie nie uważam, że jest to duży cios dla HTC. O Beats Audio mówiło się tuż po jego debiucie, ale później niewiele osób zwracało na niego uwagę. A tak jak rok temu, HTC przyda się zastrzyk gotówki, chociaż tracą akcje dobrze prosperującej firmy.

Poza tym już wiele razy pokazano, że Beats Audio w wiekszości modeli to jedynie ustawienie equalizera, a nie prawdziwy wzrost jakości audio. Jedynie kilka modeli (Windows Phone 8X by HTC czy HTC One) ma wzmacniacze przygotowane przez Beats. Tajwański koncern płacił więc głównie za czerwone logo na obudowie. Jeśli ktoś za tym zatęskni, być może na portalach aukcyjnych pojawią się zastępcze naklejki - efekt będzie taki sam.

Źródło: TheVerge

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)