Bezprzewodowe wydobywanie i odczytywanie bazy SMS-ów z iPhone'a - poradnik

Strona głównaBezprzewodowe wydobywanie i odczytywanie bazy SMS-ów z iPhone'a - poradnik
21.12.2010 11:23
pwned
pwned
Krystian Bezdzietny
Krystian Bezdzietny

Czasem chciałoby się przeglądać SMS-y z naszego iPhone'a na ekranie komputera, lecz Apple nie udostępnił nam (jeszcze) takiej możliwości. Pozostają jednak inne alternatywy, dlatego prezentujemy poradnik, z którym szybko i bezprzewodowo wyciągniemy bazę SMS-ów z naszego iPhone'a, a następnie odczytamy ją na komputerze.

Skonfigurowanie komputera, aby ten mógł dokonać żądanych czynności, może wydawać się nieco skomplikowane, jednak to tylko pozory. Ogólnie chodzi o to, aby nasz komputer sam podjął się "wydobycia" pliku SMS.db z iPhone'a, w którym zapisane są nasze wszystkie wiadomości.

Dzięki poniższej metodzie można wyciągnąć bazę SMS-ów z każdego iPhone'a, który jest podłączony do tej samej sieci WiFi co nasz komputer oraz ma aktywowany tryb SSH. Jeśli więc mamy podłączonych 10 iPhone'ów, to z wszystkich będziemy mogli wydobyć plik z cennymi SMS-ami, bez uprzedniego potwierdzenia od urządzenia. Jedyna rzecz, jaką potrzebujemy, aby móc sprawnie połączyć się z wybranym iPhone'em, to jego adres IP.

Oczywiście poniższy poradnik przeznaczony jest wyłącznie do celów edukacyjnych.

Będziemy potrzebować:

  • programu PuTTY (link) - aby móc za pomocą jednej komendy połączyć się z urządzeniem i wydobyć żądany plik;
  • programu SQLite Data Browser (link) - aby móc odczytać plik SMS.db;
  • odblokowanego iPhone'a ze sprawnie działającym protokołem SSH (poradnik, jak tego dokonać);
  • routera WiFi.
  1. zamiast RootPassword wpisujemy hasło do roota naszego iPhone'a - domyślnie jest to alpine;
  2. zamiast TargetIP wpisujemy adres naszego iPhone'a, np. 192.168.1.1 (aby sprawdzić dany adres, należy wejść w Ustawienia telefonu, WiFi, następnie wybrać naszą sieć i zaznaczony niżej numer to nasze IP, które należy podać)
  3. Nasz końcowy ciąg, który ma znaleźć się w utworzonym wcześniej pliku tekstowym, powinien wyglądać mniej więcej tak: pscp -pw alpine root@192.168.0.102:/private/var/mobile/Library/SMS/sms.db C:sms.db.
411925658974487462
411925658974552998

[*]Wpisujemy n i zatwierdzamy enterem. Konsola powinna zniknąć, a na dysku lokalnym C powinien pojawi się plik SMS.db.

[/olist]

Odczytywanie pobranej bazy

Teraz najlepsza część, czyli odczytywanie tego, co wydobyliśmy z iPhone'a. W tym celu uruchamiamy ściągnięty wcześniej pogram SQLite Database Reader i otwieramy za jego pomocą plik SMS.db. Następnie wybieramy w programie zakładkę Browse data (zaznaczona poniżej numerkiem 2), a potem tabelę message (numer 3). Po tych czynnościach powinna pojawić się nam tabela z numerami, treściami wiadomości oraz datami ich nadania/odbioru.

411925658974946214

Dla jasności - w tabeli Flags numer 2 oznacza, że wiadomość była wysłana na telefon, z którego wydobyliśmy bazę, zaś numer 3 to znak wiadomości odebranej.

Powyższy poradnik to kolejny dowód na to, że czasem dobrze jest zmienić hasło do roota iPhone'a, aby nie paść ofiarą ciekawskich.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)