Bezprzewodowe wydobywanie i odczytywanie bazy SMS‑ów z iPhone'a - poradnik
Czasem chciałoby się przeglądać SMS-y z naszego iPhone'a na ekranie komputera, lecz Apple nie udostępnił nam (jeszcze) takiej możliwości. Pozostają jednak inne alternatywy, dlatego prezentujemy poradnik, z którym szybko i bezprzewodowo wyciągniemy bazę SMS-ów z naszego iPhone'a, a następnie odczytamy ją na komputerze.
Skonfigurowanie komputera, aby ten mógł dokonać żądanych czynności, może wydawać się nieco skomplikowane, jednak to tylko pozory. Ogólnie chodzi o to, aby nasz komputer sam podjął się "wydobycia" pliku SMS.db z iPhone'a, w którym zapisane są nasze wszystkie wiadomości.
Dzięki poniższej metodzie można wyciągnąć bazę SMS-ów z każdego iPhone'a, który jest podłączony do tej samej sieci WiFi co nasz komputer oraz ma aktywowany tryb SSH. Jeśli więc mamy podłączonych 10 iPhone'ów, to z wszystkich będziemy mogli wydobyć plik z cennymi SMS-ami, bez uprzedniego potwierdzenia od urządzenia. Jedyna rzecz, jaką potrzebujemy, aby móc sprawnie połączyć się z wybranym iPhone'em, to jego adres IP.
Oczywiście poniższy poradnik przeznaczony jest wyłącznie do celów edukacyjnych.
Będziemy potrzebować:
- programu PuTTY (link) - aby móc za pomocą jednej komendy połączyć się z urządzeniem i wydobyć żądany plik;
- programu SQLite Data Browser (link) - aby móc odczytać plik SMS.db;
- odblokowanego iPhone'a ze sprawnie działającym protokołem SSH (poradnik, jak tego dokonać);
- routera WiFi.
- zamiast RootPassword wpisujemy hasło do roota naszego iPhone'a - domyślnie jest to alpine;
- zamiast TargetIP wpisujemy adres naszego iPhone'a, np. 192.168.1.1 (aby sprawdzić dany adres, należy wejść w Ustawienia telefonu, WiFi, następnie wybrać naszą sieć i zaznaczony niżej numer to nasze IP, które należy podać)
- Nasz końcowy ciąg, który ma znaleźć się w utworzonym wcześniej pliku tekstowym, powinien wyglądać mniej więcej tak: pscp -pw alpine root@192.168.0.102:/private/var/mobile/Library/SMS/sms.db C:sms.db.
[*]Wpisujemy n i zatwierdzamy enterem. Konsola powinna zniknąć, a na dysku lokalnym C powinien pojawi się plik SMS.db.
[/olist]
Odczytywanie pobranej bazy
Teraz najlepsza część, czyli odczytywanie tego, co wydobyliśmy z iPhone'a. W tym celu uruchamiamy ściągnięty wcześniej pogram SQLite Database Reader i otwieramy za jego pomocą plik SMS.db. Następnie wybieramy w programie zakładkę Browse data (zaznaczona poniżej numerkiem 2), a potem tabelę message (numer 3). Po tych czynnościach powinna pojawić się nam tabela z numerami, treściami wiadomości oraz datami ich nadania/odbioru.
Dla jasności - w tabeli Flags numer 2 oznacza, że wiadomość była wysłana na telefon, z którego wydobyliśmy bazę, zaś numer 3 to znak wiadomości odebranej.
Powyższy poradnik to kolejny dowód na to, że czasem dobrze jest zmienić hasło do roota iPhone'a, aby nie paść ofiarą ciekawskich.