"Bezramkowe" smartfony - jakiego typu konstrukcje są najlepsze? [Ankieta]

"Bezramkowe" smartfony - jakiego typu konstrukcje są najlepsze? [Ankieta]
Miron Nurski

15.09.2017 11:19, aktual.: 15.09.2017 13:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W tym roku zapanowała moda na tzw. "bezramkowe" smartfony. W ich przypadku ramki otaczające ekrany są bardzo wąskie, ale jednak są, a producenci na różne sposoby radzą sobie z gospodarowaniem przestrzeni. Kto robi to najlepiej?

Jeśli chodzi o "bezramkowe smartfony", możemy wyszczególnić trzy typu konstrukcji stosowanych przez producentów. Zauważyło to zresztą Xiaomi podczas prezentacji modelu Mi MIX 2.

Prześmiewcza grafika pokazana przez Xiaomi podczas prezentacji modelu Mi MIX 2
Prześmiewcza grafika pokazana przez Xiaomi podczas prezentacji modelu Mi MIX 2

Wąskie ramki z trzech stron i aparat do selfie na dole

Wiele popularnych telefonów ma wąskie ramki po bokach i na górze ekranu, a na dole - nazwijmy do - bródkę - na której często umieszczany jest np. aparat do selfie. Tego typu konstrukcje robią m.in. Xiaomi czy Sharp.

Xiaomi Mi MIX 2 i Sharp Aquos Crystal 2
Xiaomi Mi MIX 2 i Sharp Aquos Crystal 2

W niektórych telefonach ramki z trzech stron są naprawdę ekstremalnie wąskie, ale obsługa telefonu staje się bardziej kompromisowa. Zrobienie selfie czy odbycie wideorozmowy wymagają np. obrócenia telefonu do góry nogami. Coś za coś.

Wąskie ramki po bokach, szersze na górze i na dole

Część firm - np. Samsung czy LG - mocno zwężają ramki po bokach, zaś ekran zdaje się być w charakterystycznej "klamrze" złożonej z ramek na górze i na dole.

Samsung Galaxy S8 i LG V30
Samsung Galaxy S8 i LG V30

Taka budowa telefonu pozwala zachować symetrię bez konieczności stosowania żadnych wycięć w samym wyświetlaczu.

Wąskie ramki z czterech stron i wycięcie na sensory

Apple tworząc iPhone'a X zdecydował się na zastosowanie równej grubości ramki ze wszystkich stron. Aparat i inne sensory umieszczono jednak w charakterystycznym wycięciu na górze.

iPhone X
iPhone X

Z telefonu da się przez to korzystać w normalny sposób, ale samo wycięcie nie każdemu musi się podobać. Podobny zabieg zastosowano w Essential Phonie, choć ten ma jednocześnie "bródkę" pod ekranem.

Którego typu konstrukcja jest najlepsza?

Musicie wiedzieć, że w przypadku wszystkich omawianych konstrukcji ekran zajmuje nieco ponad 80 proc. przedniego panelu. Jakiego rodzaju budowa pozwala waszym zdaniem najlepiej zagospodarować przestrzeń?

Obraz

Jedna prośba. Zależy mi na tym, by pozwać wasze zdanie wyłącznie na temat samych typów konstrukcji. Proszę więc, byście biorąc udział w ankiecie nie oceniali ich przez pryzmat najbardziej lubianych producentów czy systemów operacyjnych. Oceniajcie same walory wizualno-funkcjonalne.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także