BlackBerry DTEK50 oficjalnie. Kanadyjczycy ponownie sięgają po Androida
Przedstawiciele BlackBerry otwarcie zapowiadają, że teraz większą wagę będą przywiązywać do Androida niż własnego systemu. Firma ma świadomość, że jednym telefonem świata nie zwołuje, dlatego właśnie wprowadziła do swojej oferty kolejny model - BlackBerry NEON.
26.07.2016 | aktual.: 26.07.2016 19:41
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Aktualizacja: wyciek wskazywał na to, że smartfon nazywa się NEON, a jego kodowa nazwa to DTEK50. Okazało się jednak, że DTEK50 to nazwa rynkowa.
No dobra, "wprowadziła" to trochę dużo powiedziane. BlackBerry DTEK50 pojawił się na stronie producenta, ale szybko został z niej zdjęty. Na szczęście Google zdążył zachomikować kopię strony na swoich serwerach, dzięki czemu możemy się przyjrzeć pełnej specyfikacji.
O ile BlackBerry PRIV był flagowcem w pełnym tego słowa znaczeniu, o tyle DTEK50 jest reprezentantem średniej półki. Na pierwszy rzut oka specyfikacja wydała mi się rozsądna (ekran o nieprzesadzonej rozdzielczości, niezły procesor i dużo RAM-u). Potem jednak dotarłem do informacji o baterii...
2610 mAh to niezbyt imponująca wartość jak na 5,2-calowca. Huawei P9 lite przy bardzo podobnych gabarytach ma akumulator o niemal 15 proc. pojemniejszy (3000 mAh). Pytanie, jak na relatywnie małą baterię wpływać będzie oprogramowanie BlackBerry nieustannie polujące na cyfrowe zagrożenia.
"Najbezpieczniejszy smartfon z Androidem na świecie"
Takie hasło pojawiło się na usuniętej już witrynie na BlackBerry.com. W jaki sposób DTEK50 został zabezpieczony?
- Przygotowane przez BlackBerry oprogramowanie monitoruje system oraz powiadamia użytkownika, gdy jego prywatność może być naruszona i pomaga mu rozwiązać ewentualne problemy.
- Szyfrowanie chroni dane po ewentualnej kradzieży lub zgubieniu telefonu.
- Notatki i hasła przechowywane są w Password Keeperze.
Wszystko fajnie, ale gdyby zależało mi na bezpieczeństwie, w pierwszej kolejności sięgnąłbym po telefon z czytnikiem linii papilarnych.
Dlaczego BlackBerry nie stosuje zabezpieczeń biometrycznych?
Dave Kleidermacher - który w BlackBerry czuwa nad działem zajmującym się bezpieczeństwem - zdradził to kiedyś w rozmowie z serwisem VentureBeat.
Ciekawe, co firma myśli o skanerach tęczówki.
Europejska cena modelu BlackBerry DTEK50 to 275 funtów, czyli równowartość 1430 zł. Dla porównania bliźniaczy alcatel Idol 4 został w Polsce wyceniony na 1249 zł.