BlackBerry OS 10 na tle Androida, iOS i Windows Phone [porównanie]
BlackBerry Z10 to jedna z najciekawszych smartfonowych premier tego toku. Na tle konkurencji wyróżnia się nie hardware'em, ale innowacyjnym oprogramowaniem BlackBerry OS 10. Czy nowy system może być już teraz alternatywą dla Androida, iOS czy nawet Windows Phone'a?
31.03.2013 | aktual.: 31.03.2013 23:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
BlackBerry Z10 to jedna z najciekawszych smartfonowych premier tego toku. Na tle konkurencji wyróżnia się nie hardware'em, ale innowacyjnym oprogramowaniem BlackBerry OS 10. Czy nowy system może być już teraz alternatywą dla Androida, iOS czy nawet Windows Phone'a?
Parę dni temu opisywałem wrażenia z korzystania z BlackBerry Z10. Podkreśliłem w tekście, że największymi zaletami smartfona są platforma BB OS 10 i autorskie funkcje Kanadyjczyków. Pora przyjrzeć się, jak nowy system wypada na tle innych, dostępnych już na rynku od dłuższego czasu. Pod lupę bierzemy codzienne czynności.
Obsługa systemu
Największą różnicą w porównaniu z pozostałymi systemami jest interfejs BB OS 10, którego obsługa opiera się na gestach. Przypomina on UI znany z Nokii N9 (MeeGo/Harmattan). Jego kluczowymi elementami są menu z aplikacjami i osobna zakładka dla menedżera aplikacji, na której wyświetlane są wszystkie uruchomione programy. Jest też wysuwany panel służący do szybkiego zarządzania modułami łączności.
Interfejs przygotowany przez Kanadyjczyków nie jest przesadnie rozbudowany – bliżej mu do prostoty iOS i WP niż Androida z wieloma ekranami, na których można umieszczać skróty, foldery czy widżety. Obsługa nowych smartfonów BlackBerry nie wymaga używania przycisków funkcyjnych. Nawigacja po systemie opiera się na prostych gestach: przesuwa się palcem od jednego z rogów ekranu lub przytrzymuje go w wybranym miejscu UI. Potrzebna jest chwila na opanowanie tego, po czym wszystko staje się intuicyjne. Aby sprawdzić powiadomienia, dokumenty czy odczytać wiadomości, nie trzeba nawet wychodzić z uruchomionej aplikacji.
BlackBerry OS 10 - krótka prezentacja systemu
Z telefonu korzysta się dużo łatwiej niż z nowych Androidów. BlackBerry Z10 wypada szczególnie korzystnie na tle flagowych propozycji HTC bądź Samsunga, które mają tak wiele funkcji, że trudno je zapamiętać, a co dopiero opanować. Nowi użytkownicy bez problemu odnajdą się w BB OS 10, tymczasem pełne poznanie nowych edycji Sense UI czy TouchWiz Nature UX zajmuje sporo czasu. Wydaje mi się również, że produkt BlackBerry jest trochę lepiej zaprojektowany niż Windows Phone, szczególnie jeśli spojrzeć na przechodzenie między kolejnymi aplikacjami czy obsługę powiadomień.
Personalizacja
Z łatwością obsługi nie idzie jednak w parze możliwość personalizacji interfejsu w BlackBerry OS 10. Pod tym względem jest on podobny do iOS-a; personalizacja ogranicza się w zasadzie do wyboru tapety na ekranie blokady. Dużo więcej da się już zrobić w Windows Phone, w którym można dopasować ekran główny (kombinacje trzech wielkości kafelków), o Androidzie nie wspominając. Użytkownicy systemu Google'a mogą korzystać z widżetów, wedle uznania dobierać zawartość ekranów, a nawet używać launcherów, które często radykalnie zmieniają wygląd zielonego robocika.
BlackBerry 10: BlackBerry Hub and Flow Close-up
W BlackBerry Z10 nie ma także widżetów, które są jedną z zalet Androida (przynajmniej dla części użytkowników). Ich rolę po części odgrywają tzw. aktywne ramki, które znajdują się na karcie przełącznika aplikacji. Podobnie jak w Windows Phone wyświetlane są na nich powiadomienia z usług społecznościowych/skrzynek pocztowych, informacje o zdarzeniach dodanych do kalendarza czy ostatnich notkach. Niestety, dostępny jest podgląd tylko tych powiadomień, które dotyczą aktualnie uruchomionych aplikacji.
Centrum powiadomień
W BlackBerry OS 10 jest również swoiste centrum powiadomień, czyli BlackBerry Hub. W porównaniu z odpowiednikami w Androidzie i iOS-ie (WP nie oferuje funkcji grupującej powiadomienia) ma ono znacznie więcej funkcji. Dostępne są w nim wszystkie powiadomienia z usług społecznościowych (Facebook, Twitter, LinkedIn, Foursquare), e-maile z różnych skrzynek pocztowych, wiadomości z komunikatorów (w tym BlackBerry Messengera) czy informacje z innych aplikacji.
Interesującym rozwiązaniem jest możliwość szybkiego przechodzenia do BlackBerry Huba z każdego elementu interfejsu lub uruchomionych aplikacji. W odróżnieniu od systemów Google'a i Apple'a w BlackBerry Hub można przeglądać wpisy z Facebooka, zdarzenia z kalendarza czy karty kontaktów bez konieczności opuszczania aplikacji.
Komunikacja
BlackBerry Hub to również narzędzie ułatwiające komunikację. Nie trzeba korzystać z osobnych aplikacji pocztowych czy programów do obsługi wiadomości SMS/MMS. Wszystko jest w jednym miejscu: skrzynki prywatne, firmowe, konta społecznościowe czy SMS-y. Z BlackBerry Hubem zintegrowane są nawet wiadomości wysyłane z Facebooka, jak w Windows Phone.
Dużą zaletą telefonu jest wbudowany BlackBerry Messenger - odpowiednik FaceTime'a z iOS-a, Talka z Androida czy Skype'a z Windows Phone'a (ten ostatni będzie dostępny na BB OS 10 z funkcją rozmów wideo). Program ten pozwala na wysyłanie wiadomości tekstowych i prowadzenie rozmów głosowych czy czatów wideo. W porównaniu z Androidem BlackBerry OS 10 nie oferuje zbyt wielu możliwości zmian programów do obsługi wiadomości (bliżej mu pod tym względem do iOS-a i Windows Phone'a).
BlackBerry 10: BlackBerry Keyboard Close-up
W codziennym użytkowaniu przydaje się też świetna klawiatura ekranowa BlackBerry, która znacznie ułatwia wprowadzenie tekstu dzięki podpowiedziom. Część użytkowników może być rozczarowana tym, że - podobnie jak w iOS-ie i WP - nie ma możliwości jej zmiany. Zawiedzione będę szczególnie te osoby, które przyzwyczaiły się do klawiatur typu SwiftKey czy Swype, dostępnych w Androidzie (a nawet w "czystej" wersji systemu Google'a).
Szybkość działania i niezawodność
Obecnie firma BlackBerry – tak jak Apple – sama przygotowuje własny system i oparte na nim smartfony. Dzięki temu, w odróżnieniu od producentów Androidów, może od podstaw dopracować platformę pod kątem konkretnych podzespołów. Przekłada się to na optymalizację nowych urządzeń, które nie potrzebują potężnych czterordzeniowych układów do płynnej pracy.
BlackBerry OS 10 nie jest jednak tak niezawodny jak iOS czy Windows Phone. Zdarzają się chwilowe spowolnienia i lagi w aplikacjach, zwłaszcza tych przeniesionych z Androida (nie są w pełni zoptymalizowane).
Multitasking
Multitasking jest jedną z największych zalet nowego BlackBerry OS. W systemie Kanadyjczyków to użytkownicy w pełni zarządzają aplikacjami i określają, które z nich mają działać w tle. Przełącznik programów, który stanowi osobną kartę, pozwala na szybkie przełączanie się między procesami (po minimalizacji) i zamykanie wybranych. Jedyne ograniczenie jest takie, że jednocześnie można uruchomić 8 aplikacji. Nie są one jednak hibernowane, jak w Androidzie, iOS-ie czy Windows Phonie.
Trudno powiedzieć, czy rozwiązanie z BB OS 10 jest najlepsze. Android i iOS pozwalają na powrót do większej liczby programów, a multitasking w Windows Phonie został tak przygotowany, aby oszczędzać zasoby systemu (używany jest zazwyczaj tylko fragment ich kodu). Pewne jest jednak to, że w smartfonach BlackBerry to użytkownicy mają pełną kontrolę nad aplikacjami działającymi w danej chwili.
Przeglądanie sieci
[solr id="komorkomania-pl-145698" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/4594,rim-bedzie-nowym-google-i-zajmie-sie-licencjonowaniem-blackberry-os-10" _mphoto="bb-145698-230x168-b400802fc15efe.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]3704[/block]
Użytkownicy na razie nie mogą jednak korzystać z alternatyw, które zapewniałyby np. synchronizację z desktopowym Firefoxem czy obsługę dodatków. Może się to jednak zmienić wraz ze wzrostem popularności platformy Kanadyjczyków. Tym bardziej że BlackBerry nie będzie zapewne nakładać na deweloperów takich obostrzeń jak Apple czy Microsoft.
Usługi społecznościowe
Integracja z popularnymi usługami społecznościowymi w BlackBerry OS 10 wypada nieźle. Konta społecznościowe połączone są z BlackBerry Hub, a w standardzie zainstalowane są aplikacje do obsługi Facebooka, Twittera, LinkedIna i Foursquare'a.
Obsługa Facebooka i Twittera jest bardziej rozbudowana w iOS-ie i Windows Phonie, które pozwalają na korzystanie z serwisów bez konieczności instalacji dodatkowego oprogramowania. Także część Androidów (m.in. modeli HTC z Sense UI i Samsungów z TouchWizem) daje nieco większe możliwości, ale w zasadzie BB OS 10 oferuje wszystko, czego oczekuje większość użytkowników.
Multimedia
Poprzednie wersje systemu Kanadyjczyków kulały w zakresie obsługi multimediów, ale wraz z wejściem z BB OS 10 dużo się zmieniło. W odróżnieniu od iOS-a i WP obsługa popularnych formatów nie jest ograniczona. Użytkownicy mogą bez instalacji dodatkowego oprogramowania odtwarzać niemal wszystkie pliki audio (MP3/WMA/WAV/eAAC+/FlAC) i wideo (DivX/XviD/MP4/WMV/H.263/H.264). Problemów nie sprawia też wyświetlanie treści multimedialnych na telewizorze (za pomocą wbudowanego portu HDMI lub DLNA).
Niestety, na razie nie ma multimedialnych dodatków znanych z topowych Androidów, takich jak technologia Beats Audio i autorski wzmacniacz z HTC One, odtwarzacz Walkman z ClearAudio+ czy Pop-up Video i SoundAlive z Galaxy S III/4. Obecne modele BlackBerry nie obsługują też standardów takich jak Miracast, które pozwalają na bezprzewodowe strumieniowanie obrazu i dźwięku do kompatybilnego odbiornika.
Poza tym na BlackBerry OS 10 wciąż brakuje popularnych aplikacji multimedialnych znanych z Androida i iOS. Jest ich nawet mniej niż na Windows Phone'a. Na szczęście luki są szybko wypełniane - TuneIn Radio, TuneWiki, Deezer czy Spotify są już dostępne (chociaż niekoniecznie w Polsce), a WiMP czy Last.fm mają pojawić się w ciągu najbliższych miesięcy.
Funkcje fotograficzne
Podczas testów przekonamy się, jakie zdjęcia robi Z10, ale już teraz mogę śmiało powiedzieć, że w standardzie obsługa aparatu jest lepsza niż w iPhone'ach. Kanadyjczycy przygotowali funkcję Time Shift (odpowiednik Sprytnych zdjęć ze smartfonów Nokia Lumia) oraz tryb Story Maker (odpowiednik HTC Zoe z modelu One). Jak działa na Z10, możecie zobaczyć poniżej:
BlackBerry Story Maker: BlackBerry Z10 - Official How To Demo
Na tle Androida czy Windows Phone'a BlackBerry OS 10 wypada jednak gorzej. Samsung, HTC czy Nokia opracowały dla swoich urządzeń znacznie więcej dodatków fotograficznych. Przykłady: tryb HDR w modelu One, Kinografie w Lumii 920, nowa opcja Dual Camera i Shot&Sound z Galaxy S 4.
Nawigacja
W standardzie BlackBerry OS 10 nie zawiera programu do nawigacji, tylko mapy przygotowane przez firmę TomTom. To bardzo prosta aplikacja, pozbawiona takich dodatków jak StreetView, widok satelitarny czy bogata baza punktów POI. W zasadzie jej jedyną funkcją jest pokazywanie, gdzie aktualnie się znajduje użytkownik. Wydaje się, że nie jest to wielki problem, ponieważ w BlackBerry World dostępne będą NaviExpert i Yanosik, ale pozory mylą. Obecnie dostępna wersja aplikacji nie pokrywa niestety terenu Polski.
Konkurencja wypada pod tym względem zdecydowanie lepiej. W Windows Phone'ach dostępna jest Nokia Here z nawigacją offline, a w Androidach - Google Maps z nawigacją online. Z programów tych mogą korzystać również użytkownicy iOS-a, którzy w standardzie dostają Mapy Apple'a.
Aplikacje i gry
Niedawno kanadyjska firma poinformowała, że w sklepie BlackBerry World jest już ponad 100 tys. programów; wśród nich sporo znanych i cenionych pozycji z innych platform. Są też oczywiście braki, ale firmie całkiem nieźle idzie przekonywanie deweloperów do wyboru jej platformy. W niedługim czasie BlackBerry udało się przygotować bazę porównywalną z Windows Phone'em, który na rynku dostępny jest już od ponad dwóch lat.
Już teraz jest jasne, że BB OS 10, podobnie jak dziecko Microsoftu, będzie cierpiał na braki w grach. Nie ma jeszcze największych hitów 3D z iOS-a/Androida (dostępne są tylko proste gry pokroju Andry Birds, World of Goo czy Where's my Water?). Zainteresowanie twórców gier Windows Phone'em jest na tyle "duże", że tytuły pokroju nowego Need for Speeda, Real Racing 3, Shadowguna czy Real Boxing nieprędko trafią do BB World.
Podsumowanie
W porównaniu skupiłem się na wybranych stronach systemów mobilnych, nie omówiłem ich kompleksowo. Te, które wziąłem pod lupę, są w BlackBerry OS 10 bardzo interesujące. System w standardzie oferuje mnóstwo funkcji, pod pewnymi względami wypada lepiej niż starsze platformy. Oczywiście nie daje tak dużych możliwości personalizacji jak Android, nie ma też tylu funkcji multimedialnych co urządzenia Sony, Samsung czy HTC, ale jest kilka rozwiązań, których próżno szukać u konkurencji. Dla przyszłości systemu kluczowe są jednak aplikacje, konkretnie dostępność znanych tytułów. Od tego będzie zależeć konkurencyjność BlackBerry 10.
Na koniec zestawienie najważniejszych cech BlackBerry OS 10, Androida, iOS i Windows Phone'a.
Materiał powstał we współpracy z