BlackBerry wraca do gry. Nowy smartfon z klawiaturą zapowiedziany

BlackBerry wraca do gry. Nowy smartfon z klawiaturą zapowiedziany

BlackBerry Key2 LE jednak nie będzie ostatnim smartfonem w historii marki
BlackBerry Key2 LE jednak nie będzie ostatnim smartfonem w historii marki
Miron Nurski
19.08.2020 14:29, aktualizacja: 19.08.2020 16:29

Marka BlackBerry powraca za sprawą nowego właściciela.

Firma BlackBerry - niegdysiejszy lider rynku smartfonów - w 2016 roku ogłosiła, że nie będzie się już zajmować produkcją sprzętu. Prawa do marki oraz zaplecza technologicznego przejęło chińskie TCL na mocy 4-letniej licencji.

Wspomniana licencja wygasa 31 sierpnia 2020 i, co zostało ogłoszone już na początku roku, nie zostanie przedłużona. To było jednak do przewidzenia, biorąc pod uwagę fakt, że TCL swój ostatni smartfon z jeżyną na obudowie - BlackBerry Key2 LE - wypuściło w 2018 roku, po czym słuch o marce zaginął.

Nieprzesadnie intensywnie swoją licencję wykorzystywała także firma Optiemus, posiadająca prawa do marki BlackBerry w Indiach. Jej przygoda z kanadyjskim brandem także zakończyła się w 2018 roku na dwóch modelach z linii Evolve.

Przez wiele miesięcy los BlackBerry stał pod ogromnym znakiem zapytania. Marka znalazła jednak swój nowy dom.

BlackBerry trafiło pod skrzydła firm OnwardMobility oraz FIH Mobile

OnwardMobility to nowo powstała firma z Teksasu, która zajmować się będzie opracowywaniem strategii produktowej oraz sprzedażą smartfonów marki BlackBerry. Założona została przez zespół "weteranów branży", związanych od lat z telekomunikacją czy cyberbezpieczeństwem.

FIH Mobile jest natomiast spółką zależną od tajwańskiego Foxconnu (największy na świecie producent elektroniki użytkowej). Jej zadaniem będzie projektowanie oraz produkcja smartfonów zgodnie z narzuconymi przez OnwardMobility wytycznymi .

Nietrudno dostrzec tu analogii do Nokii. Od 2016 roku prawa do tej marki na rynku smartfonów należą do firmy HMD Global, która zleca produkcję FIH Mobile.

Nowy smartfon BlackBerry ma trafić na rynek w 2021 roku

A konkretnie w pierwszej połowie 2021 roku. Potencjalnie najlepszą okazją na premierę będą targi MWC, których start zaplanowano na 1 marca.

O samym telefonie nie wiadomo zbyt wiele. OnwardMobility ujawniło jedynie, że będzie miał fizyczną klawiaturę, modem 5G oraz Androida. Przedstawiciele firmy nie ukrywają, że celują głównie w zastosowania korporacyjne i rządowe w Europie i Ameryce Północnej, z dużym naciskiem na bezpieczeństwo.

W opinii nowego właściciela marki, aktualna sytuacja na świecie, w efekcie której jeszcze większa część życia społecznego została przeniesiona do sfery cyfrowej, przełożyła się na duży wzrost zainteresowania tego typu rozwiązaniami. Lepszego momentu na powrót BlackBerry może więc już nie być.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)