Bluetooth – niestandardowe zastosowania

Bluetooth – niestandardowe zastosowania
07.07.2009 08:53
Bluetooth.
Bluetooth.
Paweł Wolniewicz
Paweł Wolniewicz

Jeśli technologia Bluetooth kojarzy nam się z zestawami słuchawkowymi oraz przesyłaniem plików, to nie wykorzystujemy wszystkich jej możliwości. Pisaliśmy już sporo o nieco bardziej zaawansowanych zastosowaniach Bluetooth, teraz pora na zestawienie najciekawszych pomysłów.

Jeśli technologia Bluetooth kojarzy nam się z zestawami słuchawkowymi oraz przesyłaniem plików, to nie wykorzystujemy wszystkich jej możliwości. Pisaliśmy już sporo o nieco bardziej zaawansowanych zastosowaniach Bluetooth, teraz pora na zestawienie najciekawszych pomysłów.

 1. Sterowanie komputerem

Telefon z Bluetooth można wykorzystać w celu sterowania programami komputerowymi. Komórka zachowuje się więc w tym przypadku jak pilot do telewizora. Oto przykładowe aplikacje:

 • BlueSoleil ? przeglądanie plików w komputerze, udostępnianie łącza internetowego (program płatny),
 • MobileWitch Remote Control ? zdalne sterowanie klawiaturą oraz myszą komputera, obsługa aplikacji PowerPoint, Winamp, Windows Media Player oraz innych. Doskonały program na platformę J2ME,
 • mOOo IC ? sterowanie prezentacją OpenOffice.org za pomocą telefonu,
 • anyRemote ? kolejny darmowy program na platformę Java, pozwalający na wykorzystanie komórki w roli pilota do komputera. Można również użyć portu na podczerwień.
 1. Korzystanie z zasobów innych urządzeń (komputerów, komórek)

Bluetooth możemy wykorzystać w celu przejrzenia zawartości innych telefonów, a nawet nawiązania połączeń za ich pośrednictwem. Oczywiście wymaga to sparowania obu urządzeń. Możliwe jest też wykorzystanie takich narzędzi w celu przejęcia kontroli nad komórką należącą do innej osoby, niekiedy bez jej wiedzy. Dlatego warto pamiętać o kwestiach związanych z bezpieczeństwem i zabezpieczyć się przed bluejackingiem.

Oto przykładowe narzędzia realizujące takie funkcje:

Wszystkie wymienione programy są darmowe i działają na platformie J2ME.

 1. Wysyłanie wiadomości tekstowych

Bluetooth nie ma dużego zasięgu (maksymalnie kilkadziesiąt metrów), ale jeśli nawet z osobami znajdującymi się tuż obok komunikujemy się za pomocą programów IM, to ograniczenie to stanie się mało istotne. Pora na dwa programy, które pozwolą na darmowe korzystanie z komunikatorów internetowych ? przez Bluetooth, oczywiście.

 • BT Spammer ? program automatycznie rozsyłający wiadomości za pośrednictwem portu Bluetooth, freeware, działa na urządzeniach z systemem Windows Mobile,
 • Gadu-Gadu ? mobilna wersja popularnego komunikatora pozwala od niedawna na przesyłanie wiadomości za pośrednictwem Bluetooth, pozwalając według producenta na rozmawianie z ludźmi z tego samego autobusu, pociągu, klasy czy innego pomieszczenia lub budynku. Podryw na Bluetooth?
 1. Telefon jako kamera internetowa

Coraz więcej modeli komórek posiada wbudowany, całkiem przyzwoitej jakości aparat fotograficzny. Dlaczego nie wykorzystać go w roli kamery internetowej? Oto trzy programy służące właśnie do tego celu:

 • WWIGO ? płatna, ale doskonała aplikacja dla urządzeń z systemem operacyjnym Symbian,
 • Mobiola Web Camera ? kolejne komercyjne, tym razem wieloplatformowe rozwiązanie,
 • SmartCam ? to narzędzie jest darmowe, a przy okazji nie ma zbyt dużych wymagań sprzętowych (działa na platformie J2ME).

Opisane pomysły nie stanowią jedynych możliwych zastosowań Bluetooth. Nie należy zapominać zwłaszcza o sporej liczbie gier, które realizują tryb multiplayer za pomocą Bluetooth. Możliwości jest więc zatem całkiem sporo.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)