Bomba w aluminiowym pudełku - szybki przegląd HTC Desire HD

Firma HTC bez większego rozgłosu wypuściła na europejski rynek telefon, który deklasuje konkurencyjne komórki. Telefon nazwano dość niepozornie - Desire HD. Nie dajcie się jednak zwieść tajwańskiemu producentowi - przed Wami prawdziwe monstrum! Zapraszam na szybki przegląd telefonu, który koniecznie musicie poznać bliżej.

HTC Desire HD
HTC Desire HD
Krzysztof Laber

Wygląd i budowa

Desire HD nie sposób pomylić z żadnym innym modelem. Po części ze względu na jego gabaryty (123 x 68 x 11,8 mm), ale również z uwagi na pięknie wykonaną aluminiową obudowę. Została ona zrobiona z jednego kawałka aluminium, dodano tylko kilka plastikowych elementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania anten.

Telefon jest cienki, chociaż ustępuje pod tym względem Samsungowi Galaxy S. Na wygodę użytkowania ma zapewne wpływ lekko zaokrąglona tylna obudowa, która - podobnie jak obudowa HTC Desire - sprawia, że telefon dobrze leży w dłoni.

Desire HD grubość
Desire HD grubość

Na dolnej krawędzi znajdziemy standardowe gniazdo słuchawkowe, obok którego znajduje się port microUSB. Usytuowanie wejścia słuchawek na dolnej krawędzi nie powinno być problematyczne, przynajmniej do momentu, w którym zaczniemy używać futerału.

Desire HD dół
Desire HD dół

Telefon nie otrzymał fizycznego przycisku aparatu. Dla jednych jest to spora wada utrudniająca robienie zdjęć, dla innych nie. Kwestia gustu.

Tylna obudowa to przede wszystkim obiektyw 8-megapikselowego aparatu. Znajduje się on na niewielkiej wypukłości i wypada jedynie mieć nadzieję, że nie będzie podatny na zarysowania. Obok obiektywu znajdziemy podwójną diodową lampę błyskową po stronie lewej, a po stronie prawej głośnik umieszczony w taki sposób, by nie leżał bezpośrednio na podłożu.

Desire HD tył
Desire HD tył

Przód telefonu to wizytówka Desire HD - 4,3-calowy ekran LCD o rozdzielczości WVGA. Porównania ekranów AMOLED i Super AMOLED z ekranami LCD nowej generacji niejednokrotnie pojawiały się już na Komórkomanii. Nie powinno więc dziwić, że Desire HD prezentuje nieco mniejsze nasycenie barw, gorsze kąty czy kontrast niż telefony z wyświetlaczami Super AMOLED. Ekran Desire HD zwycięża za to w potyczce z wyświetlaczami Samsunga, lepiej prezentując się w jasnym świetle.

Desire HD wyświetlacz
Desire HD wyświetlacz

Poniżej wyświetlacza znajduje się dotykowy panel z przyciskami funkcyjnymi. Nie znajdziemy tutaj optycznego touchpada ułatwiającego nawigację, jaki firma HTC montowała w swoich wcześniejszych Androidach. Pod tym względem Desire HD bliżej Do HTC HD i HD2.

Interfejs

Desire HD pracuje pod kontrolą Androida 2.2. Tajwański producent uzbroił go jednak w nakładkę Sense najnowszej generacji. Nie różni się ona może na pierwszy rzut oka od UI znanego z Desire, ale zmiany, jakie zagościły w nowej odsłonie Sense, wyeliminowały najbardziej denerwujące niedociągnięcia wcześniejszych wersji i przyniosły kilka ciekawych opcji.

Jedną z nich jest rozszerzona funkcjonalność panelu notyfikacji. Oprócz powiadomień znajdziemy tam skróty do ostatnio otwartych i najczęściej używanych aplikacji, co znacznie ułatwia pracę z telefonem.

desire HD belka
desire HD belka

W Desire HD usprawniono zarządzanie ekranami. Teraz w tzw. Helicopter View możemy - przesuwając miniaturki ekranów - ustalać ich kolejność. Nowy Sense daje nam również większe możliwości personalizacji wyglądu naszego telefonu. Wchodząc w ustawienia, wybieramy skórkę czy tak zwaną scenę dla naszego interfejsu. Skórki, sceny i tapety telefonu możemy wybierać nie tylko z bazy tematów preinstalowanych w komórce, lecz także z całkiem pokaźnej bazy zgromadzonej na serwerach HTC.

Desire HD Mapy
Desire HD Mapy

Dodajmy do tego zestaw nowych widżetów, możliwość zmiany zestawu dźwięków, aplikacje i widżety sprzężone z mapami, pozwalające odnaleźć się w nieznanym otoczeniu i mamy najważniejsze cechy nowego interfejsu Sense.

Desire HD oferuje ponadto kilka przydatnych aplikacji. Nie można tu nie wspomnieć o wsparciu dla DLNA, które pozwala na udostępnienie zgromadzonych w komórce multimediów na urządzenia zgodne w powyższym standardem. Czy będzie to komputer PC, domowy serwer multimedialny czy telewizor, treści z naszego telefonu bez problemu zostaną na tych urządzeniach udostępnione. Co prawda podobną funkcjonalność wprowadził już jakiś czas temu Samsung w swoich topowych telefonach, ale dobrze, że i HTC doceniło to rozwiązanie.

Desire HD DLNA
Desire HD DLNA

Całość działa bardzo płynnie i bez najmniejszych zacięć - zresztą można było się spodziewać, że komórka z takimi parametrami nie sprawi żadnych problemów. Więcej na temat nowości w HTC Sense UI w linku poniżej.

Multimedia

Nie można mieć wątpliwości, że rozmiar wyświetlacza Desire HD plasuje ten telefon w czołówce komórek wprost stworzonych do oglądania multimediów. Dodatkowo firma HTC dołożyła starań, by zarówno słuchanie muzyki, jak i oglądanie filmów dostarczało użytkownikom Desire HD niezwykłych doznań. W osiągnięciu tego celu mają pomóc zarówno systemy dźwięku - Dolby Mobile, SRS Surround,  jak i w końcu wprowadzony do standardowego wyposażenia korektor dźwięku.

Czy model będzie mógł konkurować z Galaxy S? Wątpię, ale o tym przekonamy się już wkrótce...

Desire HD dźwięk
Desire HD dźwięk

Pamiętajmy ponadto o pełnym wsparciu dla technologii Flash, jakie daje Android 2.2, oraz o świetnych aplikacjach do słuchania muzyki i oglądania wideo połączonych z odpowiednimi widżetami, które są częścią nakładki Sense UI.

Podsumowanie

Czy to wszystko? Oczywiście, że nie. To zaledwie zarys, szkic przeglądu tego niezwykle interesującego telefonu. Traktujcie ten wpis jako zaproszenie do obejrzenia pełnego testu HTC Desire HD - telefon już niebawem trafi do naszej redakcji.

Jest wiele pytań, które wymagają odpowiedzi. Jak długi będzie czas pracy na baterii? (1230 mAh to niezbyt duża pojemność ogniwa jak na komórkę o tak sporym wyświetlaczu). Jak w rzeczywistości sprawuje się ekran LCD w Desire HD? Na co tak naprawdę stać 8-megapikselową matrycę aparatu? I wreszcie najważniejsze: Czy to dobry telefon, czy tylko dobrze prezentuje się w folderze i na fotografii?

Zapewniam Was, że już niedługo otrzymacie odpowiedzi na postawione pytania, na razie trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Specyfikacja

  • wymiary: 123 x 68 x 11,8 mm;
  • waga: 164 g;
  • GSM/GPRS/EDGE (850/900/1800/1900 MHz), HSPA/WCDMA (900/2100 MHz);
  • 4,3-calowy ekran LCD o rozdzielczości WVGA (480 x 800);
  • aparat 8 Mpix z autofokusem, podwójną diodową lampą błyskową;
  • nagrywanie/odtwarzanie materiału w jakości 720p;
  • procesor Qualcomm Snapdragon QSD8255 o taktowaniu 1 GHz;
  • 768 MB pamięci RAM;
  • 1,5 GB wbudowanej pamięci ROM, slot kart microSD (do 32 GB max.);
  • WiFi b/g/n, DLNA, Bluetooth 2.1 z EDR i A2DP, USB 2.0;
  • odbiornik GPS z A-GPS, cyfrowy kompas, akcelerometr;
  • czujnik światła, czujnik zbliżeniowy;
  • wyjście słuchawkowe jack 3,5 mm;
  • bateria o pojemności 1230 mAh (Li-Ion/Li-Poly).

Źródło: techradar

Źródło artykułu:WP Komórkomania
testyprzeglądynews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)