Były zdjęcia, więc czas na nagrania HDR z Xperii Z

Sony Xperia Z
Sony Xperia Z
Adrian Nowak

17.01.2013 16:00, aktual.: 17.01.2013 17:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Flagowy smartfon Sony zaprezentowany na targach CES budzi zainteresowanie nie tylko ze względu na swój elegancki wygląd. Coraz częściej wspomina się również o jego unikalnych funkcjach związanych z przechwytywaniem obrazu.

Ostatnio przyglądaliśmy się zdjęciom, jakie potrafi wykonać Xperia Z, a więc przyszedł czas na wideo. Warto zauważyć, że to właśnie w przypadku filmów zalety matrycy Exmor RS powinny być najbardziej widoczne. 13-megapikselowy układ potrafi bowiem rejestrować w rozdzielczości Full HD obraz HDR.

Muszę wyjaśnić, że w standardowych aparatach zdjęcia HDR wykonuje się poprzez przygotowanie od dwóch do nawet kilkunastu zdjęć o różnym czasie ekspozycji. Po późniejszym połączeniu wszystkich grafik możliwe jest utworzenie jednego zdjęcia o dużej rozpiętości tonalnej. Oznacza to na przykład, że gdy fotografuje się osobę pod słońce, zdjęcie nie będzie w połowie prześwietlone.

Zastosowanie technologii HDR przy tworzeniu filmów jest nowością w smartfonach. Zobaczmy więc, jakie efekty daje w praktyce:

Sony Xperia Z HDR Full HD video vs no HDR Full HD video

Przewaga Xperii Z nad smartfonami ze zwykłymi układami jest bardzo widoczna. Szczególnie podczas filmowania obiektów na bardzo jasnym tle widać, że urządzenie wiernie odwzorowuje kolory wszystkich obiektów, a nie tylko wybranej grupy.

Xperia Z VIDEO HDR Test

Na powyższym wideo można jeszcze dokładniej przyjrzeć się, jak smartfon radzi sobie z trybem HDR. Przy okazji widać, że zdjęcie wyglądałoby znacznie gorzej bez zastosowania technologii z matrycy Exmor RS. Samo wsparcie dla HDR nie czyni oczywiście z Xperii Z kamery idealnej, jednak na tle najwyższej klasy smartfonów wypada naprawdę nieźle. Szkoda, że Sony nie poszło o krok dalej i nie wyposażyło swojego flagowca w pływającą soczewkę na wzór Nokii. Może kiedyś pojawi się to jeszcze w smartfonach Sony...

Źródło: Phone Arena

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)