ZEISS VR One, czyli gogle wirtualnej rzeczywistości za 100 dol.

ZEISS VR One, czyli gogle wirtualnej rzeczywistości za 100 dol.12.10.2014 19:02
ZEISS VR One
ZEISS VR One
Mateusz Żołyniak

Marka ZEISS już wkrótce na rynku mobilnym może być kojarzona nie tylko ze świetnej jakości obiektywami. Niemiecka firma pracuje bowiem nad sprzętem, który będzie konkurencją dla Geara VR Samsunga.

Gogle wirtualnej rzeczywistości mają przenieść granie czy oglądanie multimediów na zupełnie nowy poziom. O technologii tej głośno zrobiło się za sprawą Oculus Rifta. Dostępny jest on obecnie w wersji dla deweloperów aplikacji, ale komercyjna edycja zadebiutować może dopiero w przyszłym roku. Podobnie wygląda sprawa z Project Morpheus, prototypowymi goglami VR firmy Sony.

ZEISS VR One
ZEISS VR One

Mimo że wirtualna rzeczywistość nie jest jeszcze w pełni dopracowana, już teraz wchodzi ona także na mobilny rynek. Przykładem są projekty takie, jak Google Cardboard czy vrAse. Również Samsung zainteresowany jest tą technologią, czego potwierdzeniem była wrześniowa prezentacja Gear VR, czyli akcesorium do Galaxy Note'a 4.

ZEISS VR One
ZEISS VR One

Firma ZEISS nie chce być gorsza i zapowiedziała właśnie VR One. To gogle wirtualnej rzeczywistości, które będą współpracować ze smartfonami. Rozwiązanie to przypomina nieco Geara VR, ale będzie bardziej uniwersalnym akcesorium. Producent zapowiada bowiem, że gadżet będzie współpracował z większością popularnych telefonów z ekranami o przekątnych od 4,7 cala do 5,2 cala. Już teraz dostępne są nakładki, które pozwalają na umieszczenie w goglach iPhone'a 6 czy Galaxy S5. Firma sonduje obecnie potrzeby użytkowników i pracuje już nad kolejnymi wkładkami. Można więc liczyć, że w przyszłości z VR One kompatybilne będą również większe smartfony.

ZEISS VR One
ZEISS VR One

Rozwiązanie ZEISS-a - w przeciwieństwie do Geara VR - nie będzie kompatybilne z Oculus Riftem (przynajmniej na razie). Niemniej jednak, niemiecka firma wypuściła już własny zestaw narzędzi dla programistów (SDK), który pozwoli na tworzenie aplikacji współpracujących z VR One. W standardzie dostępne mają być dwa programy (ZEISS Multimedia), które pozwolą na oglądanie zdjęć i filmów (2D i 3D), przeglądanie Google Street View czy korzystanie z rozszerzonej rzeczywistości (Augmented Reality)

Pierwsze egzemplarze ZEISS VR One na rynek trafić mają pod koniec tego roku, ale dopiero od przyszłego będą szerzej dostępne. Cena akcesorium została ustalona na poziomie 99 dolarów, a pojedyncza wkładka do gogli to wydatek dodatkowych 10 dol.

Źródło: zeiss via Engadget

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)