Cellna recenzja: LG Arena KM900

Cellna recenzja: LG Arena KM900

lg-arena-011
lg-arena-011
Karolina Adamus
25.08.2009 11:30, aktualizacja: 25.08.2009 13:30

LG Arena to kolejny telefon koreańskiego producenta, który sprzedał się w kilkumilionowej ilości sztuk. Nic dziwnego. Telefon dzięki dotykowemu ekranowi, modnemu wyglądowi i trójwymiarowemu interfejsowi idealnie wpasowuje się w aktualne trendy na rynku komórkowym.

LG Arena to kolejny telefon koreańskiego producenta, który sprzedał się w kilkumilionowej ilości sztuk. Nic dziwnego. Telefon dzięki dotykowemu ekranowi, modnemu wyglądowi i trójwymiarowemu interfejsowi idealnie wpasowuje się w aktualne trendy na rynku komórkowym.

PIERWSZE WRAŻENIE

LG Arena jest telefonem małym jak na model dotykowy, a mimo to poręcznym i wygodnym w użyciu. Obudowa komórki została wykonana z plastiku symulującego metal. Materiał wygląda jednak ładnie tylko w przodu. Z tyłu niestety sprawia wrażenie tandetnej zabawki.

Na obudowie umieszczono kilka przydatnych klawiszy i wejść - pod ekranem znajdują się trzy dotykowe przyciski, po bokach klawisz głośności i aparatu oraz zasuwane wejście na kabel USB lub ładowarkę. U góry znalazło się wejście 3,5 mm na słuchawki oraz klawisz wyłączenia telefonu. Z tyłu umieszczono 5-megapikselowy aparat fotograficzny z lampą błyskową - niestety nie chroniony, z kolei nad ekranem znalazła się dodatkowa kamera do wideo rozmów oraz czujnik światła.

lg-arena-021
lg-arena-021

Minusem w telefonie jest brak klawisza blokady ekranu, który w przypadku dotykowych modeli jest bardzo przydatny.

Ekran w Arenie ma 3 cale, czyli nie dużo jak na dotykowy telefon. Mimo to jest wygodny i wszystkie elementy są na nim dokładnie widoczne. Ekran ma świetną jakość głównie dzięki wysokiej rozdzielczości - 480 x 800 pikseli.

PIERWSZE 15 MINUT

Ekran w LG Arenie odblokowuje się podobnie jak w LG Prada II - klikając na klawisz na ekranie i przytrzymując go. Telefon został wyposażony w trójwymiarowy interfejs S-Class. Interfejs jest interaktywny, co oznacza, że tylko cztery funkcyjne skróty na dole ekranu są stałe, całą resztę ekranu można zmienić. Interfejs opiera się o cztery główne zakładki - ekrany.

Aby zmienić zakładkę należy przeciągnąć palcem po ekranie w poziomie (podobnie jak w zakładkach TouchFLO 3D). Cztery ekrany interfejsu można również zmieniać po wciśnięciu środkowego, dotykowego klawisza na obudowie telefonu pod wyświetlaczem. Pojawi się wtedy sześcian, którego boki to cztery ekrany : ze skrótami aplikacji, widżetami, kontaktami oraz multimediami ( w Ustawieniach możemy zmienić, który ekran ma być domyślny).

lg-arena-17
lg-arena-17

Ekran w Arenie nie reaguje na dotyk paznokciem, czy rysikiem. Reaguje tylko na palec. W przeciwieństwie do LG Prady II i Samsunga S8300 UltraTouch, taka obsługa jest bardzo wygodna. Ekran jest świetnie skalibrowany i wykrywa każdy najmniejszy dotyk palcem. W Ustawieniach można dodatkowo dostosować, czy dotykowi ma towarzyszyć wibracja lub dźwięk.

Cztery ekrany interfejsu Areny wyglądają następująco:

  • Skróty aplikacji: domyślnie na ekranie znajdują się skróty do nowej wiadomości, muzyki oraz alarmów, można także dodawać własne,
  • Widget: domyślnie ustawiony jest zegar i skróty do wiadomości oraz rejestru rozmów; aby dodać nowy widżet należy kliknąć palcem na ekranie i przytrzymać, aż pojawi się pasek z widżetami, które można przeciągnąć na ekran,
  • Kontakty: wystarczy dłużej przytrzymać palcem na ekranie, aby wyświetlić listę kontaktów, które możemy zaznaczyć jako ulubione i równocześnie dodać do ekranu Kontakty, kontakty mogą być wyświetlone w siatce lub jako lista,
  • Multimedia: tutaj można ustawić ulubione utwory z folderu Muzyka oraz zdjęcia i filmy z folderu Galeria; aby dodać pliki do ekranu należy tak, jak w przypadku poprzednich ekranów, kliknąć i dłużej przytrzymać palec na wyświetlaczu.
lg-arena-30
lg-arena-30

Cztery ikony znajdujące się niezmiennie pod poszczególnymi ekranami prowadzą do funkcji telefon, książki adresowej, wiadomości oraz menu. Samo menu zostało uporządkowane w czterech poziomych paskach, które można osobno przesuwać, aby obejrzeć dostępne w danej sekcji funkcje. Cztery dostępne sekcje to:

  • Łączność - kontakty, wiadomości, e-mail, Internet, Google itp.,
  • Multimedia - muzyka, aparat, gry oraz radio FM, edytor filmów i galeria,
  • Narzędzia - terminarz, notatki, stoper, itp.,
  • Ustawienia - profile, ustawienia dotykowe ekranu, ustawienia telefonu i Bluetooth, WiFi oraz ustawienia łączności i wiadomości.

PIERWSZE 2 GODZINY

Ponieważ LG Arena nie posiada fizycznej klawiatury, zacznijmy od tego, jakie sposoby wprowadzania tekstu oferuje telefon. Przy trybie pionowym wyświetlacza jedyną opcją jest klawiatura numeryczna z możliwością włączeni a słownika T9. Gdy tylko przewrócimy telefon do pozycji poziomej klawiatura zmieni się w QWERTY. Nikogo pewnie nie zdziwi fakt, że ta druga jest znacznie wygodniejsza.

lg-arena-34
lg-arena-34

LG Arena oferuje zarówno ustawienie własnej skrzynki pocztowej POP/IMAP, jak i specjalnie skonfigurowanej pod Gmail. Obsługa poczty jest tak wygodna, jak w komputerze. Maksymalna wielkość załącznika, jaki można przesłać i odebrać to 1MB, czyli za mało, jak na aparat 5 Mpix. Aparat na szczęście oferuje funkcję zmiany trybu zdjęcia do rozdzielczości 640x480 pikseli.

Książka adresowa w LG Arenie została dopracowana w każdym szczególe. Do kontaktu można dodać chyba każdą możliwą informację, od numerów, przez adresy do urodzin i notatek. Kontakty można ponadto oznaczać jako ulubione, po czym ukażą się one na ekranie głównym Kontakty.

  1. INTERNET

Połączenie z Internetem w Arenie możliwe jest na kilka sposobów. Możemy wykorzystać obsługę GPRS/EDGE, HSDPA, które osiąga prędkość do 7.2 Mb/s lub WiFi (802.11b/g).

Szkoda tylko, że przez brak odczytu przez ekran dotknięcia rysikiem lub paznokciem, wcale nie mamy ochoty korzystać z przeglądarki. Niektóre elementy na stronach internetowych są tak małe, że potrzeba precyzyjnego kliknięcia. Nie osiągniemy tego palcem, przydałby się rysik. Ekran niestety reaguje tylko na opuszek palca, przez co klikanie w link na stronie kończy się nierzadko wielokrotnymi próbami. Aby kliknąć na najmniejsze elementy, trzeba maksymalnie przybliżyć widok strony.

lg-arena-21
lg-arena-21

Dzięki opcji MultiTouch, przybliżanie widoku w Arenie jest identyczne, jak w iPhonie. Wystarczy złapać dwoma palcami ekran i oddalić je od siebie, aby przybliżyć widok, lub zbliżyć aby oddalić stronę.

Przeglądarka działa w trybie pełnego ekranu, ale dopiero po włączeniu funkcji w menu aplikacji. Program nie przechodzi do trybu pełnego ekranu automatycznie.

Przeglądarka w Arenie nie obsługuje w pełni Flash'a, dlatego niemożliwe jest uruchomienie pełnej wersji serwisu YouTube. Strona w wersji mobilnej dostępna jest z osobnego menu Google.

lg-arena-18
lg-arena-18

W menu Łączność w folderze Google znalazły się również: mapy, wyszukiwarka, Gmail oraz Bloger.

Mapy Google w Arenie nie są całkowicie przystosowane do obsługi dotykiem. Na dole ekranu znajdują się klawisze nawigacyjne, za pomocą których możemy poruszać się po aplikacji. Program napisany w Java, działa niestabilnie i wolno. O płynności Map z Androida można zapomnieć.

  1. MUZYKA

Zarządzanie muzyką w Arenie jest niezwykle wygodne, dzięki jednemu z ekranów o nazwie Multimedia. Na ekranie można ustawić swoje ulubione utwory (wystarczy wejść w edycję ekranu i zaznaczyć utwory jako ulubione) i można zarządzać piosenkami. Utwory, podobnie jak kontakty, można uporządkować w listę lub siatkę.

lg-arena-23
lg-arena-23

Aby odtworzyć utwór wystarczy kliknąć na jego okładkę. Na ekranie pojawi się wtedy panel odtwarzacza z klawiszami do zarządzania piosenką oraz lista ulubionych utworów. Aby zmienić piosenkę wystarczy przeciągnąć palcem po albumach.

Muzyka na głośniku brzmi czysto i wyraźnie. Głośnik nie charczy. Jakość muzyki można dodatkowo podrasować opcją Dolby Mobile dostępną w korektorze. Funkcja ta robi sporą różnicę. Muzyka zyskuje głębię i brzmi czyściej.

lg-arena-19
lg-arena-19

Do zestawu dołączono słuchawki douszne kanałowe z trzema rodzajami nakładek gumowych. Na słuchawkach muzyka brzmi dosyć dobrze (basy są odwzorowane idealnie), ale dźwięk brzmi, jakby wydobywał się z zamkniętego studia. Dzięki wejściu 3,5mm można użyć własnych słuchawek. Na zestawie Creative Ep-630 muzyka brzmi znacznie lepiej niż na dołączonych do zestawu.

  1. WIDEO

LG Arenę można spokojnie zaliczyć do modeli, które nie tylko mają w specyfikacji możliwość odtwarzania wideo, ale i pozwalają na praktyczne wykorzystanie tej funkcji, bez zbędnego chwalenia. Telefon po pierwsze posiada spory, 3-calowy ekran. Po drugie obsługuje formaty DivX/Xvid. Do pamięci komórki można więc zgrać filmy .avi bez potrzeby ich uprzedniej konwersji, jak to bywa w większości telefonów.

lg-arena-25
lg-arena-25

Filmy mogą być odtwarzane w pełnym trybie ekranu, jednak tylko w poziomym ustawieniu wyświetlacza. Filmy chodzą płynnie, nie ma opóźnień podczas odtwarzania.

  1. APARAT

Arena została wyposażona w aparat 5 megapikseli, optykę Schneidera-Kreuznacha oraz lampę błyskową. Wszystkie te elementy wpływają na zaskakująco wysoką jakość zdjęć. Każdy użytkownik Areny powinien być usatysfakcjonowany jakością fotek.

Lampa błyskowa w Arenie to nie tylko ładnie brzmiący gadżet. Lampa spełnia swoją rolę, co prawda na małym dystansie, ale jednak. Możemy wykorzystać ją w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu (dwa zdjęcia wykonane po ciemku znajdziecie w galerii).

lg-arena-27
lg-arena-27

Równie dobrze spisuje się tryb makro. Jedyne co można mu zarzucić, to to że zdjęcia wychodzą zbyt zamglone. Poza tym nie mam żadnych zastrzeżeń. Zresztą sami sprawdźcie (zdjęcie klamerek w galerii).

Zdjęcia wykonane na zewnątrz przy słonecznym dniu wychodzą prawie idealnie zaznaczam - jak na aparat w komórce. Barwy gdzieniegdzie się lekko ze sobą zlewają, a odbicie słoneczne powoduje zbyt duże rozświetlenie na zdjęciu, jednak porównując do innych aparatów 5 Mpix, fotki są bardzo dobrej jakości.

lg-arena-29
lg-arena-29

Menu aparatu jest wygodne w użyciu. Przypomina kółko z wyborem funkcji znajdujące się w kompaktowych aparatach. Arena oferuje raczej standardowe funkcje aparatu, jak samowyzwalacz, zmiana balansu bieli, kontastu itp.

PO 7 DNIACH UŻYWANIA

Jak można się było spodziewać bateria o pojemności 1000 mAh nie jest w stanie udźwignąć funkcjonalności telefonu. Podczas pierwszych pięciu dni testu bateria ładowana była trzy razy. Za pierwszym razem telefon wytrzymał zaledwie dzień, ale trzeba wziąć pod uwagę, że dostając w swoje ręce nowy telefon chcemy sprawdzić wszystkie możliwe funkcje.

Przy przeciętnym korzystaniu z telefonu - tzn. wysyłaniu SMS-ów, dwóch-trzech krótkich rozmowach, niedługim serfowaniu po Internecie oraz zrobieniu kilku fotek - bateria wytrzymuje 2-3 dni.

lg-arena-09
lg-arena-09

LG Arena to telefon godny polecenia. Obsługa komórki jest wygodna i łatwa. Menu jest czytelne i łatwo w nim znaleźć odpowiednie opcje. Dodatkowo rozwinięty interfejs w postaci czterech ekranów pomaga w obsłudze i sprawia, że do menu telefonu wchodzimy rzadko.

Reakcja ekranu jest szybka i spokojnie można przyrównać ją do iPhone'a czy Nokii 5800 XM.

Zalety:

  • wygodny i łatwy w użyciu interfejs S-Class 3D,
  • pełnofunkcjonalne HSDPA, WiFi, GPS z obsługą A-GPS, Bluetooth - wszystko, co powinien posiadać dotykowy telefon w takiej cenie,
  • dotykowy ekran z MultiTouch,
  • wejście 3,5 mm,
  • akcelerometr, dzięki czemu można wygodnie pisać na klawiaturze QWERTY,
  • bardzo dobrej jakości aparat z optyką Schneidera-Kreuznacha,
  • 8 GB pamięci wewnętrznej,
  • obsługa DivX/Xvid,
  • świetna reakcja ekranu na dotyk,
  • DolbyMobile, który robi różnicę w dźwięku.

Wady:

  • brak pełnej obsługi Flash w przeglądarce,
  • lekko tandetna obudowa,
  • słaba wydajność baterii,
  • nadal niestandardowa końcówka ładowarki i kabla USB.

Ocena: 8/10

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)