Cellna recenzja: Nokia E66

Cellna recenzja: Nokia E66

Cellna recenzja: Nokia E66
Karolina Adamus
09.09.2008 10:00, aktualizacja: 09.09.2008 12:00

Nokia E51 to jeden z najbardziej udanych modeli serii biznesowej producenta. Nie bez powodu firma postanowiła więc wypuścić kolejne telefony wzorowane na jej stylistyce. Aby klient poczuł powiew świeżości, na rynek wprowadzono hybrydę E51 z E61, którą jest opisywany przeze mnie już wcześniej E71 oraz połączenie E51 z E65, czyli model E66. I to właśnie ten telefon będzie głównym punktem dalszej recenzji.

Nokia E51 to jeden z najbardziej udanych modeli serii biznesowej producenta. Nie bez powodu firma postanowiła więc wypuścić kolejne telefony wzorowane na jej stylistyce. Aby klient poczuł powiew świeżości, na rynek wprowadzono hybrydę E51 z E61, którą jest opisywany przeze mnie już wcześniej E71 oraz połączenie E51 z E65, czyli model E66. I to właśnie ten telefon będzie głównym punktem dalszej recenzji.

WYGLĄD

Jak już wspomniałam E66 to połączenie dwóch wcześniejszych modeli biznesowych Nokii. Po E65 telefon odziedziczył budowę, z kolei po E51 stylistykę. Model jest wykonany solidnie, nic nie trzeszczy pod palcami, klawisze są osadzone mocno, a klapka od baterii nie ma tak zwanych luzów.

Slider ma to do siebie, że po pewnym czasie czuć obluzowanie. Nie mogę zapewnić, że w tym przypadku będzie inaczej. Nie byłam w posiadaniu tej komórki, na tyle długo, aby to stwierdzić jednoznacznie. Pierwsze wrażenie sprawia jednak, że slider wydaje się solidny i wytrzyma niejedno mocne zamknięcie.

Obraz

Sam telefon dzięki optymalnym wymiarom (107.5 x 49.5 x 13.6 mm) i dobrze wyważonej wadze (121 g) świetnie leży w dłoni, zarówno zamknięty, jak i otwarty.

Obraz

EKRAN

Wyświetlacz zastosowany w E66 można zaliczyć do ekranów wyższej klasy. Mamy tu do czynienia z rozdzielczością 240 x 320 pikseli, 16 milionami kolorów i 2,4 calami przekątnej. Są to wystarczające parametry, jak na komórkę biznesową.

Ekran sprawia wrażenie wielkiego w porównaniu z modelem E51, zwłaszcza, że menu nie zostało do końca przystosowane do jego wymiarów. Czcionka jest ogromna, a ikony duże. Przez pierwszych kilka godzin mamy wrażenie, jakby ktoś rozciągnął ekran z 2 do 2,4 cali i nic więcej.

Obraz

INTERFEJS

Jeśli chodzi o interfejs E66 jest wierną kopią E71. Mamy do dyspozycji procesor ARM11 o taktowaniu 369 MHz i 128 MB RAM-u przez poruszanie się po menu, stabilność i włączanie aplikacji, a także proste wysyłanie SMS-ów to sama przyjemność. Użytkownicy E65 po zmianie na ten model, od razu odczują ulgę.

Podobnie jak w E71, Symbian OS 9.2 z interfejsem S60 3.1 oferuje kilka zmian. Główną, od razu zauważalną, jest zmiana trybów, dzięki którym możemy dostosować wygląd ekranu startowego i zmieniać go w zależności od potrzeb zaledwie jednym kliknięciem.

Obraz

BIURO

Punkt ten, podobnie jak większość następnych, powinien wyglądać identycznie, jak w recenzji E71, poza kilkoma istotnymi różnicami, którymi się głównie zajmę.

Jeśli chodzi o specyfikację biurową w E66 znajdziemy rozbudowany kalendarz, kalkulator i konwerter, wyszukiwarkę plików, QuickOffice, Adobe PDF, program pakujący pliki Zip, aktywne notatki, Intranet, słownik i aplikację zarządzającą klawiaturą bezprzewodową.

Obraz

MUZYKA/WIDEO

Pod względem specyfikacji muzycznej E66 nie różni się niczym od E71, jednak jakość odgrywanych utworów to już inna bajka.

W E66 użyto głośnik o niezbyt dobrej jakości. Do tego jest on umieszczony na tyle obudowy i mamy wrażenie, jakby muzyka grała gdzieś obok telefonu, zamiast z niego. Muzyka przy maksymalnej głośności jest zniekształcana. Nie doświadczymy choćby lekkiego basu, a charczenie to norma. Utwory brzmią o wiele czyściej na E71 i E51. E66 w tym przypadku od nich odstaje.

Obraz

APARAT/KAMERA

Podobnie jak w E71, producent zdecydował się zainwestować w lepszy aparat cyfrowy. 3.2-megapiksele, pozwalające na złapanie fotki w rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli, dają zdjęcia całkiem przyzwoitej jakości.

Obraz
Obraz

PAMIĘĆ

I w tym punkcie E66 jest bliźniaczą wersją E71. Telefon został wyposażony w 110 MB pamięci, którą można wykorzystać na najważniejsze aplikacje i dokumenty. Dodatkowo komórka posiada wejście na karty microSD.

Maksymalną wielkością karty, jaką obsługuje model, jest 8GB.

ŁĄCZNOŚĆ

Łączność to jeden z największych plusów telefonu. Komórka posiada w specyfikacji prawie każdy możliwy rodzaj połączenia, a przynajmniej taki, który zadowoli użytkownika i pod względem biznesowy, i prywatnym.

Telefon oferuje Bluetooth 2.0, IrDĘ, USB, wejście 2,5 mm oraz WLAN. Model obsługuje również sieć 2G (GRPS i EDGE klasy 32, CSD, HSCSD) oraz 3G (WCDMA, HSDPA).

Obraz

Miłośników połączeń za pomocą Internetu ucieszy zapewne informacja o funkcji telefonu internetowego, który pozwala na komunikację między innymi z użytkownikami Skype.

BATERIA

Bateria to jedna z tych rzeczy, które mogą zawieść w telefonie i tak stało się w tym przypadku. W przeciwieństwie do E71, model posiada naprawdę małą pojemnościowo baterię.

Obraz

DODATKI

Podstawowym dodatkiem, który wyróżnia E66 wśród serii biznesowej Nokii to wbudowany odbiornik GPS. Nie jest on może najlepszej jakości na rynku, ale z pewnością wystarczy, aby nie tracił zasięgu w samochodzie i służył do skutecznego wskazywania drogi.

W E66 zastosowano ten sam odbiornik, co w E71, także pierwsze połączenie może potrwać dobre 20 minut, zanim będziemy mogli skorzystać z nawigacji. Każde kolejne połączenie trwa już znacznie krócej, chyba że będziemy próbowali dowiedzieć się, gdzie jesteśmy w środku lasu, w wiosce z czterema domami na krzyż. Cudów nie ma co wymagać.

Obraz

Ani Nokia Maps 2.0, ani TomTom, które przetestowałam, nie sprawiały problemów. Nawigacja działała poprawnie, a odbiornik nie tracił połączenia.

Niestety ze względu na słabą baterię, telefon wymaga stałego podłączenia do ładowarki samochodowej, inaczej wytrzyma maksymalnie 6-7 godzin.

PODSUMOWANIE

Nokia E66, tak samo jak E71, to idealne rozwiązanie nie tylko dla klientów biznesowych, ale i prywatnych. Mimo rozwiniętej strony firmowej, telefon posiada wysokiej jakości multimedia. Braki można odczuć jedynie przy pisaniu - klawiatura QWERTY jest w tym przypadku niezastąpiona oraz w jakości muzyki – „enki” spisują się na tym polu lepiej.

Jedno jest jednak pewne. Nokia E66 to model zaawansowany i do takich właśnie użytkowników powinien trafić.

Obraz

Zalety:

 • stylowe wzornictwo,
 • akcelerometr,
 • wbudowany A-GPS,
 • WiFi,
 • 3,2-megapikselowy aparat cyfrowy,
 • duży ekran,
 • wygodne klawisze,
 • szybkie działanie systemu.

Wady:

 • słaba bateria, jak na tak bogatą specyfikację,
 • mało odporna na smużenie i odciski palców,
 • slider, brak QWERTY.

Ocena: 8,5/10

Przepraszamy za niską jakość dźwięku w wideorecenzji, spowodowaną problemami technicznymi.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)