Centertel znika z rynku

Centertel znika z rynku29.12.2009 14:15
centertel nmt450
centertel nmt450
Kira Czarczyńska

Pamiętacie jeszcze początki telefonii komórkowej w Polsce? Telefony wielkie jak cegłówki - i pierwsza sieć, analogowa, o nazwie Centertel?

Ten pierwszy w Polsce operator telefonii komórkowej, działający w systemie NMT450i, zniknie w tym roku z rynku. Tuż przed osiągnięciem pełnoletności - w czerwcu 2010 świętowałaby bowiem 18 rocznicę działania.

Ten pierwszy w Polsce operator telefonii komórkowej, działający w systemie NMT450i, zniknie w tym roku z rynku. Tuż przed osiągnięciem pełnoletności - w czerwcu 2010 świętowałaby bowiem 18 rocznicę działania.

Polska Telefonia Komórkowa Centertel Sp. z o.o. powstała w grudniu 1991, a rok później uruchomiona została pierwsza w Polsce, analogowa sieć telefonii mobilnej. Operator zaczął świadczyć usługi komercyjne 18 czerwca 1992 roku i bardzo szybko objęła swoim zasięgiem grubo ponad połowę kraju. Zaledwie trzy lata później korzystało z niej już ponad 50 tysięcy klientów.

Obecnie Centertel ma już jednak zaledwie około tysiąca stałych abonentów, z czego większość to... rybacy. Nie palą się oni do zmiany sieci z tego prostego powodu, że to właśnie analogowa sieć komórkowa ma największy zasięg na morzu. Ceny nie są natomiast aż tak wysokie, żeby zaryzykowali utratę łączności:

  • 1,02 zł za minutę połączenia do obcych sieci w godzinach szczytu (8-22 w dni robocze),
  • 0,80 zł do Centertela i Orange w godzinach szczytu,
  • 0,25 zł za minutę połączenia do wszystkich sieci poza godzinami szczytu,
  • abonament - 60 zł lub 10 zł dla posiadaczy telefonu w Orange.

Oczywiście, w porównaniu do obecnych ofert, ten cennik sprzed, bagatela, 10 lat - nie wygląda szczególnie atrakcyjnie. Z drugiej strony jednak, po co komuś tanie rozmowy, jeżeli nie będzie miał zasięgu...?

Centertel ma jednak zostać zlikwidowany, już w tym roku. Jak podał serwis Telepolis.pl - stanie się to najprawdopodobniej na początku marca 2010. Większość klientów już teraz dostało wypowiedzenia umowy i systematycznie będą odłączani od sieci.

Powodów jest kilka.

Po pierwsze, klientów jest już w tej chwili na tyle mało, że sieć nie ma prawa być rentowna. Nowi nie mogą już zawierać umów od 1 stycznia 2001 roku, a większość starych wykruszyła się na przestrzeni tych lat, przechodząc na znacznie korzystniejsze cenowo oferty Orange i innych operatorów.

Po drugie, Centertel zaczyna mieć poważny problem z serwisowaniem infrastruktury. NMT450 nie jest już używany praktycznie nigdzie, skończyło się wsparcie techniczne od producenta sprzętu, nie można nawet za bardzo dostać części zapasowych. Podobny problem mają zresztą użytkownicy sieci.

Po trzecie w końcu, Wojciech Jabczyński, rzecznik TP, jako powód wyłączenia podaje potrzebę zarezerwowania szerszego pasma dla Orange Freedom Pro. Sieć zakończyłaby zapewne swoje działanie już jakiś czas temu, gdyby nie to, że część klientów Telekomunikacji Polskiej na mało dostępnych terenach, korzysta z sieci "stacjonarnej" właśnie poprzez urządzenia radiodostępowe sieci Centertela. Rozwiązanie jak dotąd było znacznie tańsze, niż prowadzenie wszędzie kabli.

W szczytowym momencie popularności Centertel miał 200 tysięcy abonentów.

Źródło: Telepolis

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)