CES 2013 to wysyp nietypowych tabletów z Windowsem 8
Ubiegłoroczne targi CES 2012 przyniosły wysyp tabletów z Androidem. Trend ten lekko się zmienił, ponieważ w tym roku na tabletach zaprezentowanych w Las Vegas króluje Windows 8. Co więcej, urządzenia z tym systemem cechują się naprawdę sporą różnorodnością.
Ubiegłoroczne targi CES 2012 przyniosły wysyp tabletów z Androidem. Trend ten lekko się zmienił, ponieważ w tym roku na tabletach zaprezentowanych w Las Vegas króluje Windows 8. Co więcej, urządzenia z tym systemem cechują się naprawdę sporą różnorodnością.
Kilka dni temu pisałem o nowych tabletach firmy Lenovo. Pierwszy z nich to dość konwencjonalna hybryda tabletu i laptopa, nosząca nazwę Lenovo ThinkPad Helix. Ma 11,6-calowy wyświetlacz Full HD, procesor Intel Core i7, 8 GB pamięci RAM, 256 GB wbudowanej pamięci wewnętrznej oraz moduł NFC. Producent dokłada stację dokującą odgrywającą rolę klawiatury oraz specjalny rysik zaprojektowany przez firmę Wacom.
[solr id="komorkomania-pl-142379" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/4675,nowy-lenovo-k900-z-dwurdzeniowym-atomem" _mphoto="lenovo-k900-142379-229x1-33f8fa1.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]3323[/block]
Druga propozycja Lenovo jest bardziej nietypowa. To 27-calowy komputer AiO, który po zdjęciu ze specjalnego stojaka pełni funkcję tabletu. Ten 8-kilogramowy potwór skrywa procesor Intel Core i7, wspierany przez kartę graficzną GeForce GT 620M, 8 GB pamięci RAM oraz 1 TB wbudowanej pamięci wewnętrznej. Na uwagę zasługują dedykowane akcesoria, takie jak elektroniczna kostka i specjalne joysticki, dzięki którym tablet może odgrywać rolę olbrzymiej, interaktywnej gry planszowej.
Konkurować z nim może najmłodsze dziecko firmy Panasonic. Co prawda tablet japońskiego koncernu ma ekran o przekątnej "jedynie" 20 cali, ale jego rozdzielczość pozostawia konkurencję daleko w tyle. Mowa o niesłychanej rozdzielczości 3840 na 2560 pikseli.
Sercem urządzenia jest procesor Intel Core i5 3427U o taktowaniu 1,8 GHz, wsparty grafiką Nvidia GeForce (specyfikacja nieznana) oraz 4 GB pamięci RAM. Swoje dane użytkownik będzie mógł przechowywać na dysku SSD o pojemności 128 GB.
20-calowy ekran ma dość nietypowy format: 15:10. Według zapewnień producenta wyświetlacz dzięki temu niemal idealnie imituje format A3, co docenią m.in. osoby zajmujące się na co dzień grafiką. Pozwoli to również w łatwy sposób odwzorować faktyczny rozmiar gazet oraz czasopism.
Panasonic przygotował także coś ciekawego dla osób wymagających od urządzeń mobilnych ponadprzeciętnej wytrzymałości. Jego topornie wyglądający Toughpad FZ-G1 może i nie grzeszy urodą, ale za to niestraszne mu wielokrotne upadki, kontakt z ostrymi przedmiotami, woda czy pył. Powinni to docenić m.in. pracujący w terenie inżynierowie.
Ten 10,1-calowy tablet z ekranem Full HD ma także całkiem przyzwoitą specyfikację. Jego wzmocniona obudowa skrywa procesor Intel Core i5 3437U o taktowaniu 1,9 GHz, czip graficzny Intel HD Graphics 4000 oraz - w zależności od wersji - 4-8 GB RAM i dysk SSD o pojemności 128-256 GB.
Niestety, cena urządzenia jest zaporowa - wyceniono je na 8999 dolarów. Jeśli komuś mimo wszystko Toughpad FZ-G1 przypadł do gustu, to swoją świnkę skarbonkę będzie mógł rozbić już w marcu, bo właśnie wtedy tablet trafi do sprzedaży.
Do grupy niekonwencjonalnych tabletów z Windowsem 8 zalicza się także opisywany dziś przez Michała Razer Edge, czyli 10,1-calowy tablet stworzony z myślą o graczach.
Muszę przyznać, że w tym roku producenci tabletów z systemem Windows 8 bardzo pozytywnie mnie zaskoczyli. O ile znaczna część zaprezentowanych w tym roku smartfonów ma podobną specyfikację i nieobeznany konsument nie zauważy między nimi żadnej różnicy, o tyle producenci tabletów po prostu stawali na rzęsach, by ich produkty wyróżniały się w tłumie.
[solr id="komorkomania-pl-142322" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/4678,lg-optimus-vu-ii-zapowiada-sie-wyjatkowo-nieciekawie-wideo" _mphoto="lg-optimus-vu-ii-142322--2a46209.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]3324[/block]
Oczywiście kwestią sporną pozostaje to, na ile takie zagranie okaże się skuteczne. Wypuszczenie na rynek takich urządzeń, jak 27-calowa bestia z elektroniczną kostką do gry, urządzenie z ekranem wielkości kartki A3 czy tablet stworzony specjalnie dla graczy, to dość odważne posunięcie. Każde z tych rozwiązań może się okazać zarówno hitem, jak i kitem.
Mam jednak nadzieję, że większość z nich odniesie rynkowy sukces. Dla innych producentów będzie to dowód na to, że kreatywność popłaca, a na dłuższą metę przełoży się to na jeszcze większy wybór zróżnicowanych urządzeń.