Charytatywny SMS bez VAT

Charytatywny SMS bez VAT02.05.2009 16:15
charytatywnie
charytatywnie
Katarzyna Pura

Coraz więcej Polaków słysząc o jakichkolwiek tragediach dotykających naszych rodaków stara się pomóc. Jednym z rodzajów pomocy jest wysłanie SMS-a na przygotowany na dany cel numer specjalny. Niestety nie cała kwota, jaką zapłacimy za wysłanie takiej wiadomości tekstowej trafia na wybrany przez nas cel, bo od każdego SMS-a odprowadzany jest podatek VAT, który trafia do budżetu państwa...

Właśnie dlatego ruszyła dziś akcja "Charytatywny SMS bez VAT", za którą stoi koalicja złożona z dwudziestu organizacji charytatywnych.

Właśnie dlatego ruszyła dziś akcja "Charytatywny SMS bez VAT", za którą stoi koalicja złożona z dwudziestu organizacji charytatywnych.

W apelu możemy przeczytać:

"Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że jedną z najbardziej popularnych i najczęściej wykorzystywanych metod wspierania społecznych inicjatyw są darowizny przesyłane w formie charytatywnych SMS-ów. Z roku na rok rośnie liczba osób korzystających z tej nowoczesnej i wygodnej formy przekazywania darowizn, w 2002 roku z metody tej korzystało 4%, a w 2007 - 26,3 % darczyńców.

Równocześnie coraz więcej osób korzystających z tej formy przekazywania wsparcia jest oburzonych faktem, że aż ¼ przekazanej przez nich darowizny zabierana jest przez skarb państwa, który obciąża wysłane SMS-y 22-procentową stawką podatku VAT. Przykładowo, jeżeli darczyńca za pomocą wysyłanego SMS-a przekazuje jakieś organizacji kwotę 5 zł, do obdarowanej organizacji trafia niecałe 4 zł, 1,1 zł darowizny w formie podatku VAT zabiera urząd skarbowy.

Na rzecz naszych organizacji tylko w ciągu jednego roku 2008 darczyńcy przekazali 22 426 284,00 zł, a z tej kwoty fiskus zabrał 4 044 084,00 zł. To że budżet państwa zarabia miliony złotych na odruchu ludzkiej solidarności, pomniejszając o ¼ prywatne środki, które indywidualni darczyńcy przekazują na cele służące dobru ogółu, budzi moralny sprzeciw. Szczególnie, gdy weźmie się pod uwagę, że pieniądze zebrane w kampaniach SMS-owych w większości przeznaczane są na cele, które powinny być finansowane z budżetu państwa. Jak wyglądałaby diagnostyka i leczenie dzieci w Polsce, gdyby nie sprzęt sfinansowany z akcji WOŚP? Czy Centrum Zdrowia Dziecka miałoby nowy czterokondygnacyjny budynek z oddziałami operacyjnymi gdyby nie Fundacja POLSAT? Jak wyglądałoby 14 klinik Centrum, czy Oddział Intensywnej Terapii Noworodka w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, gdyby nie środki przekazane na remont i wyposażenie przez Fundację TVN? Jak funkcjonowałyby w Polsce hospicja, gdyby nie kampanie SMS-owe prowadzone przez Fundację Hospicyjną? Przykłady można by mnożyć...

(...) Zwracamy się do wszystkich, którym bliska jest idea bezinteresownej pomocy o przyłączenie się do apelu o zmianę przepisów opodatkowujących SMS-owe darowizny."

Treść całego apelu możesz znaleźć na stronie SMSbezVAT.pl, tam również możesz złożyć podpis, jeżeli popierasz akcję.

Źródło: SMS bez VAT

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)