Chcemy iTunes w Polsce i może niedługo go dostaniemy

Chcemy iTunes w Polsce i może niedługo go dostaniemy
26.01.2010 22:00
Fot. Distorted-Loop.com
Fot. Distorted-Loop.com
Krzysztof Basel
Krzysztof Basel

Apple szykuje się do rozszerzenia iTunes Store na niemal całą Europę. Jak to możliwe i czy Polska znajdzie się w tym gronie?

Apple szykuje się do rozszerzenia iTunes Store na niemal całą Europę. Jak to możliwe i czy Polska znajdzie się w tym gronie?

Serwis MusicWeek podał dzisiaj informację o podpisaniu umowy pomiędzy PRS for Music, a iTunes Store. PRS to brytyjska organizacja zrzeszająca 65 000 członków - wiodących muzyków, kompozytorów i wydawców z całego świata.

Dzięki porozumieniu Apple chce udostępnić muzykę ze sklepu iTunes w większości krajów Unii Europejskiej. Będzie to możliwe, ponieważ umowa zawiera ramy prawne na licencjonowanie muzyki wszystkich artystów zrzeszonych w PRS for Music oraz mniejszych wytwórni.

411643286550610854

Czy dzięki temu w końcu iTunes zostanie udostępniony w Polsce? Bardzo możliwe, że tak. Przypuszczam jednak, że otrzymamy jednak tylko dostęp do twórczości większości zagranicznych wykonawców. Patrząc na dotychczasową politykę ZAIKSu organizacja ta pewnie nadal nie odezwie się do Apple, trzymając mocno zamknięte drzwi iTunes Store dla rodzimych artystów. Trudno stwierdzić, ilu polskich wykonawców ma podpisane umowy z PRS for Music (bezpośrednio lub przez mniejsze wytwórnie), ale zaryzykuję stwierdzenie, że pewnie bardzo mało z nich lub nawet żaden.

Rozszerzenie iTunes Store na większość krajów EU może stanowić świetny dodatek do jutrzejszej premiery tabletu Apple. W środę 27 stycznia od godziny 18:30 na Applemani będziemy na żywo relacjonować dla Was przebieg konferencji Apple pod hasłem „Come See Our Latest Creation”. Zapraszamy do śledzenia premiery tabletu razem z nami.

wewantitunes.pl
wewantitunes.pl

Te informacje wręcz idealnie zgrały się tematycznie i w czasie z akcją "Chcemy iTunes Polska", której inicjatorem jest Paweł Okopień. Na stronie www.wewantitunes.pl możecie się podpisać pod petycją w sprawie udostępnienia sklepu iTunes w naszym kraju. Autor projektu pisze:

Mimo, że na Polskim rynku Apple oferuje swoje produkty, a zwłaszcza iPody oraz AppleTV, to Polacy wciąż nie mogą w legalny sposób korzystać z oferty iTunes Store. W ciągu 7 lat na polskim rynku również, nie pojawiła się żadna alternatywa. Większość zarówno Polskich firm jak i zagranicznych tłumaczy tą sytuację polskim prawem oraz problemami z ZAIKS’em.  W opinii polskiej branży muzycznej zakupy muzyki przez sieć nie spowodują spadku piractwa, ale spowodują jeszcze większy spadek dochodów z wydawnictw. Chcemy udowodnić wszystkim, że są ludzie którzy, wyciągną z swoich portfeli plastikowe karty i zakupią wybrane przez siebie utwory czy pełne albumy nie wychodząc z domu.

Czy petycja przyniesie jakiś skutek? Może nie musi i w skutek dzisiejszej umowy już niebawem Apple udostępni nam legalną muzykę? Mam nadzieję, że tak. Moim zdaniem to jedyne realne wyjście z sytuacji. Jeśli nie znajdziemy się w gronie "większości krajów EU" to pewnie poczekamy jeszcze trochę na odblokowanie iTunes w Polsce.

Nadzieję podsyca zachowanie ... Microsoftu, który ostatnio zareagował i odpowiedział na akcję "KontrAkcja", której organizatorzy domagaja się wprowadzenia do Polski usługi Xbox Live. Wspólne ustalenia są raczej mało konkretne, ale kto wie, jaki będzie finał całej sprawy. Czy Apple odpowie na akcję "Chcemy iTunes Polska"? Powinni - przecież Microsoft odpowiedział ;) .

Źródło: MusicWeekDistorted-Loop9to5mac

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)