Chiny będą blokować sprzedaż działu mobilnego Nokii?

Chińska wersja Nokia Lumia 920
Chińska wersja Nokia Lumia 920
Źródło zdjęć: © mylumiablog
Mateusz Żołyniak

27.12.2013 13:30, aktual.: 27.12.2013 17:00

Wydaje się, że przejęcie biznesu mobilnego Nokii przez Microsoft jest już na ostatniej prostej. Doniesienia z Azji sugerują jednak, że Chińczycy mogą pokrzyżować te plany.

Sprzedaż działu Devices and Services Nokii gigantowi z Redmond została już zaakceptowana przez fiński rząd, Komisję Europejską i amerykańskie urzędy (Federalna Komisja Handlu i Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych). Do dopięcia transakcji potrzebna jest jeszcze zgoda chińskiego regulatora, która wydawała się najłatwiejsza do uzyskania. Nokia i MS nie działają bowiem intensywnie na tym rynku i nie mają znaczącego wpływu na jego kształt.

DigiTimes donosi jednak, że może nie być to takie proste. Jeśli wierzyć raportom pochodzącym od tajwańskich dostawców, Chińskie Ministerstwo Handlu może zablokować transakcję. Jego przedstawiciele obawiają się, że Nokia po sprzedaży biznesu mobilnego będzie pobierać wysokie opłaty za patenty wykorzystywane przez firmy z Państwa Środka.

Finowie jeszcze sprzedają urządzenia na chińskim rynku, więc udostępniają tam swoje patenty za rozsądne pieniądze. Poza tym Nokia nie ściga producentów za naruszanie jej patentów, jak było to w przypadku HTC czy BlackBerry. Gdy jednak dział mobilny trafi w ręce Microsoftu, Finowie będą mieli otwartą drogę do wymuszania wyższych opłat licencyjnych czy pozywania wybranych producentów. Mają w portfolio ponad 7 tys. opatentowanych rozwiązań związanych z telefonami i łącznością komórkową, więc nie byłoby to trudne.

Nie chcąc dopuścić do takiej sytuacji, Chińskie Ministerstwo Handlu może zwlekać z wydaniem zgody na sprzedaż działu Devices and Services. Chińczycy mają negocjować z Microsoftem i Nokią zaakceptowanie transakcji, jeśli obie firmy zmniejszą opłaty licencyjne. Pozwoli to zyskać pewność, że Finowie nie będą pobierać wysokich opłat za swoje rozwiązania.

Są to niepotwierdzone informacje, ale prawdopodobne. Chińczycy wstrzymywali przecież transakcję zakupu Motoroli przez Google'a przez kilka miesięcy. Żądali wówczas zapewnienia, że gigant z Mountain View nie wprowadzi nagle wysokich opłat za korzystanie z systemu Android dla chińskich firm. Nie można więc wykluczyć, że historia się powtórzy.

Źródło: DigiTimes

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)