CityZenek - komunikacja miejska NaviExperta

CityZenek - komunikacja miejska NaviExperta16.09.2011 11:54
CityZenek - komunikacja miejska NaviExperta
Jacek Wolan

NaviExpert, producent polskiej nawigacji online, przygotował gratkę dla użytkowników Androida - darmową komunikację miejską!

CityZenek, bo taką nazwę nosi nowy program poznańskiej firmy, umożliwia wyszukanie najszybszej drogi do pokonania nie - jak było do tej pory - samochodem, ale środkami komunikacji miejskiej. NaviExpert nawiązał w tym celu współpracę z serwisem jakdojade.pl. Z pewnością znają go mieszkańcy kilku największych miast Polski, bo pozwala na wygodne wyszukiwanie połączeń autobusowych. Niestety, tylko w dziewięciu miastach można z niego skorzystać (Bydgoszcz, Kraków, Łodź, Poznań, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław i Trójmiasto: Gdańsk, Sopot, Gdynia). Na razie Transportoid pozostaje niedościgniony pod względem pokrycia miast, a obsługuje ich aż 51.

411947674171081638

CityZenek pozwala zaplanować podróż środkami komunikacji miejskiej. Wystarczy wskazać miejsce startowe i docelowe - można je wprowadzić za pomocą tekstu, głosu lub wybrać na mapie. Następnie wyświetli się trasa z uwzględnieniem jadących nią linii. W zasadzie nie ma tu niczego nadzwyczajnego - aplikacja jest po prostu poprawna.

Interfejs utrzymany jest w stylu NaviExperta - w ogóle mi się nie podoba i przywołuje na myśl aplikacje Java. Niestety, nic nie wskazuje na to, by coś się zmieniło. Mapa wczytuje się stosunkowo wolno - daleko jej pod tym względem do Map Google, ale przebija je szczegółowością.

411947674171278246

Co ma zrobić np. statystyczny mieszkaniec Rzeszowa (jak ja) lub innej nieobsługiwanej miejscowości? Czy warto w ogóle instalować tę aplikację? Tak. Jak już wspomniałem, mapy są naprawdę dopracowane i można je swobodnie przeglądać. Nadal da się wyznaczyć trasę pieszą (choć kilka razy pojawiła się tylko niebieska ścieżka na jasnym tle, bez podglądu mapy). Można także wyszukiwać punkty POI - służy do tego lupa umieszczona przy lewej krawędzi ekranu. Dzięki niej szybko znajdziemy sklepy, urzędy, obiekty rozrywkowe, kulturalne itp.

411947674171409318

CityZenek może stanowić całkiem niezłe uzupełnienie programów nawigacyjnych. W dziewięciu dużych miastach pomoże się odnaleźć w komunikacyjnej dżungli, a w pozostałych wskaże szybką trasę pieszą. Szczegółowe mapy i bogata baza POI to największe zalety programu. Do wad należą: interfejs (chociaż to subiektywne odczucie), okazjonalne błędy i długi czas wczytywania mapy. Jeżeli szukacie wyszukiwarki połączeń autobusowych, lepiej wybierzcie dedykowaną aplikację - jakdojade.pl lub Transportoid. Jeżeli potrzebujecie mapy - wypróbujcie CityZenka. Jest darmowy!

411947674171540390

(Kliknięcie w kod QR spowoduje otwarcie strony Android Marketu)

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)