Co nowego wniesie Android 4.2?
07.10.2012 09:00, aktual.: 07.10.2012 11:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wszystkie doniesienia wskazują na to, że już wkrótce pojawi się nowa wersja Androida, oznaczona jako 4.2. Nowości przewijające się w przeciekach to m.in. wydłużenie czasu pracy baterii oraz łatwiejsze dostosowanie wyglądu systemu.
Informacje pochodzą ze źródła, które wcześniej zapowiedziało Nexusa LG. Udowadnianie rzetelności na podstawie jeszcze niezweryfikowanej plotki nie jest najlepszą praktyką, ale w międzyczasie inne osoby również potwierdziły istnienie brata Optimusa G. Na razie to musi wystarczyć.
Urządzenia z serii Nexus
Zabezpieczona pamięć pozwoli na podpisanie umów z wieloma dostawcami treści, którzy w świecie zielonego robocika obawiają się przede wszystkim piractwa. Gigant z Mountain View chce postawić na lepszy dostęp do multimediów, a także gier, które mają być na wyłączność dla Nexusów. Brzmi zachęcająco.
To Google rzekomo ma się zajmować aktualizowaniem oprogramowania. W praktyce to będzie trudne, zwłaszcza jeśli wielu producentów zdecyduje się na wypuszczenie własnego Nexusa.
Urządzenie już nawet nie będzie musiało mieć w nazwie "Nexus" - będzie to działało na zasadzie certyfikatu, więc prawdopodobnie powstanie znak, który znajdzie się na obudowie telefonu.
Potencjał w tej decyzji jest ogromny, o ile seria Nexus nie straci na jakości. Google, co zrozumiałe, chce rozpowszechnić swoją markę, ale przy tym wszystkim musi bardzo uważać na jej zepsucie.
Customization Center
Innymi słowy, centrum zarządzania urządzeniem dla każdego. Customization Center ma gromadzić w jednym miejscu wszystkie podstawowe modyfikacje interfejsu: tapety, dzwonki, launchery, paczki językowe etc. Trzeba przyznać, że do tej pory dotarcie do każdej z tych rzeczy wymagało więcej pracy niż powinno. Ucieszy to zwłaszcza mniej zaawansowanych użytkowników.
Najciekawszą częścią jest wprowadzenie skórek, które od razu zmieniają wygląd całego systemu, nawet ikonek. Podobne rozwiązania były już używane w nieoficjalnych ROM-ach, np. CyanogenMod oraz MIUI. I tak samo jak w wymienionych przypadkach Customization Center będzie otwarty na zewnętrznych deweloperów. Zapowiada się znakomicie.
Ale siłą tego pomysłu może być pomoc producentom. Jeśli mogliby oni ograniczyć swoją nakładkę do skórki w Customization Center, oznaczałoby to rewolucję. Pod maską bezproblemowo przebiegałyby aktualizacje Androida, a producent w swoim czasie usprawniałby swoją nakładkę, niesięgającą zbyt głęboko w system. Problem jest taki, że producenci właśnie sięgają i chcą sięgać głęboko, a bez dobrego powodu tego nie zmienią.
Dlatego rozwiązanie problemu aktualizacji pewnie pozostanie w sferze marzeń, ale nowy Android może nas do niego znacznie przybliżyć.
To usprawnienie brzmi dziwnie, ale pasuje jako kolejny krok po Project Butter. Poza tym optymalizacji wykorzystania baterii nigdy za wiele!
Aktualizacja: Google Now, Google Play oraz odtwarzacza video
Ostatni z nich jest zagadką - mówi się jedynie o nowym API oraz wykorzystaniu wspomnianego streamowania multimediów.
Project Roadrunner
Ulepszenie Google Now jest oczywiste. Taki produkt ciągle będzie rozwijany, podobnie jak Apple wprowadził nowe funkcje do Siri w iOS 6. Bez niespodzianki usługa ma rozumieć lepiej i wiedzieć więcej.
Jedyne konkrety wymieniono w aktualizacji Google Play:
- spersonalizowane wyszukiwanie;
- kampanie promocyjne zintegrowane z paskiem powiadomień - moim zdaniem wątpliwy zabieg, ponieważ Google ostatnio zabronił deweloperom inwazyjnych reklam;
- więcej opcji płatności;
- łatwiejsze mikropłatności.
Podsumowanie
Przewija się temat streamowania multimediów, co nie byłoby ogromnym zaskoczeniem. Problem w tym, że taka usługa pewnie pojawi się w Polsce z opóźnieniem. Project Roadrunner oraz Customization Center brzmią wspaniale. Oby nie za dobrze, żeby były prawdziwe.
Pozostaje jeszcze nowe podejście do Nexusów. Potencjalnie nowe podejście ma ogromną szansę na rozpowszechnienie idei czystego Androida, co zawsze ceniłem. Jednak w interesie Google'a leży zadbanie o prawidłowy rozwój tego programu, bo ostatnie, czego chcemy, to fragmentacja linii Nexus.
Źródło: AndroidPolice • AndroidAndMe • PhoneArena