Co przyniesie nam lisek Mozilli w 2014 roku?

Co przyniesie nam lisek Mozilli w 2014 roku?
09.01.2014 15:10
Logo Firefox OS
Logo Firefox OS
Źródło zdjęć: © Mozilla
Paweł Żołyniak
Paweł Żołyniak

Niedawno zastanawiałem się na tym czym Firefox OS ma jeszcze szansę na rynku. Nie spodziewałem się, że odpowiedź na to pytanie przyjdzie tak szybko. Mozilla już na targach CES 2014 postanowiła przypomnieć o swoim systemie.

Trwające targi CES 2014 w Las Vegas przyniosły kilka ciekawych informacji o przyszłości systemu Mozilli. Fundacja, pomimo dość chłodnego przyjęcia pierwszych urządzeń z Firefox OS, nie składa broni i zapowiedziała nie tylko nowe telefony, ale również ekspansję na inne platfromy.

Mozilla zapewniła, że w 2014 roku będzie kontynuować rozwój platformy w oparciu o rynki wschodzące oraz budżetowe smartfony. Nie oznacza to jednak, że Firefox OS będzie zamknięty w najniższym segmencie rynku. Na przeciw (nieco) bardziej wymagającym klientom pierwsze wyjść ma ZTE. Chińczycy zapowiedzieli już nawet dwa modela - Open C i Open II, które mają wykorzystywać dwurdzeniowe procesory (prawdopodobnie Qualcomma). Niestety, to jedyne informacje o następcach ZTE Open.

Huawei Ascend Y300II
Źródło zdjęć: © http://huaweinews.com
Huawei Ascend Y300II

Według przecieków także Huawei ma wypuścić w pierwszym kwartale tego roku komórkę opartą na Firefox OS. Będzie nim model o nazwie Ascend Y300 II. Smartfon ma być wyposażony w dwurdzeniowy układ Qualcomm MSM8225 o taktowaniu 1 GHz, 512 MB pamięci RAM oraz 4-calowy ekran IPS LCD. Jest to wyraźna poprawa w stosunku do możliwości pierwszej generacji Firefoxphone'ów. Mocno liczę, że ZTE pójdzie o krok naprzód. Trzeba jeszcze pamiętać, że sama poprawa specyfikacji smartfonów nie wystarczy. Wciąż pozostaje kwestia wykonania oraz ceny. Jestem ciekaw na jaki kompromis pójdą Chińczycy.

Nie wiadomo na razie czy któryś z powyższych smartfonów trafi na polski rynek. Obecnie T-Mobile promuje Alcatela OneTouch Fire, który pomimo identycznej specyfikacji co ZTE Open, prezentuje się znacznie gorzej. Pozostaje mieć nadzieję, że klienci nad Wisłą dostaną możliwość przetestowania systemu na bardziej ambitnych urządzeniach.

Firefox OS interfejs
Źródło zdjęć: © mozilla.org
Firefox OS interfejs

Smartfony to jednak nie jedyna ambicja twórców Firefoxa. Podczas targów Mozilla ogłosiła program, który ma na celu przyśpieszenie rozwoju systemu dla tabletów. O pomyśle przeniesienia „ognistego liska” na tablety mogliśmy usłyszeć już w poprzednim roku za sprawą prototypu firmy Foxconn. Dlatego nie powinno dziwić, że to właśnie na produkcie tej firmy zadebiutuje tabletowa odsłona systemu.

Contribution Program ma na celu dostarczenie referencyjnych urządzeń deweloperom zainteresowanym przystosowaniem Firefox OS do większych ekranów oraz budowy ekosystemu wokół niego. Dostarczenie urządzeń o określonych z góry wymaganiach ma przyśpieszyć proces powstawania i optymalizacji oprogramowania. Początkowa specyfikacja tabletów z Firefox OS zakłada wykorzystanie 10-calowego ekranu InFocus o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli, 2 GB pamięci RAM i 1 GB pamięci wbudowanej oraz obsługę Wi-Fi 802.11 b/g/n. Wymiary urządzenia mają wynosić 267 x 171 x 9,7 mm, a jego waga to 580 g.

Tablet Foxconna z Firefox OS
Źródło zdjęć: © thenextweb.com
Tablet Foxconna z Firefox OS

Nie jestem fanem tabletów, szczególnie tych z systemami mobilnymi. Niemniej jestem ciekawi mnie jak poradzi sobie Mozilla. Przystosowanie Firefox OS dla tabletów, będzie ważnym krokiem nie tylko dla samego systemu, ale i sieci jako platformy aplikacji i usług. Ważne będzie to, jak taki system poradzi sobie z pakietami biurowymi oraz obsługą multimediów. Już teraz możemy korzystać z pakietów online takich jak Google Docs czy Microsfot Office 365. Czy wypadną jednak dobrze na Firefox OS?

Program z czasem ma rozszerzyć się o inne urządzenia oraz kolejnych partnerów. Mozilla już udowodniła, że jest całkiem skuteczna w zbieraniu partnerów. Myślę więc, że pojawienie się tabletów z Firefox OS na półkach sklepów jest tylko kwestią czasu. A może prędzej w ofertach operatorów. Nie spodziewałbym się ich jednak przed końcem tego roku. System dopiero rozwija się na małych ekranach, a przejście na tablety będzie wymagało zmian zarówno w wyglądzie, jak i funkcjonowaniu systemu. Możemy spojrzeć na ten projekt jako test możliwości Mozilli i jej platformy. Mam nadzieję, że wypadnie pozytywnie.

Panasonic "Ideas for life"
Źródło zdjęć: © www.odishaviews.com
Panasonic "Ideas for life"

Firefox OS nie będzie ograniczony jedynie do rynku mobilnego. Kolejnym kamieniem milowym dla systemu ma być inteligentna telewizja. Będzie ona efektem współpracy Mozilli z firmą Panasonic. Obecnie Japończycy wykorzystują własny system Viera Connect, jednak rozwój Firefox'a ma pomóc we wprowadzeniu nowej generacji smartTV. Obecnie praktycznie każdy producent stosuje w swoich telewizorach własne rozwiązania, co na dłuższą metę hamuje rozwój ekosystemu. Rozwiązaniem tego problemu ma być zastosowanie technologii sieciowych. Nowym ekosystemem aplikacji i usług będzie Sieć i to nie tylko dla systemu Mozilli, ale również dla Tizena, który ma obsługiwać telewizory Samsunga czy webOS w sprzęcie LG.

Warto zwrócić tu szczególną uwagę na LG. Koreańczycy niedawno wydali swój pierwszy smartfon z Firefoxem, ale dla swoich telewizorów postanowili wskrzesić webOS. System stworzony przez Palm z całą pewnością jest bardziej rozwinięty niż OS Mozilli - zmniejszyło to ilość pracy jaka stanęła przed LG. Jednak webOS ma pewien problem - Hewlett-Packard w dalszym ciągu ma patenty dotyczące oprogramowania i wykorzystywanych w nim usług w chmurze (np. App Catalog). Mam nadzieję, że dzięki pomocy LG webOS połączy się w przyszłości z Firefoxem, co powinno przyśpieszyć rozwój nowej platformy.

Firefox OS na urządzeniach VIA APC
Źródło zdjęć: © http://apc.io/
Firefox OS na urządzeniach VIA APC

Wykorzystaniem Firefox OS zainteresowana jest również firma VIA, która postanowiła wykorzystać system dla swoich komputerów jednopłytkowych – APC Rock i Paper. Podobnie jak popularny Raspberry Pi, urządzenia VIA oferują układ na pojedynczej płytce, który po podłączeniu do monitora oraz peryferiów zamienia się w pełni funkcjonalny komputer. Zarówno Paper, jak i Rock oferują procesor ARM Cortex-A9 o taktowaniu 800 MHz, 512 MB pamięci RAM DDR3 oraz układ graficzny pozwalający na wyświetlanie rozdzielczości HD (pełna specyfikacja jest dostępna na stronie producenta).

Mozilla bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie na targach CES. Co prawda nie dowiedzieliśmy się zbyt wiele o nowych urządzeniach z Firefox OS, jednak Fundacja wraz z partnerami nie przespała okresu świątecznego i stara się podtrzymywać zainteresowanie platformą. Mam nadzieję, że Mozilla również na zbliżających się targach MWC w Barcelonie przygotuje coś interesującego. Największe targi urządzeń mobilnych odbędą się około 2 tygodnie przed terminem ukończenia prac nad wersją 1.4.0 Firefox OS. Można mieć nadzieję, że pojawi się wtedy demo zmian jakie zawitają do Firefox OS i kolejne, lepsze urządzenia.

źródła: Mozilla [1] [2] [3], Panasonic [1], VIA APC [1] , huaweinews [1],

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)