Co to jest jailbreak?

Co to jest jailbreak?

zix
zix
Krystian Bezdzietny
22.11.2010 07:00, aktualizacja: 22.11.2010 08:00

Nowi użytkownicy iPhone'ów często pytają, co to jest jailbreak. Postanowiłem więc w skrócie odpowiedzieć na to pytanie. Wpis przeznaczony jest głównie dla użytkowników dopiero zaczynających swoją przygodę z iPhone'em, ale ci zaawansowani także mogą znaleźć tu przydatne informacje.

W Sieci można doszukać się kilku rodzajów jailbreaku. My zajmiemy się tym dotyczącym iPhone'a. Z angielskiego jailbreak to połączenie wyrazów jail - więzienie, oraz break - złamać, więc jak sama nazwa wskazuje, proces ten wiąże się ze złamaniem zabezpieczeń.

Przeprowadzenie jailbreaku na iPhonie, iPodzie touch, iPadzie czy AppleTV daje zwyczajnemu użytkownikowi specjalne uprawnienia (fachowo nazywane rootem), pozwalające na całkowitą konfigurację systemu i wgląd do każdej części oprogramowania.

Z tych uprawnień korzysta również aplikacja o nazwie Cydia, która wgrywana jest na pokład urządzenia podczas jego odblokowywania. To właśnie ten program jest źródłem wielu dobroci dla wszystkich użytkowników.

Cydia**Cydia jest platformą ("podobną" do App Store), za pośrednictwem której deweloperzy udostępniają swoje aplikacje końcowym użytkownikom. Tutaj znajdziemy przede wszystkim te programy, których Apple nigdy nie dopuściłby do App Store ze względu na politykę firmy. Powodem jest najczęściej to, że potencjalni kandydaci do App Store, którzy ostatecznie lądują w Cydii, jawnie integrują w oprogramowanie urządzenia. **Odblokowywanie a iTunesJailbreak jest niemal obojętny dla iTunes. Oznacza to, że użytkownicy, którzy odblokowali swoje urządzenie i uzyskali roota, nadal mogą korzystać z oprogramowania Apple'a. Synchronizacja danych po odblokowaniu odbywa się zupełnie bezproblemowo.Odwracalność jailbreakuZ odwróceniem procesu jailbreaku nie ma najmniejszego problemu, co jest rzeczą bardzo istotną dla iPhone'ów na gwarancji. Aby pozbyć się uprawnień roota, wystarczy odtworzyć ustawienia fabryczne za pośrednictwem iTunes i tuż po zakończonym procesie iPhone będzie jak nowy, bez śladów odblokowania.Jak wykonać jailbreak?

Legalność jailbreaku

Jak wygląda kwestia prawna w Polsce? Nie wiadomo. Bardzo wątpliwe jest, że Apple zacznie ścigać za ten proceder (który de facto generuje ogromne zyski), wobec tego jedyną rzeczą, o którą należy się martwić, jest gwarancja. Jawnie odblokowane urządzenia nie podlegają gwarancji, stąd też przed każdą wizytą u serwisanta warto jest przywrócić ustawienia fabryczne iPhone'a.

W ten oto szybki sposób wyjaśniłem, co to jest jailbreak. Proces jest banalny, mało inwazyjny, szybki do przeprowadzania oraz zapewnia użytkownikowi znaczne spektrum działań z iPhone'em.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)