Color Binoculars to aplikacja Microsoftu, która pomoże daltonistom "zobaczyć" kolory

Color Binoculars to aplikacja Microsoftu, która pomoże daltonistom "zobaczyć" kolory

Color Binoculars to aplikacja Microsoftu, która pomoże daltonistom "zobaczyć" kolory
Miron Nurski
14.11.2016 15:00, aktualizacja: 02.03.2020 11:22

Microsoft postanowił ułatwić życie osobom ze ślepotą barw. Z myślą o nich powstała specjalna aplikacja.

Potrzeba matką wynalazków

Apka Color Binoculars powstała w ramach projektu Microsoft Garage, którego celem jest zachęcanie pracowników firmy do rozwijania własnych rozwiązań.

Za całą inicjatywą stoi Tom Overton - inżynier Microsoftu, który jest daltonistą. On i jego koleżanka - Tingting Zhu - rozpoczęli pracę nad apką mającą ułatwić mu i podobnym mu osobom życie.

Aby ją zrozumieć, najpierw należy wiedzieć, czym w ogóle jest daltonizm.

Co to jest daltonizm?

Daltonizm to po prostu zaburzenie widzenia barw. Polega na niemożności rozróżnienia kilku lub wszystkich kolorów.

Czym jest daltonizm?

abcZdrowie:

Ludzkie oko wyposażone jest w trzy rodzaje czopków (światłoczułych receptorów p dop. red.). Poszczególne typy czopków wrażliwe są na kolor czerwony, zielony lub niebieski. Człowiek widzi dany kolor, gdy czopki oka rejestrują różne ilości tych trzech podstawowych barw. Większość czopków znajduje się w plamce żółtej, która zlokalizowana jest w centralnej części siatkówki.

Wrodzony daltonizm ma miejsce, gdy w oku brakuje czopków lub gdy nie funkcjonują one prawidłowo. Człowiek nie rozpoznaje wtedy jednego z podstawowych kolorów, widzi jego inny odcień lub zupełnie inną barwę [...]

Daltonizm występuje u 8 proc. mężczyzn i 0,5 proc. kobiet. Nie mogą oni wykonywać ponad 150 zawodów i są poszkodowani w wielu dziedzinach życia.

Color Binoculars - jak działa?

Jeśli zastanawiacie się, w jaki sposób widzi świat osoba cierpiąca na ślepotę barw, polecam obejrzeć film przygotowany przez Lanę Von Haught. Najciekawszy fragment możecie obejrzeć na poniższym GIF-ie:

Osoby z daltonizmem widzą głównie mieszankę różnych odcieni żółtego i niebieskiego. Przez to nie tylko dostrzegają kolory w inny sposób niż ludzie bez wady wzroku, ale i mogą mieć problem z odróżnieniem równych barw. Różnice między kolorem czerwonym a żółtym mogą być dla nich niedostrzegalne.

Sygnalizacja świetlna w oczach osoby bez i ze ślepotą barw
Sygnalizacja świetlna w oczach osoby bez i ze ślepotą barw© sxc.hu

Aplikacja Microsoftu wykorzystuje aparat smartfona i pozwala daltonistom nie tyle zobaczyć kolory, których na co dzień nie widzą, co dostrzec wyraźne różnice między barwami, które mogą być dla nich nieodróżnialne.

To aplikacja, która pozwala daltonistom odróżnić kombinacje kolorów, z którymi normalnie mieliby problemy. Ja przykładowo mam problemy z odróżnieniem czerwieni i zieleni, a nasza apka sprawia, że czerwień staje się jaśniejsza, a zieleń ciemniejsza, więc różnica jest bardziej zauważalna. Zastępuje ona trudne kombinacje kolorów, takie jak czerwień i zieleń, łatwiej rozróżnialnymi kombinacjami, jak róż i zieleń.

Color Binoculars może się okazać bardzo przydatnym narzędziem, która ułatwi daltonistom wykonywanie podstawowych czynności. Należy pamiętać, że dla osoby ze ślepotą barw nawet dobór odpowiednich butów pod kolor sukienki może stanowić problem.

Niestety program dostępny jest tylko na platformie iOS
Color Binoculars bez i z włączonym filtrem
Color Binoculars bez i z włączonym filtrem

Póki co z programu skorzystają tylko użytkownicy iPhone'ów i iPadów. Na razie nie padła żadna deklaracja odnośnie tego, czy kiedykolwiek powstanie też wersja na Androida.

Ja daltonistą nie jestem, więc o skuteczności apki Color Binoculars nie mogę zbyt wiele powiedzieć. Zainteresowanych zostawiam z linkiem do pobrania; komentarze pozostają do Waszej dyspozycji.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)