Kto wygra finał mistrzostw świata w piłce nożnej? Pytamy Cortanę. Na razie nie pomyliła się ani razu!

Kto wygra finał mistrzostw świata w piłce nożnej? Pytamy Cortanę. Na razie nie pomyliła się ani razu!

Kto wygra finał mistrzostw świata w piłce nożnej? Pytamy Cortanę. Na razie nie pomyliła się ani razu!
Miron Nurski
10.07.2014 08:47, aktualizacja: 10.07.2014 13:54

Microsoft od kilku dni daje nam niesamowity pokaz możliwości opracowanej przez siebie sztucznej inteligencji.

Cortana to asystent głosowy, który jest odpowiedzią giganta z Redmond na usługi Google Now i Siri. O ile jednak asystenci Google'a i Apple'a mogą nam co najwyżej podać wyniki już rozegranych meczów, o tyle Cortana bawi się w jasnowidza. Co więcej, jest w tym bardzo skuteczna; za nami już 14 meczów fazy pucharowej, a Cortana nie pomyliła się ani razu.

Przypadek - powiecie. Otóż niekoniecznie. O ile obstawiając jeden mecz mamy aż 50% szans na prawidłowy traf, o tyle przy 14 podejściach z rzędu prawdopodobieństwo spada do 0,000061%. Ciężko zatem całe zasługi przypisywać zwykłemu fartowi.

W jaki sposób Cortana typuje zwycięstwa? Asystent analizuje multum czynników, które mogą przełożyć się na wynik meczu. Od bilansu zwycięstw i porażek danej drużyny, przez rodzaj murawy, na której zawodnicy są skuteczniejsi, aż po warunki klimatyczne i pogodowe, które sprzyjają lub nie sprzyjają piłkarzom. To wszystko pozwala dziecku Microsoftu przypisać jednej z drużyn największe matematyczne prawdopodobieństwo wygranej. Cóż - "matematyka królową nauk".

Postanowiliśmy zapytać Cortanę o to, kto wygra zaplanowany na niedzielę finał mundialu. Jej zdaniem Niemcy mają większe szanse na zwycięstwo.

Odpowiedź Cortany na pytanie o wynik finału mistrzostw świata w piłce nożnej
Odpowiedź Cortany na pytanie o wynik finału mistrzostw świata w piłce nożnej

Mateusz próbował dowiedzieć się także, kto wygra sobotni mecz o trzecie miejsce, ale niechętna do współpracy Cortana wypluwa jedynie wyniki z wyszukiwarki lub uparcie podaje swoje przewidywania dotyczące finału. Gdy uda nam się wyciągnąć od niej coś więcej, wpis zostanie zaktualizowany.

Zanim postanowicie zaufać sztucznej inteligencji i obstawić fortunę w zakładach bukmacherskich, pamiętajcie o dwóch rzeczach: Cortana może się poszczycić bardzo wysoką skutecznością w typowaniu meczów, ale niekoniecznie pozostanie nieomylna do końca. Ponadto warto zaznaczyć, że algorytm wylicza jedynie, która drużyna prawdopodobnie wygra, ale nie obchodzi go, w jaki sposób. Sam o piłce wiem tylko tyle, że jest okrągła, a bramki są dwie, ale podpytałem znajomych i dowiedziałem się, że w zakładach bukmacherskich zwycięstwo w rzutach karnych liczone jest jako remis. Typy Cortany lepiej traktować zatem jako ciekawostkę.

Ostateczny test skuteczności asystenta głosowego Microsoftu w typowaniu meczów będzie miał miejsce już w niedzielę 13 lipca o 21:00 czasu polskiego.

Źródło: Telegraph

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)