Kto wygra finał mistrzostw świata w piłce nożnej? Pytamy Cortanę. Na razie nie pomyliła się ani razu!

Kto wygra finał mistrzostw świata w piłce nożnej? Pytamy Cortanę. Na razie nie pomyliła się ani razu!
10.07.2014 08:47
Kto wygra finał mistrzostw świata w piłce nożnej? Pytamy Cortanę. Na razie nie pomyliła się ani razu!

Microsoft od kilku dni daje nam niesamowity pokaz możliwości opracowanej przez siebie sztucznej inteligencji.

Cortana to asystent głosowy, który jest odpowiedzią giganta z Redmond na usługi Google Now i Siri. O ile jednak asystenci Google'a i Apple'a mogą nam co najwyżej podać wyniki już rozegranych meczów, o tyle Cortana bawi się w jasnowidza. Co więcej, jest w tym bardzo skuteczna; za nami już 14 meczów fazy pucharowej, a Cortana nie pomyliła się ani razu.

Przypadek - powiecie. Otóż niekoniecznie. O ile obstawiając jeden mecz mamy aż 50% szans na prawidłowy traf, o tyle przy 14 podejściach z rzędu prawdopodobieństwo spada do 0,000061%. Ciężko zatem całe zasługi przypisywać zwykłemu fartowi.

W jaki sposób Cortana typuje zwycięstwa? Asystent analizuje multum czynników, które mogą przełożyć się na wynik meczu. Od bilansu zwycięstw i porażek danej drużyny, przez rodzaj murawy, na której zawodnicy są skuteczniejsi, aż po warunki klimatyczne i pogodowe, które sprzyjają lub nie sprzyjają piłkarzom. To wszystko pozwala dziecku Microsoftu przypisać jednej z drużyn największe matematyczne prawdopodobieństwo wygranej. Cóż - "matematyka królową nauk".

Postanowiliśmy zapytać Cortanę o to, kto wygra zaplanowany na niedzielę finał mundialu. Jej zdaniem Niemcy mają większe szanse na zwycięstwo.

Odpowiedź Cortany na pytanie o wynik finału mistrzostw świata w piłce nożnej
Odpowiedź Cortany na pytanie o wynik finału mistrzostw świata w piłce nożnej

Mateusz próbował dowiedzieć się także, kto wygra sobotni mecz o trzecie miejsce, ale niechętna do współpracy Cortana wypluwa jedynie wyniki z wyszukiwarki lub uparcie podaje swoje przewidywania dotyczące finału. Gdy uda nam się wyciągnąć od niej coś więcej, wpis zostanie zaktualizowany.

Zanim postanowicie zaufać sztucznej inteligencji i obstawić fortunę w zakładach bukmacherskich, pamiętajcie o dwóch rzeczach: Cortana może się poszczycić bardzo wysoką skutecznością w typowaniu meczów, ale niekoniecznie pozostanie nieomylna do końca. Ponadto warto zaznaczyć, że algorytm wylicza jedynie, która drużyna prawdopodobnie wygra, ale nie obchodzi go, w jaki sposób. Sam o piłce wiem tylko tyle, że jest okrągła, a bramki są dwie, ale podpytałem znajomych i dowiedziałem się, że w zakładach bukmacherskich zwycięstwo w rzutach karnych liczone jest jako remis. Typy Cortany lepiej traktować zatem jako ciekawostkę.

Ostateczny test skuteczności asystenta głosowego Microsoftu w typowaniu meczów będzie miał miejsce już w niedzielę 13 lipca o 21:00 czasu polskiego.

Źródło: Telegraph

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)