Rewolucja w telewizji?

Rynek usług mobilnych jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się sektorów. Przykładem tego jest m.in. fakt, że sprzedaż smarfonów i tabletów stale wzrasta. Urządzenia te mają też coraz lepsze parametry, a wiele z nich zarówno swoją wydajnością, jak i funkcjonalnością dorównuje urządzeniom stacjonarnym.

Mobilna TV Cyfrowego Polsatu na Euro 2012 (fot.: Cyfrowy Polsat)
Mobilna TV Cyfrowego Polsatu na Euro 2012 (fot.: Cyfrowy Polsat)
Komórkomania.pl

28.05.2012 | aktual.: 28.05.2012 12:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Punktem zwrotnym w rozwoju urządzeń mobilnych było wprowadzenie na rynek nowej usługi – bezprzewodowego Internetu. Wraz z nim pojawiła się możliwość oglądania przy pomocy smartfonu czy tabletu telewizji, dostępnej w formie streamingu. Wiązało się to co prawda z koniecznością korzystania z łącza internetowego oferowanego przez sieci GSM, a liczba dostępnych propozycji była z reguły ograniczona do zasobów VOD.

Telewizja mobilna znana jest na rynku od lat. Cyfrowy Polsat całkowicie odchodzi jednak od zasad, na których ta usługa była dotychczas dostępna. Zmienia przede wszystkim sposób dostarczania sygnału telewizyjnego. W przypadku oferty Cyfrowego Polsatu nie będzie to streaming realizowany za pomocą łącza internetowego, lecz sygnał odbierany w standardzie DVB-T. Telewizję będzie można oglądać na żywo, czyli w tradycyjny sposób, bez opłat związanych z przesyłem danych, bo takiego przesyłu nie ma.

Wkrótce na rynku usług mobilnych nastąpi wielka zmiana, ponieważ do gry wchodzi Cyfrowy Polsat z własną ofertą telewizji mobilnej.

Największy dostawca telewizji satelitarnej w Polsce postawił na nowatorskie rozwiązanie – TV Mobilną w technologii DVB-T. Swym Klientom będzie oferował mobilny tuner telewizyjny o nazwie M-T 5000. Urządzenie to służy do obioru kodowanych programów telewizyjnych i radiowych oferowanych w ramach usługi TV Mobilna (na start 8 kanałów telewizyjnych i 12 radiowych), jak również ogólnodostępnych kanałów z naziemnej telewizji cyfrowej.

Na czym polega mobilność tego urządzenia?

Ma ono niewielkie wymiary (52 mm x 92 mm x 12 mm), wysuwaną antenę i zaledwie jeden przycisk – do włączenia lub wyłączenia urządzenia. Jest wyposażone w baterię, dzięki czemu może pracować z dala od źródła prądu. Jednak największa różnica pomiędzy M-T 5000 a tradycyjnym tunerem telewizji cyfrowej polega na tym, że jako jedyne tego typu urządzenie łączy się bezprzewodowo ze smartfonem lub tabletem. Tuner odbiera sygnał telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T, przetwarza i strumieniowo przesyła do urządzenia docelowego za pomocą sygnału sieci Wi-Fi. Zadaniem urządzenia wyświetlającego obraz telewizyjny jest połączenie się z siecią „stworzoną” przez tuner.

Konfiguracja i obsługa urządzenia jest bardzo prosta. Nawet początkujący użytkownik bez problemu poradzi sobie z uruchomieniem usługi. Niezbędną do tego aplikację należy pobrać z Google Play lub Apple Store.

Sposób działania urządzenia pozwala na dużą swobodę korzystania z telewizji zarówno w domu, jak i poza nim. Brak kabla łączącego nasz smartfon z tunerem sprawia, że urządzenie to możemy ustawić w miejscu, gdzie odbiór sygnału jest najlepszy, a oglądać tam, gdzie rzeczywiście mamy na to ochotę, o ile oczywiście jesteśmy w zasięgu sieci Wi-Fi. Dodatkową zaletą realizacji usługi TV Mobilna w technologii DVB-T jest brak transmisji danych, dzięki czemu nie musimy się martwić o jakość połączenia internetowego i wysokość naszego rachunku telefonicznego.

Oferta Cyfrowego Polsatu doda kolejną interesującą funkcjonalność naszemu smarfonowi i tabletowi. To ciekawe rozwiązanie z pewnością zdobędzie sporą popularność wśród użytkowników urządzeń mobilnych.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Komentarze (0)