Części do Google Glass kosztują jedynie 80 dol.?

Części do Google Glass kosztują jedynie 80 dol.?

Części do Google Glass kosztują jedynie 80 dol.?
Mateusz Żołyniak
01.05.2014 13:04, aktualizacja: 01.05.2014 15:04

Google Glass to zdecydowanie jedno z najciekawszych urządzeń ostatnich lat, które może być prawdziwą rewolucją na rynku. Patrząc na koszt części z których jest robiony, wysoka cena może dziwić.

W ręce ludzi z TechInsights wpadły ostatnio Google Glass. Od razu zostały rozebrane na części pierwsze, a wartość poszczególnych elementów konstrukcji została oszacowana. Wnioski są dość zaskakujące - cena części może wynosić tylko 80 dolarów.

W opublikowanym na serwisie Teardown.com materiale może zobaczyć kolejne etapy procesu rozbierania Google Glass, jak również zapoznać się z tabelą wyceny poszczególnych ich elementów. Najdroższe części to układ TI OMAP4430 oraz 16-gigabajtowa pamięć NAND Toshiby, które wycenione zostały odpowiednio na 13,96 dol. i 8,18 dol. Moduł aparatu ma kosztować 5,66 dol., 512 MB RAM-u to wydatek rzędu 4,68 dol., a zastosowany wyświetlacz to koszt jedynie 3 dol.

Obraz

Wszystkie części Google Glass został łącznie wycenione na 79,78 dol. Stanowi to jedynie nieco ponad 5% z 1500 dolarów, które Google żąda za okulary. Oczywiście przedstawiciele firmy z Mountain View zaprzeczyli tym informacjom i stwierdzili, że szacunki nie są dokładne. Nie zmienia to jednak faktu, że Google Glass same w sobie nie są urządzeniem drogim (kiedyś pojawiały się nawet doniesienia o częściach wartych jedynie 30 dol.). Nie powinny więc też dziwić pojawiające się głosy dotyczące ogromnej marży narzuconej przez giganta z Mountain View.

Sama cena części nijak ma się do kosztu, jaki Google poniosło tworząc inteligentne okulary. Wiele osób o tym zapomina. Należy jednak być świadomym, że dochodzą jeszcze nakłady włożone w opracowanie odpowiednich technologii, zaprojektowanie urządzenia, stworzenie dla niego nowego oprogramowania czy wydatkach związanych z testami rozwiązania. Do tego, dochodzą jeszcze koszty związane z przygotowaniem promocją, marketingiem czy dystrybucją.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/3]

Nie zmienia to jednak faktu, że cena produktu jest obecnie mocno zawyżona. Zamiarem Google'a było to, aby nie było to obecnie urządzenia dla każdego. Wybierają je zainteresowani entuzjaści, dla których cena nie ma żadnego znaczenia. W przyszłości - po wprowadzeniu do masowej sprzedaży - Google Glass powinny być znacznie tańsze. Nie zdziwię się nawet, gdy będą kosztować około 500-600 dolarów.

Źródło: Teardown.com via CNet

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)