Czy ekran 3D w telefonach ma sens?

Czy ekran 3D w telefonach ma sens?

LG Optimus 3D
LG Optimus 3D
Mateusz Żołyniak
01.04.2011 20:02, aktualizacja: 01.04.2011 22:02

Na MWC LG zaprezentowało Optimusa 3D, a niedawno swoją pierwszą komórkę z ekranem 3D pokazało HTC. Zarówno smartfon LG, jak i europejski odpowiednik EVO 3D w ciągu najbliższych miesięcy mają pojawić się na Starym Kontynencie. Pozostaje tylko pytanie: czy warto w ogóle interesować się technologią 3D w telefonach?

Wielu z naszych czytelników, a także producenci tacy jak Samsung wypowiadali się już o ekranach 3D w telefonów komórkowych. Teraz pora na mnie.

Słowem wstępu

Jak nietrudno wywnioskować, także jestem przeciwnikiem ekranów, aparatów i Bóg wie czego jeszcze w 3D (no może poza grami) w telefonach komórkowych. Dlaczego? Powodów jest kilka i opiszę je w miarę dokładanie. Według mnie ekran 3D może okazać się fajnym dodatkiem podczas oglądania filmów czy grania. Kompletnie nie sprawdza się on jednak podczas normalnej pracy, edycji dokumentów czy przeglądania Sieci. Oczywiście widok trójwymiarowy będzie można wyłączyć i normalnie korzystać z telefonu.

Obraz

Co do samych filmów - patrząc na nowe premiery kinowe - mam pewne obiekcje. Nie wiem, czy spotkaliście się już tym, że 3D potrafi zabić cały klimat i atmosferę filmu, ponieważ "zmusza" do wpatrywania się w główne efekty specjalne, a nie szczegóły, które świadczą o dobrej pracy scenarzystów. Mam także obiekcje co do samej przyjemności oglądania "trójwymiarowego" obrazu. Często zamiast cieszyć, po prostu męczy oczy.

Podobnie jest z ekranem w telefonach komórkowych, który nie wymaga specjalnych okularów i wykorzystuje nieco inne technologie. Jednak jakość samego 3D wciąż pozostawia sporo do życzenia i można zapomnieć o szczegółach (przynajmniej do czasu dedykowanych pod nową technologię gier). Pod tym względem wciąż dużo lepiej prezentują się AMOLED-y czy nowe generacje LCD, z Super Clear LCD i Reality Display (z Bravia Engine) na czele.

Przejdę jednak do powodów, dla których nie widzę sensu zakupu "trójwymiarowego telefonu".

Cena, cena i jeszcze raz cena

Tak, cena urządzeń z ekranem i kamerą 3D będzie wysoka. Część użytkowników nie zechce przepłacać za urządzenia, których główna funkcja nie będzie w ogóle wykorzystywana. Tym bardziej, że większość modeli 3D będzie miała swoje standardowe odpowiedniki. Może okazać się, że właśnie modele takie jak Optimus (Swift) 2X i Pyramid staną się największą przeszkodą w dobrej sprzedaży Optimusa 3D i EVO 3D. Po co przepłacać za trójwymiarowe udziwnienia w Optimusie 3D, skoro za dużo mniejsze pieniądze można mieć Optimusa 2X o niemal identycznej specyfikacji?

Jak wypromować 3D?

Hologram
Hologram

Może się okazać, że z jednej strony będzie dostępny ciekawy, ale drogi model z 3D, a z drugiej - smartfony ze sprawdzonym wyświetlaczem Super AMOLED, Retina czy Super Clear LCD oraz rewelacyjnym, ale standardowym aparatem, jak Nokia N8. Czy przedłożycie droższą komórkę ze średniej jakości ekranem i przeciętnym aparatem, nad najlepsze na rynku i tańsze rozwiązania?

Telefon z 3D i co dalej...

Kupno komórki z ekranem 3D to jedno. Jak wykorzystać w praktyce to urządzenie? Ciężko powiedzieć. Jeżeli nie posiadacie telewizora 3D lub komputera/laptopa z monitorem 3D, trójwymiarowe nagrania będziecie mogli oglądać tylko na komórce. Trochę mało optymistyczna wizja, ale niestety prawdziwa.

Posiadanie telefonu z 3D może okazać się równoznaczne z koniecznością zakupu telewizora z ekranem 3D lub/i komputera wspierającego tę technologię. W końcu, kupując telefon na minimum 2500 zł, z łatwością można wydać kolejne 5000 zł na telewizor 3D...

Nagrywanie w 3D?

Muszę przyznać, że najbardziej interesuje mnie, jak Optimus 3D i EVO 3D radzą sobie z nagrywaniem wideo w jakości 3D w 720p. Ciekawi mnie także, czy materiał będzie można oglądać tylko na telewizorach LG, czy rozwiązaniach konkurencyjnych, które mogą stosować nieco inną technologię. Niestety, póki co nie ma dobrych materiałów w Sieci, które mogłyby to obrazować, a dostępne sprawiają, że wolę pozostać przy dobrym 2D w HD. Szczególnie, że nowe komórki i aparaty fotograficzne sprawiają, że bezsensowe staje się inwestowanie w kamerkę cyfrową.

Na zakończenie

Co o tym sądzicie?

[ankieta id="87"]

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)