Czy HTC porzuci Sense UI dla Androida Ice Cream Sandwich? Nie!
Wczoraj Michał pisał o tym, że obecne smartfony oparte na Androidzie Gingerbread mogą zostać zaktualizowane do najnowszej wersji 4.0 Ice Cream Sandwich. Jakie jest stanowisko HTC w tej sprawie? Czy - jak sugerowano - aktualizacja oznacza rezygnację z Sense UI?
20.10.2011 | aktual.: 20.10.2011 11:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wczoraj Michał pisał o tym, że obecne smartfony oparte na Androidzie Gingerbread mogą zostać zaktualizowane do najnowszej wersji 4.0 Ice Cream Sandwich. Jakie jest stanowisko HTC w tej sprawie? Czy - jak sugerowano - aktualizacja oznacza rezygnację z Sense UI?
Informowaliśmy już, że większość urządzeń opartych na systemie Google'a w wersji 2.3.x może zostać zaktualizowana do wersji 4.0. To samo dotyczy tabletów z Honeycombem, a pierwszym, który może otrzymać Ice Cream Sandwich, jest Motorola Xoom. Google już teraz potwierdził, że nowy system dostanie Nexus S, a nastąpi to zaraz po wejściu na rynek Samsunga Galaxy Nexus. Update smartfonów korzystających z czystego Androida nie jest problemem. Kłopotów przysparzają autorskie nakładki producentów, które głęboko ingerują w system i utrudniają wprowadzanie nowych funkcji oraz kernela.
Wśród producentów twardy orzech do zgryzienia ma tajwańskie HTC. Autorski interfejs Sense jest wizytówką firmy, a każda aktualizacja sprawia, że musi ona dopasowywać stale rozwijaną nakładkę, która znacznie rozszerza możliwości standardowego Androida. Wersja 4.0 nie stanowi wyjątku. Na razie producent ostrożnie podchodzi do kwestii aktualizacji, a stanowisko najlepiej oddaje ostatnia wypowiedź rzecznika:
Jesteśmy bardzo podekscytowani ostatnią aktualizacją systemu Android, Ice Cream Sandwich. Obecnie sprawdzamy jego możliwości i funkcje, które zadecydują o naszych planach aktualizacyjnych. Chcemy, aby update'y Androida zapewniały użytkownikom lepsze doświadczenia z korzystania z telefonu, na które składa się połączenie sprzętu, interfejsu HTC Sense oraz nowych możliwości jądra systemu. Ponieważ naszym celem jest aktualizacja tak dużej liczby urządzeń, jak to tylko możliwe, mamy obowiązek sprawdzenia wcześniej użyteczności i wydajności telefonów (z nowym oprogramowaniem). Do usłyszenia, oczekujcie kolejnych wieści o planach aktualizacji wybranych urządzeń.
Przedstawiciele firmy nie wykluczają aktualizacji, ale również nie potwierdzają wprowadzenia Ice Cream Sandwich do konkretnych modeli. Co to oznacza?
HTC na pewno potrzebuje czasu na sprawdzenie możliwości nowego Androida i dostępnych funkcji, ale również musi oszacować okres potrzebny na dostosowanie interfejsu Sense do Androida 4.0 oraz ocenić, które modele opłaca się aktualizować do najnowszej wersji. Nie ma co liczyć na to, że obecne smartfony, jak choćby Sensation (i jego wersje XE i XL) czy EVO 3D, zostały pozbawione nakładki HTC i otrzymały czystego Androida. Producent od dawna uważa Sense UI za wizytówkę swoich urządzeń i nie zrezygnuje z niego. Wiąże się to oczywiście z dużymi kosztami rozwoju Sense poniesionymi przez HTC. W końcu nakładka to nie tylko zmieniony wygląd UI, ale również unikalne funkcje, jak: aktywny ekran blokady, HTC Watch, HTC Scribe, HTC Locations, HTC FriendStream czy autorskie wersje przeglądarki internetowej i komend głosowych.
Potwierdziło to dobitnie wprowadzenie na rynek tabletu Jetstream, który mimo oparcia na zamkniętym Androidzie Honeycomb oferował Sense'a w wersji 3.0. Nie ma mowy, aby w nowych telefonach powtórzyła się sytuacja z update'em HTC Desire, jak plotkowano. Wtedy aby dostać Gingerbreada, model musiał być pozbawiony Sense UI (którego trzeba było pobierać z Sieci osobno). Taką sytuację wymusili użytkownicy, a HTC starało się ratować swoje dobre imię.
Oczywiście dostosowanie Sense UI do nowego jądra systemu wiąże się to koniecznością oczekiwania na Ice Cream Sandwich. Twardym orzechem do zgryzienia dla Tajwańczyków może być zupełnie nowy wygląd Androida, w którym zmieniły się nie tylko ikony, aplikacje, sposób zarządzania telefonem, ale też systemowa czcionka. Producent będzie potrzebował zapewne paru miesięcy na zmianę wyglądu Sense UI lub zastąpienie części funkcji, własnymi odpowiednikami, jak dotychczas. Sense UI musi zostać również w pełni zoptymalizowane pod nowe "ficzery" systemu. W tym przypadku jestem jednak niemal pewny, że HTC nie tylko dopasuje swoje usługi do nowego Androida 4.0, ale również np. rozszerzy standardowo oferowane funkcje. Dzięki temu w modelach tajwańskiej firmy Android Beam będzie współgrał innymi elementami Sense UI, a rozpoznawanie twarzy posłuży nie tylko do odblokowania ekranu.
Które modele otrzymają nową wersję Androida 4.0 ICS? Na pewno będą to: HTC Sensation, HTC Senation XE i HTC EVO 3D, oparte są na dwurdzeniowych układach. Ice Cream Sandwich jest zoptymalizowany pod procesory Dual Core i powinien znacząco podnieść wydajność tych smartfonów. Również HTC Sensation XL z Sense 3.0 powinien zostać zaktualizowany. Wcześniej jednak telefony mają dostać Androida 2.3.5 i nowszą wersję nakładki o numerze 3.5, znaną już z HTC Rythme/Bliss.
Wątpię jednak, aby starsze modele, jak: Desire S, Desire HD, Desire Z czy Incredible S, były w ogóle brane pod uwagę przy wprowadzaniu Androida 4.0. Smartfony te mają otrzymać Sense 3.0, a przewidziana dla nich wersja systemu to nieco poprawiony Gingerbread o numerze 2.3.5. Informował już o tym Bartek w osobnym wpisie i jest to całkowicie zrozumiałe z punktu widzenia producenta. HTC nie będzie męczyć się ze żmudną aktualizacją już sprzedanych urządzeń do Ice Cream Sandwich, skoro może przeznaczyć siły na dalsze ulepszanie Sense UI oraz jego optymalizację pod nową platformę i nowe modele. Nie wspomniałem w ogóle o HTC Wildfire S, ale to chyba dość logiczne. Ze względu na słabszą specyfikację otrzyma on jedynie nową nakładkę niejako na pocieszenie.
Dobrze, że HTC myśli o update'ach dla najnowszych smartfonów i mam nadzieję, że firmie uda się dopasować Sense UI do Androida 4.0. Szkoda jednak, że zajmie to sporo czasu i pierwszych oficjalnych aktualizacji można spodziewać się zapewne na początku 2012 roku.
Źródło: Engadget