Czy mapy Google'a znikną z iPhone'a i iPada?

Mapy Google iPhone,fot. Apple, logo Google
Mapy Google iPhone,fot. Apple, logo Google
Kamil Bąkowski

12.08.2012 11:00, aktual.: 12.08.2012 13:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Już w najbliższym czasie użytkownicy telefonu iPhone, tabletu iPad otrzymają nową odsłonę platformy mobilnej, oznaczoną jako, iOS 6. Apple udostępniając iOS 6 wykona jeden istotny krok w celu uniezależnienia się od wszelkich usług Google'a dostępnych obecnie na iPhone, iPad. Czy firma z Mountain View tak łatwo zrezygnuje ze wsparcia ponad 410 mln urządzeń iOS?

Już w najbliższym czasie użytkownicy telefonu iPhone, tabletu iPad otrzymają nową odsłonę platformy mobilnej, oznaczoną jako, iOS 6. Apple udostępniając iOS 6 wykona jeden istotny krok w celu uniezależnienia się od wszelkich usług Google'a dostępnych obecnie na iPhone, iPad. Czy firma z Mountain View tak łatwo zrezygnuje ze wsparcia ponad 410 mln urządzeń iOS?

Premiera nowej odsłony iOS 6 oznacza dla obecnych, jak i przyszłych użytkowników iPhone'a, iPada brak natywnej aplikacji mapowej, korzystającej z danych Google'a jak i brak preinstalowanej aplikacji YouTube. Ruch Apple'a pokazuje, że pojedynek między gigantami wchodzi w nową fazę.

[solr id="komorkomania-pl-118032" excerpt="0" image="0" _url="http://komorkomania.pl/5930,smartfony-samsunga-podbijaja-europe-popularnosc-iphonea-maleje-2" _mphoto="apple-vs-samsung-godzirr-546ac7e.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2493[/block]

Apple nie potrzebuje już usług Google'a na swoich urządzeniach?

Apple od dłuższego czasu pracował nad rozwiązaniem, które pozwoliłoby firmie uniezależnić się od Google, w tym natywnych usług takich jak: YouTube, map z danymi Google'a. iOS 6 zakańcza 5-letni okres licencjonowania produktów firmy Google. W ten sposób Apple dał wszystkim do zrozumienia, że usługi konkurenta były tylko dodatkiem dla iPhone'a, iPada, a nie jego nieodzowną częścią.

Nowe Mapy iPhone,iPad,fot. Apple.com
Nowe Mapy iPhone,iPad,fot. Apple.com

Nowe Mapy Apple'a = brak Street View, map Google'a

Wraz z premierą pierwszego iPhone'a, Apple rozpoczął współpracę z firmą z Mountain View dostarczając w swoich urządzeniach mapy korzystające z danych Google'a. Debiut Androida oraz rosnąca popularność platformy wpłynęła na partnerstwo obu firm. Apple zdecydował się na wykonanie ruchu, który pozwoliłby uniezależnić się od Google'a, stąd przejęcie firm takich jak: Placebase, Poly9, C3 Technologies oraz współpraca z TomTomem. Efektem działań Apple'a jest dzisiaj platforma iOS 6 oraz aplikacja mapy stworzona od podstaw przez firmę z Cupertino. Mapy na iPhone i iPad w iOS 6 będą zawierały funkcje takie jak: nawigacja krok po kroku, dane o ruchu zbierane w czasie rzeczywistym, interaktywny widok budynków 3D w formie fotorealistycznych zdjęć 3D (tzw. Flyover - Przelot).

Wraz z pojawieniem się nowych map, Apple połączy działanie wszelkich dostępnych aplikacji z własną usługą. Oznacza to, że aplikacje firm trzecich będą korzystały z danych mapowych dostarczonych przez Apple'a, a nie Google'a.

[solr id="komorkomania-pl-118065" excerpt="0" image="0" _url="http://komorkomania.pl/5935,microsoft-zarobil-na-androidzie-800-milionow-dolarow" _mphoto="windows-phone-7-114509-1-5ab1a6b.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2494[/block]

Google nie zrezygnuje ze wsparcia ponad 410 mln urządzeń z iOS?

Jak nie trudno zgadnąć decyzja Apple'a odbije się nie tylko na użytkownikach iPhone'a, iPada, a także na samej firmie Google. Ponad 410 mln urządzeń z iOS to ogromna liczba danych m.in o ruchu drogowym, które poprawiają działanie mapy Google. Niedawno Gigant z Mountain View postanowił dać prztyczka w nos firmie Apple, wydając jako pierwszy mapy z widokiem 3D na iPhone'a oraz iPada w najnowszej odsłonie Google Earth 7.0. Tym samym to Google jako pierwsze przedstawiło mapy 3D dla urządzeń z iOS, jeszcze przed premierą iOS 6.

Premiera Google Earth z widokiem budynków 3D to częściowy dowód na to, że Google nie zamierza bezczynnie czekać na usuniecie własnych map z urządzeń iOS. Już wkrótce może okazać się, że zrezygnowanie przez Apple'a z oficjalnego wykorzystania map Google'a w iPhonie może wyjść posiadaczom sprzętu z iOS na dobre. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby gigant z Mountain View wydał własną aplikację  "Mapy Google" na iOS ze znacznie większą liczbą funkcji, nawigacją krok po kroku oraz częstszymi aktualizacjami. Aplikacja Google'a bez problemu mogłaby konkurować z natywnymi mapami i nawigacją w wersji iOS 6. Pytanie tylko czy Apple zezwoli na wydanie aplikacji Mapy Google na iPhone, iPad?

[solr id="komorkomania-pl-118206" excerpt="0" image="0" _url="http://komorkomania.pl/5905,sprawa-sadowa-apple-i-samsunga-cupertino-przechodzi-do-ciezkiej-artylerii-2" _mphoto="samsung-vs-apple-bt-1182-d5809b9.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2495[/block]

Apple za wszelką cenę chcę usunąć wszelkie preinstalowane usługi Google z iPhone'a, iPada. Wystarczy tylko podać jako przykład niedawną rezygnację z YouTube'a z iOS 6. Firma z Cupertino jako powód podała kończącą się licencję na korzystanie z aplikacji. Na usunięciu YouTube'a skorzysta również Google, które ze względu na politykę Apple'a nie mógł wyświetlać reklam w samej aplikacji.

Google nie pozostaje dłużny firmie Apple, już wkrótce główny konkurent Siri, rozszerzona wersja aplikacji Google Voice Search, ma pojawić się w App Store. Dla małego wyjaśnienia, Google Voice Search to nic innego jak rozszerzona usługa wyszukiwania głosowego. Polecam poniższe wideo:

Introducing enhanced voice search on the Google Search App

Google daje jasno do zrozumienia - nie zrezygnujemy ze wsparcia iPhone'a, iPada. Zgodnie z przysłowiem "Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta" miejmy nadzieję, że w tym wypadku to użytkownicy iPhone'a, iPada skorzystają na wzajemnej [del]nienawiści[/del] rywalizacji obu firm.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)