Czy obawiasz się o bezpieczeństwo danych na swoim smartfonie? [Ankieta]

Haker
Haker
Źródło zdjęć: © shutterstock.com
Konrad Błaszak

08.03.2016 10:07, aktual.: 08.03.2016 11:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W ostatnich miesiącach często mówi się o bezpieczeństwie danych na smartfonach. Z jednej strony pojawia się całkiem sporo zagrożeń, ale z drugiej mało kto doświadczył ich na własnej skórze. Co wy o nich sądzicie?

Kilka dni temu napisałem o czymś, co nazywa się "Accessibility Clickjacking". Jest to kolejny sposób hakerów na dostanie się do telefonu zwykłego użytkownika i przejęcie jego danych. Oczywiście nie jest to jedyne zagrożenie w ostatnim czasie, ponieważ wcześniej było ich jeszcze kilka (Stagefright, Stagefright 2, zdjęcia w Google Play, SMS-y). Za każdym razem w niebezpieczeństwie jest kilkaset milionów użytkowników, ale ani ja, ani żaden z moich znajomych nigdy nie uświadczyliśmy żadnego ataku.

Świetnie podsumował to żagielryba:

żagielryba:

Cholera! Niedawno skończyli mnie hackować stagefrightem, potem stagefrightem2, a teraz będą mnie hackować clickjackingiem. I tak nic mi więcej nie zabiorą, bo pieniądze z konta, hasła, nagie fotki i sekstaśmy, zabrali mi podczas dwóch pierwszych ataków hackerskich. Ach te hakjery...

Oczywiście hakerzy raczej nie atakują Pani Janiny spod czwórki czy Janusza w sąsiedniego osiedla. Ich celem padają przeważnie większe i ważniejsze podmioty. Poza tym zagrożeniem dla danych mogą być również służby specjalne. Już od jakiegoś czasu FBI chce dostać narzędzie do obchodzenia zabezpieczeń iPhone'ów. Rząd Francji również nie zamierza zostać z tyłu i w przypadku nieodblokowania podejrzanego telefonu przez producenta, będzie nakładać ogromne kary.

Wiele zagrożeń sprowadza się do tego, że trzeba zrobić coś samemu, żeby dać dostęp hakerowi do swojego urządzenia. Może to być ściągnięcie gry lub wejście na podejrzaną stronę, dlatego wielu niebezpieczeństw można uniknąć. Jestem przekonany, że bardzo wielu czytelników Komórkomanii w życiu nie dałoby się podejść, ale nadal większość osób nie zna się na smartfonach i mogłyby one kliknąć w niepożądane elementy. Dlatego dobrze, że producenci postawili na comiesięczne łatki bezpieczeństwa, które mogą uchronić część osób, ale 100-procentowej pewności nigdy nie ma.

Dlatego chciałbym zapytać was: czy obawiacie się o bezpieczeństwo danych na swoich smartfonach?

[polldaddy]9337879[/polldaddy]

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także