Czy to jest system, który HTC robi dla Chin?

Czy to jest system, który HTC robi dla Chin?
Mateusz Żołyniak

16.09.2013 18:30, aktual.: 16.09.2013 20:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

HTC nie wiedzie się za dobrze, więc firma musi chwytać się różnych sposobów, żeby wyjść z dołka. Jednym z nich ma być wprowadzenie na chiński rynek smartfonów z autorskim systemem operacyjnym, który będzie dostosowany do mieszkańców Państwa Środka.

HTC od dawna poważnie traktuje chiński rynek komórkowy i próbuje przypodobać się milionom tamtejszych użytkowników. Tajwańska firma w Państwie Środka wprowadziła już kilka serii smartfonów na wyłączność, a ostatnio zdecydowała się nawet na wypuszczenie flagowego HTC One w wersji z obsługą dwóch kart SIM. Podobne kroki podejmują również rynkowi rywale, z Sony i Samsungiem na czele. Z każdym miesiącem bardziej konkurencyjne są również chińskie firmy; mam na myśli nie tylko Lenovo, Huaweia czy ZTE. Coraz większym uznaniem (nie tylko wśród Chińczyków) cieszą się mniej znane marki, jak Oppo czy Xiaomi, które wprowadzają na rynek konkurencyjne cenowo urządzenia.

[solr id="komorkomania-pl-189557" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/2981,zaczelo-sie-zloty-htc-one-przylapany-na-zdjeciach" _mphoto="fot-engadget-com-189557--cec7000.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]4431[/block]

Tajwańczycy postanowili więc pójść o krok dalej. Firma chce wykorzystać swoją najmocniejszą broń - Sense UI, który jest chyba najbardziej dopracowanym i wyróżniającym się autorskim UI na Androida. HTC planuje przygotować nowe oprogramowanie, które będzie dostosowane do chińskiego rynku. Problemem są jednak usługi Google'a, za którymi - delikatnie mówiąc - nie przepadają władze Chińskiej Republiki Ludowej. Wielu ekspertów sugerowało więc, że firma może poszukiwać alternatywy dla Androida (którejś z linuksowych dystrybucji) lub od zera przygotować własny system, na którym postawiona będzie wersja Sense UI zintegrowana z popularnymi chińskimi usługami (Weibo, Renren). Pisał już o tym szerzej Janek.

Czy to "chiński" system HTC?
Czy to "chiński" system HTC?

Patrząc jednak na najnowsze przecieki z chińskiego forum Weibo (powyższe zdjęcie), można uznać, że eksperci trochę się zapędzili. Widać na nim nieznaną wcześniej wersję nakładki Sense. Być może jest to właśnie odsłona przeznaczona dla chińskich użytkowników. Widać też wyraźnie, że bazuje ona na Androidzie. Może to być więc fork zielonego robocika z autorską nakładką pozbawiony usług Google'a. Kod źródłowy systemu jest otwarty, więc HTC bez problemu mogłoby go wykorzystać. Tym bardziej że konieczne byłoby wprowadzenie tylko niewielkich zmian względem już dostępnych rozwiązań.

W Państwie Środka modyfikacje Androida są bardzo popularne, więc dlaczego HTC miałoby nie pójść podobną drogą? Odpowiedzią może być gigant z Mountain View, który niezbyt przychylnie może patrzeć na to, jak jeden z jego partnerów bawi się Androidem za jego plecami. Zresztą nie można też wykluczyć, że "chiński OS HTC" to tylko plotka, a uchwycone UI to część nowej wersji Sense, który pojawi się wraz z nowymi modelami.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)