Czy warto kupić Samsunga Galaxy Tab?

Samsung Galaxy Tab
Samsung Galaxy Tab
Mateusz Żołyniak

31.10.2010 15:31, aktual.: 30.04.2018 14:18

Pierwszy tablet Samsunga, czyli Galaxy Tab, wszedł właśnie do sprzedaży na naszym rynku. Czy warto zainteresować się tym urządzeniem?

Z jednej strony tak, z drugiej - nie. Pierwszym (i chyba najważniejszym) czynnikiem, który przemawia przeciw zakupowi Galaxy Tab, jest jego cena. Nie ma co się dziwić Samsungowi, który nie mógł wprowadzić tabletu w cenie Galaxy S. 3000 zł to jednak naprawdę sporo jak za urządzenie będące przerośniętym smartfonem.

W tej cenie można śmiało sięgnąć po dobry telefon, jak Galaxy S, Wave, Nokia N8, a do tego dokupić smartbooka, jak Toshiba AC100, która niedawno pojawiła się na naszym rynku (jej ceny zaczynają się już od 1100 zł).

Galaxy Tab
Galaxy Tab

Według mnie Galaxy Tab powinien kosztować około 2300-2500 zł i wtedy byłoby to bardzo konkurencyjne urządzenie. Oczywiście tablet Samsunga będzie można kupić także w ofertach operatorów, co wydaje się najlepszym wyjściem. Tablet w tańszych ofertach (abonament 70-100 zł) będzie do kupienia nawet za mniej niż 1000 zł, a do tego dostaniemy spory pakiet danych, co pozwoli na wygodne korzystanie z funkcji urządzenia.

Postawmy jednak cenę na boku i zobaczmy inne czynniki przemawiające za lub przeciw kupnu Galaxy Taba. Niewątpliwą zaletami urządzenia są system Android oraz duży pakiet standardowych aplikacji, które dorzuca Samsung. Pod tym względem 7-calowy tablet Samsunga prezentuje się dużo lepiej niż iPad Apple'a, który w standardzie jest bardzo ubogi, nie ma nawet pakietu biurowego.

Przewagą Galaxy Tab nad iPadem jest także obsługa Adobe Flasha 10.1, co powinno być standardem we wszystkich urządzeniach stworzonych do pracy w Sieci. Sprzęt Samsunga ma "tylko" 7-calowy ekran, ale dzięki temu jest on bardzie mobilny, a wygoda w przeglądaniu stron nie jest wcale mniejsza.

Galaxy Tab vs iPad
Galaxy Tab vs iPad

Nieźle prezentuje się także strona multimedialna urządzenia. Obsługa filmów w DivX, nawet w rozdzielczości Full HD (1080p), odtwarzacz audio z funkcją Sound Alive, wbudowany aparat fotograficzny czy dostęp do platform Reader Hub i Media Hub, które umożliwiają pobieranie ulubionych e-booków i plików multimedialnych.

Mimo wielu zalet wynikających z oparcia telefonu na Androidzie system Google w obecnej wersji nie jest jeszcze przygotowany na tablety. Dotyczy to w szczególności braku programów pisanych z myślą o wyższej niż WVGA rozdzielczości czy braku zgodności wielu widżetów z Android Marketu.

Zmieni się to oczywiście wraz z nową wersją systemu, która zadebiutuje na początku 2011 roku i będzie w pełni przygotowana także dla tabletów. Niestety, nie wiadomo, czy Galaxy Tab zostanie do niej zaktualizowany i kiedy to nastąpi. Wstrzymałbym się z kupnem do momentu, w którym zostanie to potwierdzone.

Jeżeli to nie nastąpi, może warto będzie rozważyć któregoś z tabletów innych producentów. Ich wysyp planowany jest na pierwszy kwartał 2011 roku, a wśród nich pojawi się sprzęt Toshiby, Acera, HTC, Motoroli, a być może nawet Nokii (tablet z MeeGo).

Podsumowanie

Czy warto więc kupić Galaxy Tab? Moim zdaniem, na pewno nie w wolnej sprzedaży, a przynajmniej nie do momentu, aż jego ceny odpowiednio spadną. Za tą cenę można kupić świetnego laptopa albo zestaw telefon + netbook/smartbook. Jeżeli jednak zależy Wam na urządzeniu, jedynym słusznym wyborem będzie wybór oferty któregoś z naszych operatorów.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)