Czym jest żyroskop w telefonie i do czego służy?

Telefony są wyposażone w wiele czujników, które na co dzień pozwalają na wygodną i bezawaryjną pracę. Jednym z takich elementów jest żyroskop

Czym jest żyroskop w telefonie i do czego służy?
Źródło zdjęć: © Wiki
Marek Pruski

27.06.2016 | aktual.: 26.02.2020 14:23

Co to jest smartfon?

Smartfon to zaawansowana wersja zwykłego telefonu. Urządzenie ma budowę podobną do komputera - znajdziemy w nim również procesor, pamięć RAM czy pamięć wewnętrzną. Za komunikację z użytkownikiem służy dotykowy ekran.

Smartfony wyposażone są w rozbudowane systemy operacyjne takie jak Android czy iOS, które funkcjonalnie zbliżyły telefony do komputerów - można na nich przeglądać internet, edytować dokumenty czy nawet pograć. Oprócz zaawansowanego oprogramowania na pokładzie znajdziemy sporo podzespołów, w tym właśnie żyroskop.

Żyroskop w smartfonie - co to?

Słowo żyroskop ma dwa znaczenia: może to być zarówno urządzenie, które utrzymuje położenie kątowe, jak i urządzenie które takie położenie mierzy. Te drugie znajdują się w niemalże wszystkich produkowanych dzisiaj smartfonach.

Te pierwsze z kolei, mają swoje zastosowanie, ale np. w dronach. Pozwalają one na stabilizację kamery, a tam samym utrzymują drona w pozycji poziomej i nie dają się znieść wiatrom. Wszystkie opierają się o działanie mikroskopijnych systemów elektromechanicznych MEMS, które zrewolucjonizowały rynek swoimi wymiarami i szeregiem zastosowań.

Żyroskop - z czego się składa?

Żyroskop zbudowany jest z mikroskopijnych płytek, które wibrują wraz ze zmianą wysokości (i w efekcie ciśnienia). Przez sensory w nich umieszczone można precyzyjnie określić względne położenie urządzenia. Znacznie bardziej precyzyjnie, niż w przypadku akcelerometru, który pozwala określić położenie telefonu mierząc przyspieszenie liniowe.

Żyroskop - do czego służy?

Do niedawna był on wykorzystywany głównie w grach oraz przy zmianie orientacji ekranu. Ostatnio jednak dzięki popularyzacji technologii VR na żyroskop spada o wiele więcej obowiązków. Teraz telefon musi śledzić dokładne położenie głowy i robić to możliwie jak najszybciej i precyzyjniej, tak by móc jak najlepiej oszukać mózg i dać lepsze wrażenia z zabawy wirtualną rzeczywistością.

Mężczyzna w goglach VR
Mężczyzna w goglach VR
Źródło artykułu:WP Komórkomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)