Czym pakować pliki w Mac OS X?

Czym pakować pliki w Mac OS X?

Czym pakować pliki w Mac OS X?
Paweł Cebula
27.11.2008 11:00, aktualizacja: 27.11.2008 12:00

W trakcie normalnej pracy z systemem Mac OS X przychodzi taki moment, że stwierdzamy, iż koniecznie musimy skompresować jakiś plik (czy kilka plików), aby zmniejszyć ich wielkość. Jeżeli zastanawialiście się jaki program wybrać i czym się charakteryzują poszczególne z nich, to może ten tekst będzie dla Was pomocny.

W trakcie normalnej pracy z systemem Mac OS X przychodzi taki moment, że stwierdzamy, iż koniecznie musimy skompresować jakiś plik (czy kilka plików), aby zmniejszyć ich wielkość. Jeżeli zastanawialiście się jaki program wybrać i czym się charakteryzują poszczególne z nich, to może ten tekst będzie dla Was pomocny.

Do otwierania i wypakowywania archiwów .zip pobranych np. z internetu, najczęściej korzystamy ze standardowego narzędzia archiwizującego, a jeżeli plik ma rozszerzenie .rar to wybór pada na prostego UnRarX'a. Problem pojawia się w sytuacji, gdy pliki chcemy spakować, a nie rozpakować. Standardowo Finder pozwala na skompresowanie plików to archiwum zip - wystarczy kliknąć na dany obiekt a z menu wybrać opcję "Kompresuj".

Szukasz czegoś innego i zastanawiasz się który program wybrać? Wszystko zależy od tego, jakie formaty wyjściowe ma obsługiwać - jedne będą w stanie stworzyć archiwum tylko w dwóch formatach, a inne w kilkunastu.

  • 7zX - lekki archiwizator, których charakteryzuje się wysokim stopniem kompresji plików. Spakowane pliki do formatu 7z są mniejsze nawet od 30 do 70% w porównaniu z popularnymi archiwami .zip. Pośród obsługiwanych formatów należy wymienić tar, gzip, bzip2, unix compress, 7z, s7z.
  • jShrinker - jest aplikacją napisaną w Javie i wymaga instalacji tego środowiska w systemie (co swoją drogą jest nieuniknione przy normalnym użytkowaniu komputera). Aplikacje napisane w Javie charakteryzują się jednak sporą zasobożernością, co w połączeniu z kompresowaniem plików może skutecznie utrudnić pracę na komputerze. Mimo wszystko wart pochwały jest prosty i przejrzysty interfejs. Aplikacja potrafi (de)kompresować pliki w formatach 7zip, zip, bzip2, tar, lzma, gzip.
  • GZipanda - Współpracujący z Makami wykorzystującymi procesory Intela jak i PowerPC. Program prosty aż do bólu, obsługuje ulubioną przez początkujących użytkowników metodę zarządzania plikami - Drag & Drop (podnieś i upuść). Możliwe jest spakowanie plików wyłącznie do dwóch formatów gzip i bzip2. Do atutów należy na pewno zaliczyć szybkość działania i możliwość kompresowania kilku plików jednocześnie.
  • FileShrinker - Zdecydowanie nie jest to jeden z najbardziej zaawansowanych programów tego typu. Jest w stanie skompresować archiwum wyłącznie do formatu .zip. Uwzględnić może zarówno pojedyncze pliki jak i całe katalogi. Po uruchomieniu wskazujemy dany obiekt, podajemy nazwę pliku wyjściowego i to by było na tyle jeżeli chodzi o możliwości ustalenia parametrów archiwum.
  • TarGz - zdecydowanie najmniejsza aplikacja pozwalająca na pakowanie plików. Nietrudno się domyślić, że jedyny obsługiwanym formatem plików wyjściowych jest TarGz. Program ten działa na Makach z zainstalowanym Tygrysem i Leopardem.
  • SimplyRAR - program posiada intuicyjny graficzny interfejs użytkownika. Potrafi zarówno stworzyć jak i otworzyć archiwa RAR, które są szczególnie popularne wśród użytkowników systemów Windows. Aplikacja oczywiście jest darmowa.
  • Compress - można powiedzieć, że jest to kompromis między standardową opcją pakowania plików oferowaną w Finderze, a płatnym StuffItem. Program pozwala zarówno na kompresje jak i dekompresje.
Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)