Darmowy roaming zostanie z nami na dłużej. Będziemy dzwonić jak u siebie

Darmowy roaming zostanie z nami na dłużej. Będziemy dzwonić jak u siebie

Darmowy roaming zostanie z nami na dłużej. Będziemy dzwonić jak u siebie
Źródło zdjęć: © Getty Images
Konrad Siwik
06.04.2022 16:38, aktualizacja: 06.04.2022 18:38

Unia Europejska podjęła decyzję w sprawie programu "Roam like at home". Przepisy pozwalające korzystać z telefonu komórkowego w krajach Unii Europejskiej bez opłat roamingowych zostaną z nami do 2032 roku.

Rada Unii Europejskiej zatwierdziła stanowisko Parlamentu Europejskiego dotyczące regulacji roamingowej na terenie krajów Wspólnoty. Nowe rozporządzenie w sprawie roamingu w publicznych sieciach łączności ruchomej wewnątrz Unii przewiduje przedłużenie dotychczasowych reguł na kolejne 10 lat, aż do 2032 roku.

"W celu zapewnienia, aby podczas podróży na terytorium Unii użytkownicy naziemnych publicznych sieci łączności ruchomej nie byli obciążani wygórowanymi cenami usług roamingu ogólnounijnego, powinno zostać przyjęte wspólne, zharmonizowane podejście, dzięki czemu zwiększona zostanie konkurencja w zakresie usług roamingu między dostawcami usług roamingu, a także osiągnięty zostanie wysoki poziom ochrony konsumentów, przy zachowaniu zarówno czynników zachęcających do innowacji, jak i prawa konsumentów do wyboru. Z uwagi na transgraniczny charakter tych usług, takie wspólne podejście jest konieczne, w celu zapewnienia, aby dostawcy usług roamingu mogli działać w warunkach jednolitych, spójnych ram regulacyjnych, opartych na obiektywnie określonych kryteriach" – napisano w rozporządzeniu.

Po podpisaniu przez przewodniczącego Parlamentu Europejskiego i przewodniczącego Rady UE akt zostanie opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i wejdzie w życie 1 lipca 2022 roku. Tym samym każdy obywatel Unii Europejskiej używający telefonu komórkowego, będzie mógł korzystać z usług telekomunikacyjnych w każdym kraju Wspólnoty bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)