Deweloperzy, którzy postawili na Windowsa zarabiają ponad dwa razy więcej niż koledzy od Androida!

Deweloperzy, którzy postawili na Windowsa zarabiają ponad dwa razy więcej niż koledzy od Androida!

Zarabianie na smartfonie
Zarabianie na smartfonie
Źródło zdjęć: © shutterstock
Mateusz Żołyniak
29.02.2016 11:48, aktualizacja: 29.02.2016 13:34

Niemożliwe? Można tak sądzić w pierwszej chwili, ale na tym się nie kończy. Twórcy aplikacji na system Microsoftu zarabiają średnio więcej nawet od programistów, którzy publikują głównie w App Storze Apple'a.

Na mobilnych okienkach można zarobić

Wskazuje na to przynajmniej raport "State of Mobile App Developers 2016", który przygotowało InMobi. W ankiecie firmy wzięło udział ponad 1000 twórców aplikacji z całego świata, spośród których 86% postawiło na Androida, 57% na iOS, a tylko 21% wybrało mobilną platformę Microsoftu. To właśnie ostatnia, najmniej liczna grupa programistów, może pochwalić się najwyższymi zarobkami jakie przypadają na pojedynczego dewelopera.

Twórca aplikacji, który związany jest z mobilnym Windowsem, zarabia średnio 11400 dolarów miesięcznie. To ponad dwa razy więcej niż w przypadku dewelopera, który tworzy głównie pod Androida (4900 dol.), i ponad 40% więcej niż osoba, która wybrała iOS jako główną platformę.

Średni miesięczny zysk deweloperów dla poszczególnych platform
Średni miesięczny zysk deweloperów dla poszczególnych platform© inmobi via mspu

W czym tkwi sukces?

Świetny wynik deweloperów publikujących w sklepie Microsoftu zawyżają duże firmy - stosunek ich liczby do liczby niezależnych twórców jest wyższy niż w przypadku Androida czy iOS. Mimo to 49% niezależnych programistów udaje się zarobić miesięcznie ponad 10 tys. dol. W przypadku systemów Google'a i Apple'a jest to odpowiednio 45% i 53%. InMobi twierdzi, że sukces możliwy jest dzięki mniejszej konkurencji w obrębie sklepu Microsoftu.

InMobi:

Ponieważ Windows ma tylko niszowych odbiorców, jego sklep z aplikacjami nie cechuje się tak dużą fragmentacją jak odpowiedniki związane z Androidem i iOS-em. Stąd łatwiej jest odkrywać aplikacje, a konkurencja pomiędzy nimi jest dużo mniejsza.

Z argumentacją firmy nie sposób się nie zgodzić. Ze względu na mniejsze zainteresowanie deweloperów, w sklepie MS nie ma ścisku, a dobre tytuły są lepiej pozycjonowane i wyróżniane. Dzięki temu natrafia na nie proporcjonalnie większa liczba użytkowników niż w przypadku innych platform.

Niepewna przyszłość mobilnych okienek?

Warto do tego zwrócić uwagę na jeszcze jeden wskaźnik, który został opublikowany w raporcie. Tylko 28% ze wszystkich twórców aplikacji na Windowsa oczekuje, że ich zarobki wzrosną w ciągu trzech najbliższych lat. Przeciwnego zdania było 16% tej części ankietowanych. Zarówno w przypadku Androida, jak i iOS, zdecydowana większość deweloperów liczy na wzrost sprzedaży swoich produkcji.

Oczekiwania deweloperów różnych platform odnośnie przyszłości
Oczekiwania deweloperów różnych platform odnośnie przyszłości© inmobi via mspu

Wyraźnie widać więc, że twórcy aplikacji nie są pewni przyszłości systemu Microsoftu. W dużej mierze wynika to z pewnością z małego procentowego udziału smartfonów z mobilnymi okienkami w rynku mobilnym (poniżej 2%). Tym bardziej, że nie zanosi się, aby w najbliższej przyszłości wiele w tej kwestii się zmieniło - liczba użytkowników, którzy mogą sięgnąć po daną aplikację, może jeszcze zmaleć, czego nie będzie równoważyć nawet dobre pozycjonowanie tytułów w sklepie giganta.

Oczywiście nie oznacza to, że mobilne okienka są skończone, a deweloperzy nie powinni interesować się platformą giganta z Redmond. Microsoft stara się obecnie urozmaicić portfolio dostępnych rozwiązań z Windowsem 10 Mobile, a przy tym dużo uwagi poświęca promocji uniwersalnych aplikacji (trafią nawet na konsolę Xbox One), oraz łatwiejszemu tworzeniu multiplatformowych aplikacji, które mają trafiać także na Windowsa 10 Mobile.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)