Dlaczego Apple nie wprowadzi w systemie iOS funkcji "pull to refresh"?

Dlaczego Apple nie wprowadzi w systemie iOS funkcji "pull to refresh"?30.03.2012 13:29
Dlaczego Apple nie wprowadzi w systemie iOS funkcji "pull to refresh"?
Krystian Bezdzietny

Jeżeli na swoim iPhonie, iPadzie czy iPodzie touch korzystasz z aplikacji Facebook, to doskonale znany jest Ci gest "pull to refresh", gdzie wystarczy pociągnąć w dół ekran, aby zaktualizować jego zawartość. Jest to niesamowicie wygodna sprawa i zastosowanie takiego systemu w całym iOS-ie bardzo ułatwiłoby korzystanie z iUrządzeń. Dlaczego Apple tego nie wprowadza?

Okazuje się, że ktoś wcześniej już opatentował takie rozwiązanie i należy ono do... Twittera. Patent zatytułowany Mechanika Interfejsu Użytkownika jest niczym innym jak szczegółowym opisem funkcji "pull to refresh". Apple nie może wykorzystać więc tej opcji w systemie jako autorskiej, ponieważ właściciele Twittera mogliby wkroczyć na drogę sądową przeciwko jabłkowemu koncernowi.

Owszem, z tej jakże wygodnej metody korzysta nie tylko Facebook, ale też wiele drobnych aplikacji innych firm, na przykład popularny Tweetbot. W tym wypadku deweloperzy nie boją się konfrontacji z Twitterem (a może po prostu nie mają świadomości, że ktoś to wcześniej opatentował), ponieważ wiadomo, że takiemu potentatowi jak Twitterowi nie opłacałoby się sądzić drobnych firm.

W Cydii jest kilka programów wdrażających gest "pull to refresh" w wybranych aplikacjach iOS, np. Mail, ale mimo wszystko fajnie byłoby móc korzystać z takiego rozwiązania fabrycznie.

Źródło: iDB

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)