Dlaczego iPhone 5 nie ma NFC i funkcji bezprzewodowego ładowania?

iPhone 5 | fot. wondrouspics.com
iPhone 5 | fot. wondrouspics.com
Tomasz Hamryszak

14.09.2012 18:00, aktual.: 14.09.2012 20:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Premiera najnowszego iPhone’a przyniosła dla Apple zupełnie odwrotny efekt od zamierzonego. Na blogach i forach internetowych znacznie częściej można przeczytać krytyczne uwagi, niż wypowiedzi chwalące pod niebiosa nadgryzione jabłko. iPhone’owi szóstej generacji oberwało się m.in. za brak NFC i funkcji bezprzewodowego ładowania.

Dlaczego iPhone 5 nie ma tych funkcji? To pytanie zadali redaktorzy serwisu AllThingsD Philowi Schillerowi, który w amerykańskiej korporacji pełni rolę wiceprezesa ds. światowego marketingu.

[solr id="komorkomania-pl-120847" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/5561,iphone-4s-jako-iphone-5-eksperyment-wideo" _mphoto="iphone-5-120847-270x158-aa75d56e.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2677[/block]

Według Schillera, brak NFC w nowym iPhone’ie to świadoma decyzja Apple. Komunikacja bliskiego zasięgu z powodzeniem ma być zastępowana przez aplikację Passbook i w pełni ma zaspokajać potrzeby użytkowników. Dla przypomnienia napiszę, że Passbook to narzędzie do obsługi kodów QR. Dzięki niej można odczytać kod, a także zapisać go w książce. Program ponadto odczytuje karty sklepowe, bilety do kina i lotnicze. Dzięki danym z GPS system może informować o tym, że użytkownik znajduje się blisko sklepu, z którego karta zapisana jest w Passbooku.

Phil Schiller utrzymuje również, że ładowanie indukcyjne nie jest funkcją ani niezbędną, ani taką, która poprawiłaby komfort użytkowania nowego smartfona Apple. Jego zdaniem mija się to z celem, bo przecież ładowarka wciąż musi być podłączona do kontaktu.

Wiceprezes wymienił również powód, dla którego firma zdecydowała się zmienić złącze dokujące. Głównym powodem wymiany portu jest odchudzenie bryły smartfona, która obecnie jest wyraźnie cieńsza (7,6 mm) od tej w urządzeniu poprzedniej generacji. Poprzednie gniazdo według Schillera było już przestarzała, gdyż obowiązywało od 2003 roku.

[solr id="komorkomania-pl-120826" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/5565,apple-zgadza-sie-ze-smartfony-dojrzaly-czyli-post-pc-nie-bedzie" _mphoto="cache-gizmodocom-120826--ee8d02b.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2678[/block]

O ile wymiana złącza dokującego wydaje się być uzasadniona, o tyle pozostałe argumenty wydają się być nieco naciągane. Czy tłumaczenia Philla Schillera w jakikolwiek sposób usprawiedliwiają firmę? NFC i ładowanie indukcyjne to rzeczywiście zbędne dodatki? Komentarz pozostawiam Wam.

Źródło: AllThingsD

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)