Dlaczego niektóre gry z App Store'a nie są dostępne na całym świecie?

fot. flickr.com/31592880@N05
fot. flickr.com/31592880@N05
Krystian Bezdzietny

21.08.2011 09:05, aktual.: 21.08.2011 11:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zaawansowani gracze korzystający z platformy iOS pewnie nie raz spotkali się z tym, że gra dla iPhone'ów, promowana w anglojęzycznych serwisach, była niedostępna w polskim oddziale App Store'a. Zdarza się dosyć często, że nawet popularniejsze tytuły nas omijają. Dlaczego?

Jeden z użytkowników forum toucharcade.com wystosował do firmy id Software (odpowiedzialnej m.in. za słynną grę Rage HD) maila z zapytaniem, dlaczego jedne gry są dostępne dla użytkowników iOS z całego świata, a drugie można znaleźć tylko na wybranych rynkach. Odpowiedź okazała się być następująca:

Przykro nam, że nie możesz kupować gier od id Software w swoim App Storze. Problem leży po stronie sprzedaży i podatków. Większa część małych deweloperów udostępnia swoje aplikacje globalnie i nie przejmuje się płaceniem podatków w krajach, gdzie Apple ich nie pobiera i nie płaci. Apple zarządza podatkami w jedynie 25% wszystkich iTunes Store'ach.

Gdy byliśmy po prostu id Software, nie było najmniejszego problemu ze sprzedawaniem naszych gier w każdym sklepie. Nie przejmowaliśmy się takimi szczegółami jak podatki, podobnie jak wielu innych niezależnych, domorosłych deweloperów. Dla porównania, potężny wydawca gier, jak na przykład Electronic Arts, może sobie pozwolić na płacenie podatków dosłownie wszędzie. Deweloperzy średniego formatu (jak na przykład id Software pod wodzą ZeniMax Media) utknęli w sytuacji pomiędzy nie byciu wystarczająco małym, aby nie przejmować się podatkami i ich nie płacić oraz nie byciu wystarczająco dużym, aby zarządzać podatkami we wszystkich krajach, gdzie nie robi tego Apple.

Cały czas szukamy rozwiązania tego problemu i mamy nadzieję dostarczyć gry od id Software do większej ilości krajów, ale póki co nie możemy niczego obiecać. Sprawdzimy nasze wyniki sprzedaży raz jeszcze jesienią. Mamy nadzieję, że niebawem dostarczymy nasze gry do waszych domów.

Choć trudno sprawdzić, jak jest naprawdę, wyjaśnienie firmy id Software wydaje się rozsądne.

Często spotykacie się z sytuacjami, że aplikacje, w które chcielibyście się zaopatrzyć, nie są dostępne w polskim oddziale App Store? A może założyliście konta iTunes Store w innych krajach, na przykład Stanach Zjednoczonych lub Wielkiej Brytanii, gdzie nie ma najmniejszego problemu z dostępnością gier i aplikacji? Ja od początku korzystam zarówno z polskiego, jak i amerykańskiego konta, dzięki czemu nie mam problemu z dostępem do aplikacji.

Źródło: toucharcade

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)